banner38

banner46

banner47

30 Mayıs 2020 Cumartesi

2019 yılı mali disiplin yılı olacak BAŞKAN GALİP VİDİNLİOĞLU’NDAN Z RAPORU

5 Nisan 2019 tarihinde mazbatasını alarak göreve başlayan Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Belediye Başkan Yardımcıları Nuray Çolak ve Mehmet Yurt ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek yaklaşık 1 aydır belediyede yaptıkları incelemelerin ayrıntılarını kamuoyu ile paylaştı.

03 Mayıs 2019 Cuma 11:06
2019 yılı mali disiplin yılı olacak  BAŞKAN GALİP VİDİNLİOĞLU’NDAN Z RAPORU

 

5 Nisan 2019 tarihinde mazbatasını alarak göreve başlayan Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Belediye Başkan Yardımcıları Nuray Çolak ve Mehmet Yurt ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek yaklaşık 1 aydır belediyede yaptıkları incelemelerin ayrıntılarını kamuoyu ile paylaştı.

BORÇ 78 MİLYON 490 BİN TL

Kastamonu Belediyesi’ni 62 Milyon 167 Bin 32 TL kısa vadeli, 16 Milyon 323 Bin 827 TL uzun vadeli olmak üzere toplam78 Milyon 490 Bin 859 TL borçla devraldıklarını söyledi.

Bu borçların 18 Milyon 693 Bin 905 TL’sinin kredi, 35 Milyon 835 Bin 83 TL’sinin ise esnafa olan borçlar olduğunu dile getiren Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Belediyesi’nin 2019 yılı tahmini bütçesinin de yüzde 40’ının ilk 3 ayda kullanıldığını dile getirdi.

2019 İÇİN KALAN PARA 38 MİLYON TL

2019 yılı için kendilerine 38 Milyon TL civarında bir bütçe kalacağını ve bu bütçenin de belediyenin ve şirketin personel giderlerini dahi karşılamadığını vurgulayan Başkan Vidinlioğlu, 2019 yılında Kastamonu Belediye başkanı olarak öncelikli hedefinin 2019 yılında mali disiplini sağlamak olduğunu dile getirdi.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, “Kastamonulu hemşerilerimizin teveccühüne mazhar olan vaatler ve projelerimizin önceliklendirilmiş halinin yer alacağı Belediyemizin 5 yıllık Stratejik Planı hazırlayacağız. Hazırlayacağımız Stratejik Plan çerçevesinde de oluşturacağımız idari ve mali disiplin ile ek kaynaklar sayesinde de modern, yaşanabilir bir kenti inşa etmek için çalışacağız” açıklamasında bulundu.

“2019 YILI İÇİN KALAN BÜTÇEMİZ
PERSONEL GİDERLERİNE YETMİYOR”

Kastamonu Belediyesi’nin 2019 yılı bütçesi ile ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Galip Vidinlioğlu konu ile ilgili olarak şunları söyledi;
“2019 yılı bütçesi 202 Milyon 281 Bin 976 TL olup, seçimden önceki ilk üç ay içinde bütçenin 82 Milyon 794 bin 35 TL’si kullanılmıştır. Dolayısıyla, bütçenin ilk 3 ayda yüzde 40’ı önceki yönetimce kullanılmış kalan 9 ay için de bütçenin yüzde 60’ı bizim yönetime bırakılmıştır. Bu dönemde 34 adet ihale yapılarak, belediye 24 Milyon 439 bin TL taahhüt altına sokulmuştur. 2019 yılı Nisan-Aralık döneminde İller Bankası dahil belediyenin tahsil edeceği gelir toplamı tahminen 124 Milyon TL’dir. Bu yıl içinde ödenmesi gereken borçların toplamı taahhütler ve yapılmış ihaleler dahil 86 Milyon 606 Bin 32 TL olup, tahmini toplanacak gelirlerden geriye 38 Milyon TL kalmaktadır. Bu miktarda belediyenin ve şirketin personel giderlerini karşılamaya dahi yetmemektedir. Bu durum karşısında, bu sene öncelikli hedefimiz bütçe disiplinini sağlamaktır. Kastamonulu hemşerilerimizin teveccühüne mazhar olan vaatler ve projelerimizin önceliklendirilmiş halinin yer alacağı Belediyemizin 5 yıllık Stratejik Planı hazırlayacağız. Hazırlayacağımız Stratejik Plan çerçevesinde de oluşturacağımız idari ve mali disiplin ile ek kaynaklar sayesinde de modern, yaşanabilir bir kenti inşa etmek için çalışacağız.”

RAMAZAN SOKAĞI PROJESİ

Nasrullah Meydanı’nda hayata geçirecekleri Ramazan Sokağı projesi ile ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Galip Vidinlioğlu, “Daha önceden Kastamonu’da yapılmayan, aynen Sultanahmet Meydanı’nda olduğu gibi, 30 günü kapsayacak bir düzenleme yapılacak. Bununla ilgili de Bengü Türk TV’de canlı yayınlar olacak. Nasrullah Meydanı’nı biraz şenlendirmek istedik. Yapılan istişareler neticesinde Narullah Meydanı’nın bu iş için uygun olduğunu düşündük. Birkaç tane bu konuda eleştiriler var. Tabi ki eleştiriler olacak. Fakat genellikle Ramazan ayının yaz dönemine geldiğinde iftar sonrasında sadece Kuzeykent bölgesinde bir canlılık oluyordu. Şehrin bu tarafında çok aktivite görülmüyordu. Esnaflarda dükkan açmıyordu. Bu sene itibariyle Nasrullah Meydanı’nda olacak. Oradaki ibadeti aksatmamak içinde gerekli hassasiyetleri gösteriyoruz. Esnafımızı da rahatsız edecek bir durum olmayacak. 30 günü kapsayacak canlı yayın hem şehrin tanıtımına hem de yeni bir geleneğin başlamasına faydalı olacağı kanaatindeyim. Canlı yayına da her güne bir esnafımız sponsor olursa, belediyeye de çok fazla yük binmemiş olur” dedi.

“BELEDİYEMİZİN ÖNÜNDE T.C. İBARESİ OLMASI
KİMİ NE KADAR RAHATSIZ EDEBİLİR Kİ?”

Kastamonu Belediyesi logosu ile ilgili olarak çeşitli spekülasyonların olduğunu vurgulayan Galip Vidinlioğlu, “Logo 1994 yılında meclis kararı ile belirlenmiş ve bu kararda bayrak şeklinde deniliyor. Fakat yuvarlak olarak kullanılıyor. Yuvarlak mı, bayrak şeklinde mi? Bununla ilgili polemik yapılacak bir durum yok. Bu konuda ortak akıldan yanayız. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ibaresi ve belediyenin kuruluş tarihi konusu asla ve asla tartışma konusu değildir. Bu konuda tartışmaya dahi girmem. Bu zaten ortak aklın ta kendisidir. Kastamonu Belediyesi ibaresinin önünde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ibaresinin olması kadar doğal bir şey yoktur. Bu konuda tartışma konusu değildir. Bu konuda da kimseyle tartışmaya girmem. Buna belediyenin kuruluş tarihi de dahil. Eleştirilere açığım ama ‘Böylece Yunanistan’a ait bir yer olmadığını öğrendik’ ifadesi hoş değildi. Belediyemizin önünde T.C. ibaresi olması kimi ne kadar rahatsız edebilir ki? Burada yüksünecek, rahatsız olacak bir şey yok. Bu gayret normal bir şey” diye konuştu.

“TELFERİK İLE İLGİLİ CİDDİ BİR RAHATSIZLIK VAR”

Teleferik Projesi ile ilgili olarak da değerlendirmeler yapan Başkan Galip Vidinlioğlu, “Teleferik ile ilgili düşüncelerimi de seçim öncesinde dile getirmiştim. Kimseyi yönlendirmemek adına da kanaatimi söylemedim. Fakat ciddi rahatsız olan bir kitle var. Seçim çalışması yaptığım dönemde de kimse ‘bu teleferik çok güzel oldu’ demedi. Ciddi bir rahatsızlık var. Bu konuda da polemik yaşandı. Herkesin aklına gelmeyen bir şey benim aklıma gelemez mi? Ya da benim aklıma gelmeyen bir şey sizin aklınıza gelemez mi? Herkesin farklı bir tarzı var. Bu konuda kararı ‘şehirde yaşayanlar versin’ dedim. Bundan daha demokratik bir durumda yok. Ben yaptım oldu mantığıyla bir şey yapmıyorum. Sonuçta harcanmış bir para var. Ama her şeyde para değil. Hem kültür şehri, turizm şehri olacak diyeceksiniz, hem de yapılan şey ile ciddi bir rahatsızlık dile getirildiğinde halk tarafından, ona kayıtsız kalmak doğru bir tavır değil. Halka sormak lazım. Kalsın derlerse kalır, değişsin derlerse değişir, kalksın derlerse de kalkar. Bu bu kadar net. Hukuki altyapıyı oluşturup, bu konuyu gündeme taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

“BİRİMLERLE İLGİLİ ÇALIŞMA YAPACAĞIZ”

Belediyenin idari birimlerine değinen Başkan Vidinlioğlu; “Manisa Büyükşehir Belediyesi’nde 19 birim var. Biz daha küçük ölçekli bir il olmamıza rağmen bizdeki birim sayısı çok daha fazla. Hem işlerin tek çatı altında toplanması açısından, hem de denetim açısından çok zor bir durum. Onun için bu birimlerle ilgili mutlaka bir durum değerlendirmesi yapmak gerekir. Önümüzdeki günlerde bunlarla ilgili bir çalışma yapacağız” dedi.

“GEREĞİNDEN FAZLA HARCAMANIN YAPILDIĞI YERLER OLMUŞ”

Galip Vidinlioğlu; “Usulsüzlük demeyelim de gereğinden fazla harcamanın yapıldığı yerler olmuş. Orada inceleme devam ediyor. O incelemelerin neticesini paylaşacağım. Ama şimdi onlarla ilgili çok şey söylememiz doğru olmaz. Çünkü koskoca bir 5 yıllık bir dönem. Ama şunu söyleyebilirim. Seçim dönemi olmasından dolayı sanırım doğrudan temin çok fazla yapılmış. Normalde ihale oranının yüzde 10 olması gerekirdi. Bu oran fazlasıyla aşılmış.

“BU TABLOYA BAKIP DA ÇOKTA KÖTÜMSER OLMAMAK LAZIM”

Eleştirirken doğruyu da söylemek gerekir diye düşünüyorum. Bizden daha kötü şartlarda alınmış belediyeler var. Bizden iyi alınmışlar da vardır. Bu tabloya bakıp da çokta kötümser olmamak lazım. Evel Allah bu işlerin üstesinden geliriz ama biraz zamana ihtiyacımız var. Görünen tablo bu sene ile ilgili çok fazla şey yapmamıza imkan vermiyor.

“BELEDİYE ÇALIŞANLARI TAM SINIRDA”

Kastamonu Belediyesi’nin personel durumu hakkında da bilgi veren Başkan Vidinlioğlu, kamuoyunda bankamatik personel olarak adlandırılan durumun Kastamonu’da da olup olmadığıyla ilgili ise şunları söyledi: “Bu konuda bir çalışma başlattım. Henüz neticeleri tarafıma ulaşmadı. Bu konuyla ilgili daha sonra bilgilendirme yapacağız. Bazı çalışmaların netleşmesini bekliyoruz. Belediye’de çalışan personel sayısı şu an için tam sınırda diyebilirim. 900 civarında personelimiz var. Nüfusa oranla tam sınırda bir personel sayımız var.”

Serkan Horuz

 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV