banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
17 Şubat 2019 Pazar

3 bin öğrenci kapasiteli fakültenin TEMELİ ATILDI

Hayırsever iş adamı Muhammed İhsan Oğuz öncülüğünce kurulan Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Binasını Yaptırma Derneği ve Kastamonu Üniversitesi arasında imzalanan protokol çerçevesince İlahiyat Fakültesi’nin yapımına başlandı. 16 bin metrekare alanda yaklaşık 3 bin talebe kapasiteli İlahiyat Fakültesi binasının temel atma töreni gerçekleşirken KÜ Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, emekleri geçenlere teşekkür etti.

04 Ağustos 2018 Cumartesi 10:56
3 bin öğrenci kapasiteli fakültenin TEMELİ ATILDI

Hayırsever iş adamı Muhammed İhsan Oğuz öncülüğünce kurulan Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Binasını Yaptırma Derneği ve Kastamonu Üniversitesi arasında imzalanan protokol çerçevesince İlahiyat Fakültesi’nin yapımına başlandı. 16 bin metrekare  alanda yaklaşık 3 bin talebe kapasiteli İlahiyat Fakültesi binasının temel atma töreni gerçekleşirken  KÜ Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, emekleri geçenlere teşekkür etti.

Temel atma törenin açılış konuşmasını yapan Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Binasını Yaptırma Derneği Başkanı Mehmet İhsan Oğuz, “Proje Kastamonu Üniversitesi tarafından hazırlatılmıştır. Kastamonu Belediye Başkanımız Tahsin Babaş  inşaatın temel kazısını yaptırmışlardır.  Temelini atacağımız bina 16 bin metrekare olup konferans salonu 27 adet derslik, 3 adet amfi, 72 adet öğretim görevlisi odası, 2 adet dil laboratuvarı, 8 adet depo, bay ve bayan mescitleri, kazan dairesi, kantin, teknik mahaller, sergi salonu, 8 adet idari ofis, güvenlik odası, 2 adet teknisyen adet odası, öğrenci işleri ofisi, 4 adet atölye, 4 adet öğrenci kulübü, kitaplık, radyo stüdyosu, televizyon stüdyosu, yönetim kurulu odası, fakülte sekreteri odası, 4 adet bilgisayar laboratuvarı toplam, idari personel için mekanlar ve diğer bölümlerden oluşmaktadır” dedi.

AYDIN: CUMHURBAŞKANIN HEDİYESİ KUR’AN-I KERİM ÜNİVERSİTEDE

Rektör Aydın; “Muhammed İhsan Oğuz, Kastamonu için büyük bir değer. 20’nci asırda Kastamonu’nun yetiştirdiği en büyük 2 değerden biri. Bugünde onun vefat yıldönümü. Kendilerini rahmetle anıyoruz. Onun yolundan devam edenlere de başarılar diliyoruz. Muhammed İhsan Oğuz ailesine teşekkür ediyoruz. Muhammed İhsan Oğuz Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kurduk. Şu anda faaliyette zaten. Bunu enstitüye çevirmenin sözünü de aldık. Şu anda arkadaşlarımızda yüksek lisans ve doktora tezi olarak çalışmalar yapıyorlar. Bu fakülte için çok aşamadan geçildi. Bu aşamalarda emeği geçen Belediye Başkanımız ve muhterem Hüseyin Avni Üster abimizi de çok teşekkür ediyorum. Vekilimiz Musa Sıvacıoğlu, Sayın Cumhurbaşkanımızın Kıbrıs’ta Lala Paşa Camii’ne hediye ettiği Kur’an-ı Kerim’in benzerini üniversitemize hediye edeceğini söyledi. Kendilerini de teşekkür ediyoruz” dedi.

KARADENİZ:  DEDELERİN İSMİ VE FİKRİ YAŞAYACAK

Vali Yaşar Karadeniz ise yaptığı konuşmada: “Bugün burada atacağımız temelle, ilimizin adını taşıyan üniversitemizde İlahiyat Fakültesi daha sağlıklı ortamda ve kendi binasının içinde akademik çalışmalar yapma ve öğrenci yetiştirme imkanını sunmuş olacağız. Bu üniversitemizin gelişimi açısından önemli bir konudur. Fakat temel atma törenin başka bir değerli kısmı da tamamen hayırseverlerimiz Oğuz ailesi tarafından üstlenilmiş olmasıdır.  İlahiyat Fakültesiyle ilgili belediye başkanımızın ve rektörümüzün bir arada olduğu çalışma grubu oluşturuldu. Allah herkese parayı verebiliyor. Ama Allah herkese hayır yapma imkanını sunmuyor. Oğuz ailesi hayır yapma imkanının nasip edildiği, sınırlı sayıdaki ailelerden birisidir.  Bundan dolayı kendilerini tebrik ediyorum. Oğuz ailesi bu hayrı yaparken, dedelerini unutmamışlardır. Muhammed İhsan Oğuz, vefat ettikten sonra vakfın başkanlığını torunu üstlenmiş. 3 nesile geçen durumda hala dedelerin ürettiği yaşatmak için ailece, yürek ve gönül birliği yapmışlardır. Allah herkese hayırlı evlatlar versin. Tıpkı Oğuz ailesinde olduğu gibi. Dedelerin ismi yaşayacak, fikri yaşayacaktır” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından düğmeye basılarak temel atma gerçekleşti. Program Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi’nde  Mehmet İhsan Oğuz hakkında yapılan sunum ile sürdü.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV