3’te 3 Tarih’te ‘İnebolu’ sorusu

TRT1’de yayınlanan yarışmada, yarışmacıya “İstiklal Madalyası alan tek ilçemiz hangisidir?” sorusu soruldu. Yarışmacı, soruya “İnebolu” cevabını vererek soruyu doğru cevapladı.

3’te 3 Tarih’te ‘İnebolu’ sorusu
banner72

TRT1’de kanalında Pelin Çift’in sunumuyla yayınlanan “3’te 3 Tarih” yarışmasının 47’nci bölümünde, Kastamonu’dan soru geldi. Yarışmacı Ahmet Onur Önder’e “İstiklal Madalyası alan tek ilçemiz hangisidir?” sorusu yöneltildi. Yarışmacı Önder, Fethiye, Ermenek ve İnebolu şıklarının arasından İnebolu’yu seçerek doğru cevabı verdi.

PROF. GÜNDÜZ; “İNEBOLU, MİLLİ MÜCADELE TARİHİNDE ÖNEMLİ BİR MERKEZ”

Sorunun ardından yorum yapan tarihçi Prof. Dr. Tufan Gündüz, İstiklal Yolu hakkında bilgilendirmelerde bulunarak şöyle konuştu; “İnebolu, Milli Mücadele tarihinde Ankara gibi, Sakarya gibi, Kütahya gibi, İzmir gibi önemli bir merkez durumunda. İstanbul’dan kaçırılan silahlar ve kaçan subaylar, önce İnebolu Limanı’na geliyorlardı oradan subaylarımız bir vesile ile Ankara’ya ulaşıyorlardı. Silahlar ise kağnılarla, yük taşıyabilen her ne varsa onunla Kastamonu-Çankırı yolu üzerinden Ankara’ya ulaştırılıyordu. Bu vesileyle 1924 yılında İnebolu’ya İstiklal Madalyası verilmiştir. Hatta Mustafa Kemal Paşa’nın Sakarya Savaşı sırasında ‘Gözüm Sakarya’da kulağım İnebolu’da’ dediği de söylenir. O yolun ismi de İstiklal Yolu’dur. Her yıl da orada törenler yapılıyor. İnşallah bir gün bize de nasip olur o törenlere katılmak ve atalarımızı orada anmış oluruz” diye konuştu. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER