‘42 bin fidan diktik''

Park Ve Bahçeler Müdürlüğü’nün yeni hizmet binasının temel atma töreninde konuşan Belediye Başkanı Vidinlioğlu;

‘42 bin fidan diktik''

 

KASTAMONU Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü yeni hizmet binasının temel atma töreni gerçekleştirildi. Törende açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu; “Bu süreçte Kastamonu Belediyesi olarak hep ilkleri yaptık. Çoğu belediyeye de örnek olduk, her türlü tezvirata rağmen, olumsuzluklara rağmen… Şartlar gerçekten olumsuzdu. Yani bu 1 buçuk yıllık süre içerisinde, yaklaşık 1 yılı aşkın süreyi salgınla mücadeleye ayırdık. Belediyenin gelirlerinde ciddi bir azalma oldu. Aslında küresel olarak dünyanın içinden geçtiği ekonomik darboğaz içinde, elbette aynı sıkıntıları bizlerde yaşadık. Her şeye rağmen hiçbir hizmeti aksatmadık” ifadelerini kullandı.

 YENİ BİNANIN 21 BİN METREKARE KAPALI ALANI OLACAK

Başkan Vidinlioğlu, göreve geldiği günden bu yana başlatmak istediği projelerden birinin Millet Bahçesi olduğunu söyleyerek; “Sayın Cumhurbaşkanımızın her ile bir millet bahçesi sözü vardı. Hem de Çevre ve Şehircilik Bakanımız ve Kültür ve Turizm Bakanımız, ziyarete geldiklerinde bunun sözünü vermişlerdi. Yüklenici firmaya yer teslimini yaptık. Zannediyorum kış şartlarından dolayı, her ne kadar kış, kışlığını göstermese de, millet bahçesinin yapımına Mart ayı gibi başlanacak. Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz, Millet Bahçesi Projesinin içerisindeydi. Bu nedenle de yeni Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzü buraya taşıyoruz. Buraya taşırken yanına bazı ilaveler yapmak daha kolay oldu. Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün yeni yerleşke binası olacak. Burada ayrıyeten; işçi binası, depolar ve 4 adette sera olacak. Kompleksin 21 bin metrekare kapalı alanı olacak. Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz imar planlarına uygun olarak; hem yeşil alanların, hem çocuk oyun alanlarının, spor sahalarının düzenlenmesi, bakımı, onarımı, mevsimlik çiçeklerin üretimi, dikimi ve yerli tohuma sahip çıkma görevini, bil-hakkın icra ediyor” diye konuştu.

“TOPRAKLA BARIŞMAMIZ LAZIM”

Göreve geldikleri süre zarfında; 10 adet park projesi, 3 adet semt sahası, yeni 2 adet semt sahasının yenilenmesi, 35 adet oyun grubu kurulumu, 15 adet kondisyon ve sokak sporu parkuru kurulumu ve 42 bin adet de fidan dikimi gerçekleştirdiklerini dile getiren Vidinlioğlu, şunları söyledi; “Bunun yanı sıra 360 bin adet mevsimlik çiçek üretimi ve 40 bin metrekare rulo çim serimi uygulamasını gerçekleştirdik. Kastamonu’muzda bugün 0-2 bin 500 metrekare arasında 29 adet, 2 bin 500-5 bin metrekare arasında 13 adet, 5 bin -7 bin 500 metrekare arasında 7 adet, 7 bin 500 ile 10 bin metrekare arasında ise 3 adet parkımız bulunmakta. 390’ın üzerinde kondisyon alanımız, 400 üzerinde ise çocuk oyun gurubu alanımız yer almakta. Millet bahçemizin ihalesi TOKİ tarafından yapıldı ve yer teslimi yapıldı. Toprakla barışmamız lazım, salgın bize bunu öğretti. Geçen sene, çocuklarımız o tadı, o hazzı alsınlar diye 45 bin adet atalık tohumlardan fide dağıttık. İnşallah buradaki serada devreye girecek. Bürokraside işler biraz yavaş ilerliyor. Şeker fabrikamızda yapmak istediğimiz sera için hazırız. İzin konusunda bekliyoruz, ’tamam’ dedikleri anda başlayacağız. Orada kış şartlarında da bu tarz üretimleri hızlandıracağız. Bitki üretimlerini hızlandırdığımız zaman; bir artısı da olacak.”

“ÜRETİLECEK ÜRÜNLERDE BİR KASTAMONU MÜHRÜNÜN OLMASI LAZIM”

Online satış konusunda da değerlendirmelerde bulunan R. Galip Vidinlioğlu; “Hem yöresel ürünler, el işleri ve ağaç işler, ahşap işleriyle ilgili online satış işlemleri yapılacak. Bütün altyapısını tamamladık, çok kısa bir süre içerisinde ona da başlayacağız. En önemli işlerden biri de; koordinasyon. ‘Hadi ben yapıyorum’ dediğiniz anda, iş hemen olmuyor. Hem ahşap yapım işlerinde, hem de hanımların ürettiği el işlerinde bunun bir standardının olması lazım. Birde bu üretilecek ürünlerde bir Kastamonu mührünün olması lazım. Yani bakıldığı zaman; ‘bu Kastamonu işi, bu Kastamonu’dan gelmiş’ denmeli. Mesela sandık her yerde yapılıyor. Ama ‘bu Kastamonu sandığı’ dedirtmeliyiz. Bununla ilgili de bir çalışma yapıyoruz. İddialı olduğumuz alanlardan biri de gastronomi, usulüne uygun şekilde yapmak lazım. Yerli ürünlerle ve organik ürünlerle, yemek çeşitlerimizi de bu şekilde tanıtmalıyız. Yani bunu bir bütün halinde düşünmemiz lazım. Çok ciddi yol aldık, bütün düşüncelerimizi gerçekleştirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

“1 YILI AŞKIN SÜREYİ SALGINLA MÜCADELEYE AYIRDIK”

Salgın dolayısıyla görevli çalışma ekibinin sürekli teyakkuzda olduğunu aktaran Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu; “Özellikle dış birimlerimizde çalışan; zabıtamız, itfaiyecilerimiz, temizlik elemanlarımız, dezenfeksiyon birimimiz, park ve bahçeler ekiplerimiz, hepsi özveriyle çalıştılar. Asgari ücrette de en düşük maaşı 3 bin 350 TL olarak belirledik. Türkiye’de de bu anlamda da bir ilke imza attık. Hepsi son kuruşuna kadar helali hoş olsun. Bu süreçte gerçekten Kastamonu Belediyesi olarak hep ilkleri yaptık. Çoğu belediyeye de örnek olduk, her türlü tezvirata rağmen, olumsuzluklara rağmen… Şartlar gerçekten olumsuzdu. Yani bu 1 buçuk yıllık süre içerisinde, yaklaşık 1 yılı aşkın süreyi salgınla mücadeleye ayırdık. Belediyenin gelirlerinde ciddi bir azalma oldu. Aslında küresel olarak dünyanın içinden geçtiği ekonomik darboğaz içinde, elbette aynı sıkıntıları bizlerde yaşadık. Her şeye rağmen hiçbir hizmeti aksatmadık. Hepsini bil-hakkın yerine getirmeye çalıştık. İşte bu tarz yatırımları da, hızlanarak yapmaya devam edeceğiz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

ÇINAR’DAN BELEDİYEYE TEŞEKKÜR

Temel atma töreni açılışında konuşan MHP İl Başkanı Emin Çınar, Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün yeni hizmet binasının, yakın zamanda hizmete gireceğinden en ufak bir şüphesinin olmadığını dile getirdi. MHP İl teşkilatı olarak belediyeye, yapılan çalışmalar için başarılar dilediğini belirten Çınar; “Temelini atacağımız hizmet binamızın, kısa sürede tamamlanarak Kastamonu’nun hizmetine sunulmasında emeği geçecek bütün arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Özellikle Belediye Meclisimiz ve belediye personeli bu pandemi sürecinde ne kadar zor şartlar içerisinde Kastamonu’ya hizmet ettiğinizi bizler biliyoruz. MHP İl teşkilatı, ilçe teşkilatı ve diğer çalışma heyetlerimizle beraber he daim sizlerin yanında olduğumuzu ve sizlerin arkanızda bir güç olarak duracağımızı bilmenizi istiyorum. Şu anda Kastamonu’da olumsuz tezvirat yapılmasına rağmen, Kastamonu Belediyesi olarak yapmış olduğunuz, hizmet ve çalışmalara, şahsım ve teşkilatım adına teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün yeni hizmet binası temel atma töreni, kurban kesimi ve dualar eşliğinde gerçekleşti. Düzenlenen programa; Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, MHP İl Başkanı Emin Çınar, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt’un yanı sıra belediye meclisi üyeleri ve belediye personeli de katıldı. (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER