banner29
24 Mart 2019 Pazar

22’nci Dönem Meclis Başkanı Bülent Arınç KASTAMONU ÇOK ÖZEL BİR ŞEHİR

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen “1’inci Milletlerarası Türkiye-Özbekistan Münasebetleri Sempozyumu”na katılan TBMM 22’nci Dönem Başkanı ve Başbakan eski Yardımcısı Bülent Arınç, Kastamonu’nun Türkiye Cumhuriyeti içinde çok özel bir yere sahip olduğunu söyledi.

09 Kasım 2018 Cuma 09:53
22’nci Dönem Meclis Başkanı Bülent Arınç KASTAMONU ÇOK ÖZEL BİR ŞEHİR


Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen “1’inci Milletlerarası Türkiye-Özbekistan Münasebetleri Sempozyumu”na katılan TBMM 22’nci Dönem Başkanı ve Başbakan eski Yardımcısı Bülent Arınç, Kastamonu’nun Türkiye Cumhuriyeti içinde çok özel bir yere sahip olduğunu söyledi.

Tuğra Sergisi’nin açılışının ardından başlayan sempozyuma, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, Özbekistan Mili Üniversitesi Rektör Vekili AbduvokhabUmarov, Özbekistan Emir Temur Vakfı Başkanı HurşidFayzievTurgunovich ve çok sayıda davetli katıldı.

YILMAZ: 79 BİLDİRİ SUNULACAK

Açılış konuşmasını yapan Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz, “Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından 7 Mart 2018’de Türkiye-Özbekistan Ortak Tarih ve Müfredat Çalıştayı sonucunda 2 ülke arasındaki münasebetler ele alınarak Türkiye ve Özbekistan’da milletlerarası sempozyum düzenlendi. Bu çerçevede Özbekistan Cumhuriyeti Emir Timur Vakfı ve Özbekistan Milli Üniversitesi ile Kastamonu Üniversitesi arasında ilmi işbirliği imzalandı. Sempozyumun 2 kardeş ülke arasında ortak tarih bilincinin oluşturulması yönünde ileriye doğru atılmış önemli bir adım olacağını ve münasebetlerimizin daha da gelişeceğine inanıyoruz. Yüzden fazla bilim insanının katılımcı olduğu sempozyumda 79 bildiri sunulacaktır” dedi.

UMROV: BÜYÜK MUTLULUK

Özbekistan Milli Üniversitesi Rektör Vekili AbduvokhabUmarov, yaptığı konuşmada; “2 devlet arasında yüzyıllarca süren etkileşimin günümüzde de devam ettiğini görmekteyiz. 2 devlet arasındaki ilişkiler daha da güçlenecektir. 2 devlet arasında son zamanlarda her türlü alanda ilişkilerin gelişmekte olduğunu görmek bizim için büyük bir mutluluktur” diye konuştu.

TURGUNOVİCH: GÜZEL ÇALIŞMALAR OLACAĞINA İNANIYORUM

Özbekistan Emir Temur Vakfı Başkanı HurşidFayzievTurgunovich, ise şunları belirtti: “Son zamanlarda gelişmeler 2 ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesini sağladı. Kastamonu Üniversitesi arasında imzalanan protokol sayesinde çok güzel çalışmalar yaptık. Üniversitemiz ile Kastamonu Üniversite arasında imzalanan protokol sayesinde daha da güzel çalışmalar olacağına inanıyorum.”

AYDIN: KIYMETİNİ BİLİN

Özbekistan-Türkiye arasındaki ilişkilerin son 2 yılda geliştiğini söyleyen Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, “Özbekistan’daki irtibatı başlattık, çalışmalarımızı başlattık. Mart ayında bir ortak müfredat çalıştayı yaptık. Bugünde bir sempozyum gerçekleştiriyoruz. 2’ncisini de Taşkent’te yapacağız. Şeyh Şaban-ı Veli Sempozyumu’nu da Özbekistan’da yapma hedefimiz var. Özbekistan’dan gelen gençlerimiz, Mekke’de, Medine’de Resulullah’a komşu yaşayan 30 bin tane kardeşiniz var. Bunların tamamı Afgan mücahitlerin çocukları. Ama bunlar vatansız olduğu için mesut değiller. Vatanınızın, devletinizin, bayrağınızın kıymetini bilin” şeklinde konuştu.

BABAŞ: TÜRK DÜNYASI İLE MÜNASEBETLERİMİZ DEVAM EDİYOR

“Kastamonu, kadim bir şehir” diyen Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise, “Varlığı milattan önceye kadar ilerliyor. Kastamonu, Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ilan edildi. Bizim için büyük bir onur kaynağıydı. Bu kapsamda başta Cumhurbaşkanımıza ve Kültür Bakanlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Açılış törenimizde çok güzel olmuştu. Bu vesileyle Türk Dünyası ile münasebetlerimiz hızla devam ediyor. Kırgızistan’ın Narın kentine çok güzel bir proje hazırladık. Onu da önümüzdeki günlerde yapmaya başlayacağız. Çok değişik ülkelerde birbirimizle münasebetleri arttırmak için hem yerel yönetimler olarak, hem siyaset olarak bunları benimsiyoruz. Eminim ki çok güzel çalışmalar olacak. Hem kültürel alanda hem de ticari alanda faaliyetlerimizi sürdürdüğümüz sürece Türk Dünyası’nın belirginliği dünyada etkin bir hale gelecektir” dedi.

ARINÇ: TÜRKİÇE’YE EN YAKIN DİL ÖZBEK LEHÇESİDİR

TBMM 22’nci Dönem Başkanı ve eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ise: “Kastamonu’ya tekrar gelmek, Üniversite’yi ziyaret etmek ve Özbekistan ile ilgili yapılan toplantıya katılmak benim için mutluluk oldu. Semerkant’tan döneli 2 gün oldu. Ayağımın tozuyla hem konferans dinlemek hem de düşüncelerimi anlatmak istedim. Türkiye’ye en yakın dil Özbek lehçesidir” dedi.

“KASTAMONU EVLİYALAR ŞEHRİDİR”

Kastamonu’nun Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesiyle ilgili konuşan Arınç, “Bu kararı alan tüm konsey üyelerimize teşekkür etmemiz lazım. Kastamonu, Türkiye Cumhuriyeti coğrafyası içinde çok özel bir şehirdir. Tarih ve kültür vardır. Aynı zamanda evliyalar şehridir. Semerkant’tan ve Buhara’dan farkı yoktur. Milli Mücadele hareketlerinin en güçlü dinamiklerinden birisidir. Kastamonu’ya gelirken tekrar baktım. Merhum Mehmet Akif Ersoy Kasım 1920’de İnebolu üzerinden Kastamonu’ya gelerek vaaz, nasihatte bulunmuştur. İnebolu’dan, Abana’dan diğer yerlere Şehit Şerife Bacı’dan tüm kahramanlarımıza kadar Milli Mücadele’nin harekat noktası, atlı, atsız kahramanlarıyla birlikte Kastamonu’dur. Anadolu’nun en güzel şehirlerinden birisidir. Hamdolsun şimdi yolları da gayet iyi. Eskiden ulaşım sorunu vardı. İstanbul’da işleyen hava alanımız var. Kastamonu örnek şehirlerimizden birisidir. Kastamonu Üniversitesi’nin de bu sempozyuma ev sahipliği yapması ayrıca bir onurdur.  Sayın rektörümüzü ve değerli eşini, tüm öğretim üyelerimizi, sempozyumun açılışını büyük bir ilgili ile takip eden gençlerimizi tebrik ediyorum. 13 fakültesi olan 2006’dan bu yana 30 bin öğrenciye kavuşmuş olan tüm bölümleriyle ve yani açılacak Tıp Fakültesi’yle örnek üniversite olan Kastamonu Üniversitesi’nde emek verenlere teşekkür ediyorum. Valisinden, toplantımızda hazır bulunan değerli belediye başkanımız, tüm siyasetçilerimiz Kastamonu Üniversitesi’ne destek veriyorlar. Güzel bir kampüs yapılmış onlara teşekkür ederiz. Öğrencilerimiz, misafir öğrencilerimiz ve Anadolu’nun genç evlatlarına hayatlarında başarılar diliyorum. Sempozyumumuz başarılı sonuçlar versin” ifadelerini kullandı.

Hediye takdimin ardından sempozyum oturum konuşmalarıyla sürdü.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV