banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
23 Mayıs 2019 Perşembe

21. YÜZYILDA TÜRK SANATI SEMPOZYUMU BAŞLADI

Kastamonu’da 21. Yüzyılda Türk Sanatı: Meseleler ve Çözüm Önerileri Sempozyumu-Sergisi-Konser ve Çalıştayı gerçekleştirildi.

09 Ekim 2018 Salı 10:48
21. YÜZYILDA TÜRK SANATI SEMPOZYUMU BAŞLADI
 

Kastamonu’da 21. Yüzyılda Türk Sanatı: Meseleler ve Çözüm Önerileri Sempozyumu-Sergisi-Konser ve Çalıştayı gerçekleştirildi. 8-9 Ekim arasında Kastamonu’da devam edecek olan sempozyumda Türk sanatındaki sorunlar ele alınacak. Milletler arası olarak gerçekleştirilen sempozyuma 13 ülkeden 59 akademisyen katıldı. Sempozyuma katılan akademisyenlerin hazırlamış olduğu 76 bildiri sempozyum için kabul edildi. Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinde gerçekleştirilen faaliyetin açılış  törenine Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Garnizon Komutanı ve Asker Alma Bölge Başkanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Açılış konuşmasını yapan Sempozyum Genel Sekreteri ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Ruhi Konak, “4 farklı aşamadan oluşan faaliyet kapsamındaki sempozyuma 7 ülkeden 76 akademisyen tarafından hazırlanan, 59 bildiri kabul edilmiştir. Yabancı katılımcılar Kazakistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, İran, Tataristan ve Litvanya’dan olmak üzere 13 kişidir. Sergi aşaması kişisel ve karma sergi olmak üzere 2 kademeden oluşmaktadır: Faaliyet kapsamında iki kişisel sergi açılışı gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda Üniversitemiz Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümünde görevli Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Mustafa Vuslat Noyan Güven’in Kişisel Ebru Sergisinin yanı sıra Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümünde görevli Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Elitok’un Kişisel Tezhip Sergisi yer almaktadır. Sergi faaliyetimizin diğer kademesinde Uluslararası Karma Sergi yer almaktadır. Bu sergide Türkiye, İran ve Bosna Hersekli sanatçıların katılımı ile hat tezhip, minyatür, ebru, kaatı, resim, tekstil, deri, halı, fotoğraf, grafik tasarım, çini, restorasyon ve heykel alanlarından yetmiş eser sergilenecektir. Faaliyetin ikinci gününde panel ve çalıştaylar gerçekleştirilecektir. Ebru, minyatür, çini, halı deseni tasarımı, keçe alanlarında yerli ve yabancı sanatçıların uygulamasına şahit olacağız” dedi.

KAÇAR: KÜLTÜRÜN VE ZAMANIN İZLERİ GÖRÜNÜR

Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kaçar ise şunları belirtti: “Kültür düşünce ve sanat varlıkların bütünüdür. Etkileşim yoluyla kuşaktan kuşağa aktarılır. Bir sanat eserinin oluşumda kültür yapısının önemi büyüktür. Sanat insandan, zamandan ve kültürden etkilenir. Sanat eserlerini incelediğimizde ait olduğu kültürün ve zamanın izleri görünür.”

AYDIN: TEKNOLOJİ HER ŞEYİ TÜKETİM HALİNE GETİRDİ

21. Yüzyılda Türk Sanatı: Meseleler ve Çözüm Önerileri Milletlerarası Sempozyum, Sergi, Konser, Çalıştay faaliyetinin önemini aktaran Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, “Fakültemiz kurulduğu birinci yılında yüksek lisans programını açtı. Bu sene de doktora programını açtı. Gençlerimizi programlarımıza, akademisyenlerimize katkı vermeye bekliyoruz. Cemiyetler sanata verdikleri değer ile medenileşiyorlar. Bilim, sanat ışığında gelişiyor. Dünyanın en kadim milletlerinden olan biz sanat değer verdik. Tarihimiz boyunca sanatı ve kültürü yapmayı başardık. Maalesef bahçede cep telefonuyla oynayıp onu oyun zanneden nesiller geldi. Tüm kültür ve gelişmeyle, sporla birlikte sanatımızda sekteye uğradı. Teknoloji asrı sanat üzerinde pek çok değişikliğe yol açtı. Güzel sanatların her yanında ciddi bir burhan olduğu gerçektir. Gelişen teknoloji her şeyi tüketim haline getirdi” diye konuştu.

BABAŞ: DESTEK VERECEĞİM

Teknolojinin gelişmesiyle sanatın gerilemeye başladığını ifade eden Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise şöyle konuştu: “Kastamonu’da Güzel Sanatlar Fakültesi’nin yer alması bizim için çok önemli. Sanatsal faaliyetleri hep birlikte gerçekleştirebiliriz. Toplumumuzun mayası buna uygundur. Kastamonu’da ahşap ve ormanla ilgili sanatın illaki devam ettirilmesi lazımdır. Ahşap oymacılığı konusunda bir bölüm açılabilir. Eskiye dayanan ahşap oymacılığımız meşhurdur. Bu topraklarda bin yıldır ahşap yapılmış. 103 yaşındaki İhsan Abi, hala bu işle uğraşıyor. Üniversitemizden bilimsel bir şekilde ahşapla ilgili eserler çıkacaktır. Yerel yönetimler olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Sanata ve sanatçıya değer vermeliyiz. Gelişen teknoloji insanlarda bağımlılık yaptı. Ben de bağımlıyım. 2 dakika da bir telefona bakıyorum. Kendimizi, kültüre, sanata ve spora yönlendirmemiz gerekiyor. Bu faaliyetleri sürdürmek için destek vereceğim.”

Yapılan konuşmaların ardından 21. Yüzyılda Türk Sanatı: Meseleler ve Çözüm Önerileri Milletlerarası Sempozyum, Sergi, Konser, Çalıştay faaliyeti, halk müziği dinletisi ve sergi açılışıyla devam etti. Faaliyet bugün oturumlar ile sürecek.

Tuğçe Yerdelen


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV