'300 metrelik dere, 50 metreye sığdırılmış'

Kastamonu’da yaşanan sel afeti nedeniyle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatıyla oluşturulan heyet afet bölgelerinde incelemelerde bulundu

'300 metrelik dere, 50 metreye sığdırılmış'

Kastamonu’da yaşanan sel afeti nedeniyle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatıyla oluşturulan heyet afet bölgelerinde incelemelerde bulundu. MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım ve beraberindeki heyet Mütevelli Otel’de basın toplantısı gerçekleştirdi. MHP İl Başkanlığı’nda gerçekleştiren toplantıya,  MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, MHP İl Başkanı Emin Çınar ve heyet üyeleri katıldı. Yapılan basın toplantısında heyet, afet bölgesinde yaptıkları incelemeler hakkında yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler aktardı.

YILDIRIM; '300 metrelik dere, 50 metreye sığdırılmaya çalışılmış'

Kastamonu’da yaşanan sel afeti sonrasında afet bölgelerinde inceleme yapan MHP Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Yaşar Yıldırım, heyette Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Merkez Yönetim Kurulu üyeleri Yüksel Aydın, Davut Haskırış ve Murat Kontra’nın olduğunu belirterek; “Hepimizin bildiği gibi gelen sel izahı mümkün değil 4 metre yüksekliğe ulaşmış. Dükkan ve mağazaların içerisine araçları getirmiş. Ciddi can kaybı var. Daha ne kadar çıkacağını bilemiyoruz ama ciddi bir felaket. Azdavay ilçesinde de sel gelmiş fala çok fazla bir hasar yok, can kaybı yok. Gerek Çatalzeytin’de gerek Azdavay’da bizim yaptığımız bir tespit var: Dağdan su gelmiş, doğal kaynak suyu dağdan patlayarak ağır tahrip etmiş. Yaralar sarılacaktır, en fazla konuşulan görüşülen dere yataklarına ev yapılması ve benzeri şekilde yapılaşmanın olması. Yani dere kırk yılda bir kendini arıyor o zamanda önünde ne varsa alıp götürüyor. Suyun önüne geçmek mümkün değil tabi insani tedbirler lazım. Çatalzeytin’de derenin içerisine beton atmışlar daraltmışlar o daralan alanda su gelmiş betona vurmuş yolu. Okulu ve içme suyunu almış götürmüş. Dereyi daraltmaya kalktığınız zaman, dere gün geliyor kendini arıyor ve kendi yatağını buluyor. Bozkurt’ta da aynısını gördük 300 metrelik dere yatağını 50 metreye sığdırılmaya çalışılmış” dedi.

 “DEVLET VATANDAŞININ HEMEN YANINDADIR”

Alınması gereken tedbirler hakkında konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım; “En çok tartışılan konu: ‘Dere yataklarındaki ağaçların kesilmesi ve dere ıslahının DSİ’de mi yoksa Orman Genel Müdürlüğü’nde mi olmalı?’ sorusu. Orman kanunlarımız çok serttir bizim her hangi bir ağacı kesiğiniz zaman ormancı yakanıza yapışır. Dere yataklarının yanındaki ormanları DSİ ye verilmeli ve 50 metrelik alana kadar ıslahını ve kesimini DSİ yapmalıdır. Çünkü oranın birikmesi molozu getiriyor, molozda geliyor köprüleri tıkıyor ve netice itibari ile önümüzde gördüğümüz felaketler oluyor. Köprü ayakları da büyük bir problem. Düz köprüler yerine kemerli köprü veya asma köprü yapılmalıdır. Çünkü köprü ayaklarına ağaçlar takılıyor biriktirme yapıyor ve köprüleri götürüyor. Birde HES ile alakalı tartışma var, Çatalzeytin’e gittiğimizde Belediye Başkanı bize; ‘HES’ler bizi büyük felaketten kurtardı, 1 saat geciktirdi ve suyu 1 saat tuttu, Bozkurt gibi olmamızı engelledi’ dedi. Tabi HES’lerin teknik olarak biz ne olup olmadığını bilmiyoruz ama vatandaşlar arasında bir tartışma var. En önemlisi devlet vatandaşının hemen yanındadır. Alanda ayağımızı bastık yani televizyondan izlemedik, gazeteden okumadık ve sosyal medyadan görmedik en önemlisi alana inip ayağını basıp orada gezmendir, tespit orada yapılır. Milliyetçi Hareket Partisi gerekeni yapacaktır” diye konuştu.

VİDİNLİOĞLU; “İLÇEDE KARŞILAŞTIKLARIMIZ ANLATILIR GİBİ DEĞİL''

Afet bölgesi hakkında tespitlerini aktaran Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu da bu günlerin, birliğin, beraberliğin dayanışmanın en üst seviyeye çıktığı günler olduğunu vurgulayarak, “Afetin yaşandığı gün öğle saatlerine kadar Bozkurt’ta durumun vahimliğinden haberimiz yoktu. İçişleri Bakanımızın geleceğini öğrendik, havaalanında karşıladık ve Bakanımızla beraber bölgeye intikal ettik. Heyelandan dolayı Yaralıgöz, mevkiinde 2 saate yakın beklemek zorunda kaldık, akabinde ilçeye ulaştık. İlçeye girdiğimizde karşılaştığımız anlatılır bir şey değil üst üste arabalar, evlerin 4 katına kadar su basmış ve kimi insanlar 5’nci katta mahsur kalmış. Bozkurt ilçemiz yüz ölçümü nedeniyle kazazedelerimizin panik hali ile birlikte çalışmalarımızda çok manevra kabiliyetimiz olamadı. Arama-kurtarma çalışmaları ikinci gün aktif olarak başladı ve bütün evlerin üst katlarında kalanlar kurtarıldı. Cuma gününden itibaren enkaz kaldırma çalışmaları başladı. Çok sayıda kayıp ihbarı var. Evlerin altında kimlerin kaldığı belli değil. Üst katlara kaça bilenler kurtulmuş, kaçamayanlar ise suyun altında kalmışlar. 100 metre küpün bilimsel olarak afet kabul edildiğini düşersek afet bölgemize 400 metre küpten fazla yağmur yağdığı için buna hiçbir şeyin dayanma ihtimali yok ama insanoğlun yeryüzünü yeniden çek etmesi gerekiyor. 30 veya 40 yıl bir şey olmuyor ama tabiata çok müdahalede ederseniz yıllar sonra dönüşü kötü oluyor pandemide bize öğretti betonun yenmeyecek bir şey olduğunu. Kemerli köprüler yapmamız lazım. Bundan sonrada dere yatağındaki evleri geri çekmek, orayı biraz daha doğal seyrine bırakmak gerek. Cumhurbaşkanımızın orada yaptığı tespitle ne gerekiyorsa yapılsın diye afet bölgesi ilan ettirdi, hükümetimize minnettarız. Afet bölgesinin kendi iç dinamikleri vardır ve bununda getirdiği bazı artılar olacaktır. Dün sürpriz bir şekilde teklif geldi Cumhur Başkanımızın talimatıyla beraber Kastamonu’nun tüm ilçelerine doğalgaz gelecek” dedi.

MHP Kastamonu İl Başkanı Emin Çınar yaşanan doğal afetler ile alakalı geçmiş olsun dileklerinde bulunarak çalışmalara hızlı bir şekilde devam edeceklerini belirtti. (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER