banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
24 Mayıs 2019 Cuma

26. Bölge Eczacı Odası Başkanı Yılmaz Ciddi ilaç sıkıntısı yaşanabilir

26. Bölge Kastamonu-Çankırı-Karabük Eczacı Odası, Cumartesi günü Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Seçimsiz yapılan kurulda konuşan 26. Bölge Kastamonu Eczacı Odası Başkanı İhsan Orkun Yılmaz, eczacıların yaşadıkları sorunları dile getirdi.

01 Ekim 2018 Pazartesi 09:46
26. Bölge Eczacı Odası Başkanı Yılmaz Ciddi ilaç sıkıntısı yaşanabilir
 

26. Bölge Kastamonu-Çankırı-Karabük Eczacı Odası, Cumartesi günü Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Seçimsiz yapılan kurulda konuşan 26. Bölge Kastamonu Eczacı Odası Başkanı İhsan Orkun Yılmaz, eczacıların yaşadıkları sorunları dile getirdi.

Genel kurula; Ankara Türk Eczacılar Birliği Merkez Heyeti Üyesi Ecz. Ümran Pelenkoğlu, 26. Bölge Kastamonu-Çankırı-Karabük Eczacı Odası Başkanı Ecz. İ. Orkun Yılmaz, Yönetim Kurulu'ndan Genel Sekreter Emin Hakan Yılmaz, Sayman Aytaç Korhan Özcan, Şule Tüfekci, Uğur Alp, Uygar Şimşek ve Serhat Gökçe ile Kastamonu, Karabük ve Çankırı ilinde görev yapan eczacılar katıldı.

Eczacılar Odası'nın salonunun yenilenmesine destek olan İSKOOP Müdürü Celal Kebeci ve Selçuk Ecza Deposu Müdürü Kadir Çelen’e plaket verildi.

Genel kurulda konuşan İhsan Orkun Yılmaz, “Ülkemizde bilimsel eczacılığın temellerinin atılmasının üzerinden 179 yıl geçti. Mesleğimizin köklü tarihinden gelen birikim ve özgüvenle çalışıyoruz. Eczacılar; ilaç suiistimali ve yanlış ilaç kullanımında bir kontrol ve denetim mekanizması işlevi görerek, piyasa için güvenlik ağı oluştururlar. ‘Hastalıkta Sağlıkta, Yaşamınızın Her aşamasında Eczacınız yanınızda’ diyoruz.

“BİRÇOK SORUN İLE KARŞILAŞMAKTAYIZ”

Eczanelerimizde ilaç sunum sürecinde, birçok sorun ile karşılaşmaktayız. Bunları, birkaç ana başlık altında toplayabiliriz. Bunlarda reçeteden kaynaklanan sorunlar, hastadan kaynaklanan sorunlar, hekimden kaynaklanan sorunlar, eczacıdan kaynaklanan sorunlardır. Bu sorunları yaşamamak için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve birçok konuda da bu sorunlarımızı çözdük. Bütün olumsuz gelişmelere karşı, ivedilikle tedbirler alınması zorunlu hale gelmiştir. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomik Programda ilaç harcamalarının azaltılması da öngörülüyor” dedi.

“PİYASADA İLAÇ YOKLUĞU”

Euro’daki kur artışının ilaçlara yansımasından söz eden Yılmaz, “2005 yılında sağlıkta dönüşüm projesiyle başlayan ilaçta referans fiyat uygulamasıyla oluşan ilaç fiyat farkı, bizlere tahsil ettirilen muayene ücretleri, reçete katkı bedelleri, ödemeden çıkarılan ve hastanın fiyatını tam ödemesi gereken ilaçlar eczanelerimizde bizleri hasta ile karşı karşıya getirerek mağduriyetler ve istenmeyen olaylar yaşatmaktadır. Son zamanlarda buna birde eklenen yeni ilaç fiyat kararnamesi, ilaçta sabit kur dönemi ve sonucunda bunları fırsata döndürmeye çalışan ilaç firmaları. Sonuç piyasada ilaç yokluğu. İlaç fiyat kararnamesi, her yılın Ocak ayının 5’in de, bir önceki yılın Euro kurundaki artışın yüzde 70’i kadarı, o anki Sağlık Bakanlığı ile ilaç firmalarının anlaştığı sabit Euro kurunun o oran kadar artması ve ilaç fiyatlarının yükselmesi şeklindedir. Bunun yürürlüğe girmesi 45 gün sonrasıdır ve 20 Şubat tarihidir. Böyle bir artışı fırsata çevirmeyi kendisine amaç edinen ilaç üreticileri ya stok yapmakta yada üretimi kısarak, az miktarda ilacı piyasaya vermektedir. Bu her yıl yaşanmakta, bunu hep beraber yaşamaktayız. 2017 yılında 2,34 olan Euro sabit kuru, 2018 yılında 2,69’a çıkmıştı. Ancak şuan ki gerçek Euro kuru 7 TL’yi geçmiş durumda. İlaç fiyatlarında ki bu sabit kur ısrarına devam edilmesi, piyasada ilaç yokluğuna sebep olacak, mağduriyetler yaşanacaktır. 600 ilacın piyasada zor bulunduğu, 101 ilacın ise hiç olmadığı, birlik başkanımız tarafından basında kamuoyu ile paylaşıldı. Yine sabit kur uygulamasının, önümüzdeki günlerde, özellikle ithal ilaçlarda ciddi sıkıntılara yol açacağının öngörüldüğü söylenmektedir. İlaç kartelleri, hammadde ve üretim stoklamasını, yıllık planlama dahilinde yapmaktadır. 2018 yılı sonu gelmeden stoklar tükendiğinde, ciddi ilaç sıkıntısı yaşanabilir. Hasta mağduriyetleri oluşabilir. Eczaneler, yıllardır ekonomik anlamda bir daralmayla, ilaç fiyatlarındaki düşüş ve kur farkından kaynaklanan sıkıntılarla karşı karşıya. Eczacının ekonomik sıkıntılardan uzak bir sağlık çalışanı olması daha nitelikli ve kesintisiz ilaç sağlık danışmanlığı hizmeti verebilmesi adına elzem bir konudur” diye konuştu.

PELENKOĞLU: DÜŞÜK FAİZLE KREDİ VERİLMESİNE ÇALIŞILIYOR

Ankara Türk Eczacılar Birliği Merkez Heyeti Üyesi Ecz. Ümran Pelenkoğlu ise şu ifadeleri kullandı: “Son dönemdeki ekonomik sıkıntı eczacılara da yansıdı. Ecza deposu ile Eczacılar Birliğinde toplantı yapıldı. Yaklaşık yüzde 65 eczacı ile anlaştıklarını ve bu eczanelerle aralarında hiç bir problem olmadığını, onları hiç bir sıkıntıya sokmadan çok uzun vadeli ve yayarak bu sorunu çözmeye çalıştıklarını söylediler. Ekonomistlerle bir toplantı yaptık. Onların görüşleri bu sıkıntıların önümüzdeki yıl Mart aylarına kadar devam edeceği yönünde.  Yardımlaşma Sandığımızın eczanelere düşük kredilerle ve düşük faizlerle kredi verilmesi hakkında çalışıyor. Çalışma Bakanımız ile de görüşme talep ettik, önümüzdeki hafta da çalışma Bakanımız ile görüşme yapacağız.”

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV