300 milyona doğru

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, afet bölgelerinde 10 binin üzerinde personel ve araç gereçle çalışıldığını ve 287 milyon lira ödenek aktarıldığını belirterek, "Avrupa ülkelerinde yaşanan sel felaketlerinin ardından aylarca kaldırılamayan atıkları birkaç hafta içinde önemli ölçüde temizledik" dedi

300 milyona doğru

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, afet bölgelerinde 10 binin üzerinde personel ve araç gereçle çalışıldığını ve 287 milyon lira ödenek aktarıldığını belirterek, "Avrupa ülkelerinde yaşanan sel felaketlerinin ardından aylarca kaldırılamayan atıkları birkaç hafta içinde önemli ölçüde temizledik" dedi. 

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından basın açıklaması yaptı.

  "10 BİNİN ÜZERİNDE PERSONEL VE ARAÇ ÇIKARMA YAPILDI"

  Selden etkilenen Kastamonu, Sinop ve Bartın'da da afetin izlerini silme çabalarının sürdüğünü belirten Erdoğan, halen kayıp olan vatandaşları arama çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Kastamonu ve Sinop’ta eşi benzeri olan bir olay olmadığını söyleyen Erdoğan, bu bölgelere düşen yağış miktarlarına ilişkin bilgiler verdi. Yaşanan felaketlerle mücadele için tüm bakanlık, kurum, belediyelerin, STK'ların imkanlarının seferber edildiğini aktaran Erdoğan, 10 binin üzerinde personel ve araç gereçle felaket bölgelerine adeta çıkarma yapıldığını söyledi. Bin 345 afetzedenin helikopter, 501 afetzedenin botlarla tahliye edildiğini hatırlatan Erdoğan, ”Avrupa ülkelerinde yaşanan sel felaketlerinin ardından aylarca kaldırılamayan atıkları birkaç hafta içinde önemli ölçüde temizledik. Afet gününden beri 3-5 günlük istisnalar dışında bölgeden ayrılmayan bakanlarımız vardı. İçişleri  Bakanımız, Çevre ve Şehircilik Bakanımız, ihtiyaca göre diğer bakanlarımız afet bölgesine adeta kamp kurmuştur. Su ve elektrik altyapısı neredeyse tamamen çalışılır hale getirilmiştir" ifadelerini kullandı.

  "BUGÜNE KADAR AFET BÖLGESİNE 287 MİLYON ÖDENEK AKTARILMIŞTIR" 

  Yardım temini ve dağıtımın AFAD tarafından koordine edildiğini aktaran Erdoğan, ”Selden etkilenen 3 ilde 509 milyon zarar ortaya çıkmıştır. Bugüne kadar afet bölgesine 287 milyon ödenek aktarılmıştır. Yardım kampanyasında toplanan meblağ 345 milyon lirayı buldu. Afet bölgesinde yıkılan ve yıkılması gerek bin üzeri bağımsız bölüm var” dedi.

  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin getirdiği hızlı, etkin, yapıcı yönetim avantajlarının afet döneminde daha iyi görüldüğünü belirten Erdoğan, vatandaşların her talebinin anında karşılandığını kaydetti. Erdoğan, "Sel bölgelerinde yıkılan evleri ve iş yerlerinin tamamını bir yıla kadar teslim etmeyi planlanıyoruz. Afet bölgelerinde sokak hayvanlarına kadar tüm canlıların ihtiyaçları düşünülmüş, gerekli tedbirler alınmıştır. Özel sektör dahil tüm kurumlarımızı ve vatandaşlarımızı AFAD'ın yönergelerine göre afet planlarını gözden geçirmeye, eksiklerini tamamlamaya davet ediyorum” diye konuştu.  (İha)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER