240 DÖNÜM ARAZİ MİLLET BAHÇESİ OLACAK

Geçtiğimiz gün gerçekleştirilen Belediye Meclis toplantısında alınan kararla Kastamonuspor İsmail Dikmenli Tesisleri ile Hasan Doğan Spor Kompleksi Yerleşkesi arasında bulunan içerisine Ulu Cami ve Galericiler Sitesi’ni de alan 240 dönümlük arazi Millet Bahçesi kullanımına tahsis edildi.

 240 DÖNÜM ARAZİ  MİLLET BAHÇESİ OLACAK

 

Geçtiğimiz gün gerçekleştirilen Belediye Meclis toplantısında alınan kararla Kastamonuspor İsmail Dikmenli Tesisleri ile Hasan Doğan Spor Kompleksi Yerleşkesi arasında bulunan içerisine Ulu Cami ve Galericiler Sitesi’ni de alan 240 dönümlük arazi Millet Bahçesi kullanımına tahsis edildi.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, “Değerli meclis üyeleri biliyorsunuz, bu hem Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bir projesiydi hem de isimleri değişik olsa da bu alanın değerlendirilmesi bizim projemizdi” açıklamasında bulundu.

“MİLLET BAHÇESİ SÖZÜNÜ BELEDİYEMİZDE VERDİ”

Konu ile ilgili olarak meclis üyelerini bilgilendiren Galip Vidinlioğlu şu ifadeleri kullandı; “Seçim döneminde Tahsin Bey’inde dile getirdiği, bizim de dile getirdiğimiz 240 dönümlük bir alandı. İstanbul seçimlerinden önce Çevre ve Şehircilik Bakanı, Kültür Bakanı ve Binali Yıldırım geldiğinde o gün bakanımızın söylediği 240 dönümlük alan üzerine Millet Bahçesi sözünü belediyemizde verdi. Fakat işin fiiliyatta öyle olmadığını ve bu alanın yaklaşık 180 dönüm alan olduğunu gördük. Bunun sebepleri Kastamonuspor’a tahsis edilen alan ve onun haricinde yukarıdan başkada bir giriş yok. Ayrıca birde Engelsiz Yaşam Merkezi ve Spor Lisesi için birine 10, diğerine ise 11 dönümlük alan var. Tabi birde burada Park ve Bahçeler Müdürlüğü birimi var. Bunlarla da 240 dönüm tamamlanmıyordu.

“BİR ÇÖZÜM ÜRETMEMİZ GEREKİYORDU”

Belediyeye tahsis edilen bir alan vardı. Engelsiz Yaşam Merkezi’nin yeri çok engebeli bir alan olduğu için o zaten gündemden düşmüştü. Genel müdürün yanına gittiğimizde bize söylediği şu oldu; ‘Bakan beyde bize buranın 240 dönüm olduğunu deklare etti. Bu alan olmaz bunu bakan beye izah edemeyiz’ dediğinde orada hemen bir çözüm üretmemiz gerekiyordu. Engelsiz Yaşam Merkezi’nin yeri zaten beğenilmediği için onun haricinde birde Spor Lisesi’ne tahsis edilen 11 dönümlük yer vardı. Bununla ilgili alınan bir karar yok, kağıt üzerinde tamam denilmiş. Lise için başka yer buluruz, Engelsiz Yaşam Merkezi içinde yer zaten beğenilmemiş biz bunu Millet Bahçesi’nin içine katalım dedik. Kastamonuspor’a verilen yerden dolayı 240 dönüm için ciddi bir eksiğimiz kalıyordu. Onun içinde camisiz bir Millet Bahçesi olmasın, camiyi de bu alanın içerisine koyalım 240 dönümü yakalayalım dedik.

“PROJE HEMEN HEMEN ÇİZİLMİŞ VE İHALE AŞAMASINDAYDI”

Galericiler Sitesi’ni de o gün gündeme getirdik. Galericiler Sitesi’nin hemen ortadan kalkması mümkün değil. Buranında Millet Bahçesi’ne dahil olması gerekiyordu. Hemen bitecek bir proje değil. Nereden baksanız 2-3 yıla yayılır. Yapımı çok kısa sürede tamamlanmaz. Projesi hemen hemen çizilmiş ve ihale aşamasındaydı. Bu konuda TOKİ’de işi hızlandırma peşindeydi. Galericiler Sitesi’ni de Millet Bahçesi’nin içine dahil ettik. Yani 240 dönüm öyle sağlanmış oldu. Bakan beyde 240 dönüm üzerinde ısrarcı olunca durum böyle sağlanmış oldu.”

Serkan Horuz

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2020, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER