2700 yıllık Ev Kaya Mezarları restore edilecek

Saraçlar Mahallesi’nde bulunan 2700 yıllık Ev Kaya Mezarları için nihayet harekete geçildi.

2700 yıllık Ev Kaya Mezarları restore edilecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sokak sağlamlaştırması projesi kapsamında Ev Kaya Mezarları’nın da restorasyon ve çevre düzenlemesi yapılacağı kaydedildi.

Kastamonu’da geçmişi M.Ö. 7’nci yüzyıla kadar dayanan, Kastamonu’nun tarihi ve kültürel yapısının ne kadar derin bir alt yapıda olduğunu gözler önüne seren önemli yapılardan biri olan Ev Kaya Mezarları için yetkililer harekete geçti. Yıllardır bölge halkının, farklı amaçlar için kullanılması sebebiyle şikâyetçi olduğu Ev Kaya Mezarları, en son okulların açılmasıyla birlikte öğrencilerin ‘yemek yeme durağı’ haline gelmişti.

ÖDENEK BİR TÜRLÜ GELMEMİŞTİ

Şehir içinde bulunması özelliğiyle de Kastamonu’yu diğer illerden ayıran Ev Kaya Mezarları, gördüğü muameleyle ilimize ziyarete gelen yerli yabancı turistleri de hayrete düşürüyordu. Yıllardır yapılması beklenen proje dahilinde, ‘restorasyon başlayacak’ açıklamalarına konu olan ancak ödenek gelmemesi nedeniyle faaliyete geçirilemeyen restorasyon çalışması nihayet başlıyor.

TURİZME KAZANDIRILACAK

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ihalesi yapılan sokak sağlıklaştırması projesi kapsamında, Ev Kaya Mezarları’nın da restorasyon ve çevre düzenlemesi yapılacağı kaydedildi. Restorasyon kapsamında Ev Kaya Mezarları’nın restorasyonu yapılarak çevre düzenlemesiyle birlikte turizme kazandırılacak. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER