banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
17 Şubat 2019 Pazar

447 yıllık Acem Hanı, yöresel yemeklere EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Kastamonu Belediyesi tarafından restore edilecek tarihi Acem Hanı yöresel yemeklerin tanıtılacağı "Gastronomi Merkezi" olarak kullanılacak.

03 Ağustos 2018 Cuma 09:29
447 yıllık Acem Hanı, yöresel yemeklere   EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
 

Kastamonu Belediyesi tarafından restore edilecek tarihi Acem Hanı yöresel yemeklerin tanıtılacağı "Gastronomi Merkezi" olarak kullanılacak.

Yöresel mutfağın tanıtımı açısından Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyacak merkezde, Kastamonu yemeklerinin en iyi şekilde yapılabilmesi adına eğitimler verilecek, gastronomi alanında bilimsel toplantılara da ev sahipliği yapılacak.

Konuya ilişkin Belediye Toplantı Salonu'nda, Kastamonu Belediyesi öncülüğünde çalıştay düzenlendi. Moderatörlüğünü Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Doktor Öğretim Üyesi İrfan Mısırlı'nın yaptığı çalıştayda konuşan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu'nun tarihi, kültürel değerlerinin korunması, onarılması ve iyi bir fonksiyon yüklenerek sürekli hale getirilmesinin en büyük misyonları arasında yer aldığını belirtti.

Acem Hanı'na bu anlayışla yaklaştıklarını ifade eden Belediye Başkanı Tahsin Babaş, " Bununla ilgili bugün bir çalıştayımız yapılıyor. Bu çalıştay sürdükçe ilimizde bu kültürel varlıkların önemi insanlarımız tarafından daha da çok anlaşılır. Bizim yapmamız gerekenlerden biri bu. Bir sürü konağımız, kültürel varlıklarımız var” dedi.

“YÖRESEL YEMEKLER ÖN PLANA ÇIKMALI”

Yöresel yemeklerin ön plana çıkması gerektiğini dile getiren Babaş şunları söyledi;

Değerlerimizi görmemiz lazım. Bunu sağlayabildiğimiz sürece kültürel varlıklarımızı açığa çıkarmış oluruz. Bunlardan biri de Acem Hanı. Mimari projede güzel. Bizim oraya ekleyeceğimiz fonksiyon daha da güzel. Kastamonu yöresel yemekleri ile de ön plana çıkmalı. İnanıyorum Acem Hanı’nı bu fonksiyonla hem Türkiye’de hem de dünyada ses getiren bir yer haline getirebiliriz. Biz buna emek veriyoruz. Hem ilmi açından, hem yerel açıdan bütün fonksiyon yükleyip, burayı dünya çapında olmasına gayret gösteriyoruz.”

Projenin mimarı Mümtaz Beyazoğlu ise Acem Hanı'nın 1571 yılında yapıldığını söyledi.

Çalıştay soncunda çıkan fikirler doğrultusunda hareket edeceklerini kaydeden Beyazoğlu, han ile ilgili sunum da yaptı.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV