4 MİLYON 350 BİN ADET FİDAN ÜRETİLDİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Kastamonu’da fidan üretimini sürdürüyor. Üretilen fidanlar yine bakanlık tarafından toprakla buluşturuluyor.

4 MİLYON 350 BİN ADET  FİDAN ÜRETİLDİ

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Kastamonu’da fidan üretimini sürdürüyor. Üretilen fidanlar yine bakanlık tarafından toprakla buluşturuluyor.
Bakanlığa bağlı Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü bünyesindeki Daday, Gölköy, Taşköprü Muzaffer Büyükterzi ve Sinop Bektaşağa Fidanlıklarında 2017 yılında 4 milyon 350 bin adet fidan üretimi gerçekleştirildi.
Üretilen fidanların 168.500 adeti ceviz, badem, kestane, ıhlamur, fıstık çamı, kızılcık gibi gelir getirici türler, 76.050 adedi ise ahlat, alıç, iğde, dağ muşmulası, kuş kirazı, kuşburnu, üvez, yabani erik, yabani elma, yabani kiraz gibi yabanıl meyve veren türler oluşturdu. Bunların yanı sıra adaçayı, ekinezya, salep, tıbbi oğulotu, tıbbi nane, kekik ve kanteron gibi tıbbi ve aromatik bitkilerden de 141.400 adet fidan üretimi gerçekleştirildi. Üretilen gelir getirici türlerden 92.500 adet fidan da vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı.

“FİDAN ÜRETİMİNİ ARA VERMEDEN SÜRDÜRÜYORUZ”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ülke genelinde bakanlığa bağlı fidanlıklarda fidan üretimini ara vermeden sürdürdüklerini kaydederek şunları söyledi: “Kastamonu bölgemizde sadece bu yıl 4 milyon 350 bin adet fidan üretimi sağlandı. Bu fidanların üretimi, bakımı ve aşılanması gibi konularda da orman köylerinde yaşayan vatandaşlarımızı çalıştırarak onlara ek gelir sağlıyoruz. Bu tür projelerimize bundan sonra da devam ederek hem ülkemizin orman varlığını artırmaya hem de orman köylülerimize istihdam oluşturmaya devam 
sürdüreceğiz.” 
(Haber Merkezi)
Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2017, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER