banner38

Müzik indir

banner46

banner47

09 Temmuz 2020 Perşembe

20'den fazla köy doludan olumsuz etkilendi ZARAR BÜYÜK!

Kastamonu'da önceki gün etkili olan dolu, 20'den fazla köyün tarım arazilerinde zarara yol açtı.

13 Haziran 2020 Cumartesi 09:51
 20'den fazla köy doludan olumsuz etkilendi  ZARAR BÜYÜK!
 

Kastamonu'da önceki gün etkili olan dolu, 20'den fazla köyün tarım arazilerinde zarara yol açtı.

Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, yaptığı açıklamada, merkeze bağlı köyler ile Devrekani ilçemizde dolunun etkili olduğunu söyledi.

Özellikle Kastamonu-Daday kara yolu güzergahında bulunan Eymür Köyü ve çevresinde, biriken dolu kalınlığının yer yer 10 santimetreye ulaştığını belirten Butur, “Bu bölgeye oldukça zarar verdi. 20'den fazla köy doludan olumsuz etkilendi. Bu köylerde yem bitkileri, buğday, arpa, patates, kısmen çilek ve sebze yetiştiriliyor. Dolu, bazı yerlerde yüzde 100'e varan oranda tarım arazilerine zarar verdi" dedi. 

Tarım sigortasının önemine değinen Butur, "Zaten yüzde 50'sini devlet karşılıyor. TARSİM yaptıran çiftçilerimiz ne yazık ki az. Artırmak için çok gayret gösteriyoruz ama ne yazık ki istediğimiz rakamlara ulaşamadık. Artık afetlerden, küresel ısınmadan sık sık bahsediliyor. Bu süreçte çiftçilerimizin kesinlikle tarım sigortası yaptırması lazım" diye konuştu.

Salgın sürecinde tarımın öneminin arttığını dile getiren Butur, "Temel gıda çok önemli hale geldi. Çiftçilerimiz bir yıl boyunca bu ürünlere emek veriyor. İnşallah devletimiz bu konuda çiftçilerimize gereken desteği verir" ifadesini kullandı.

Butur, dolu nedeniyle zarar gören alanların tam olarak belirlenmesi için Tarım ve Orman Bakanlığının il ve ilçe müdürlüğü yetkililerinin alanda çalışma yürüttüğünü kaydetti.

Özgür Alantor(aa)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV