2 Nolu Yol-İş ‘Düzgün’ ile devam

2 Nolu Yol-İş ‘Düzgün’ ile devam
banner72

Türkiye Yol-İş Sendikası Kastamonu 2 Nolu Şubesi olağan genel kurulu, geçtiğimiz haftasonu Park Dedeman Otel’de düzenlendi. Tek listeyle girilen seçimde güven tazeleyen Sadık Düzgün başkanlığındaki şube yönetim kurulu asil üyeliğine Şube Genel Sekreteri Ahmet Savaş Dırbalı, Şube Mali Sekreteri Süleyman Tan, Şube Teşkilat Sekreteri Said Erçin, Şube Eğitim Sekreteri Erhan Manav. Disiplin kurulu asil üyeliğine Fatih Yılık, Bora Çetinyalçın, Ali Bostan, Ekrem Bilgin ve Mustafa Yazıcıer. Denetleme kurulu asil üyeliğine Cahit Çerkezoğlu, Saim Bekdaş ve Turgut Halebi. Üst kurul delegeliğine de Sadık Düzgün, Said Erçin, Bora Çetinyalçın, Hamdi Şahinoğlu, Cemil Gemici, Tevfik Ceyhan Yolasığmazoğlu ve Saim Bektaş seçildi.

Divan başkanlığını Türkiye Yol-İş Sendikası Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Mehmet Yolasığmazoğlu, başkan yardımcılıklarını Şaban Çıvgın ve Mehmet Çelik, kâtip üyeliklerini de Özlem Bahadır ve Cahit Çerkezoğlu’nun yaptığı 113 delegeli olağan genel kurula; AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Vali Yardımcısı Selçuk Aslan, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, Türkiye Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, Genel Başkan Yardımcıları İsmet Tan ve Bekir Avcı, Mali Sekreter Yusuf Doğan, Teşkilat Sekreteri Mehmet Yolasığmazoğlu, Mevzuat Sekreteri Recep Karakaşlı, Şeker-İş Şube Başkanı Ali Çufadaroğlu başta olmak üzere davetliler ve delegeler katıldı.

DÜZGÜN; “YANLIŞ KÜRESEL POLİTİKALAR EMEK KESİMİNE BÜYÜK BİR YÜK GETİRDİ”

Genel kurulun açılış konuşmasını yapan Yol-İş 2 Nolu Şube Başkanı Sadık Düzgün; “Dünya önemli siyasal, sosyal ve ekonomik gelişmelerin yaşandığı tarihsel bir dönemden geçmektedir. Küresel ölçekteki bu gelişmeler, bölgesel savaşlar, iklim değişiklikleri, Covid-19 salgını ve ekonomik krizler olarak sıralanabilmektedir. Tüm Dünya coğrafyasında yaşanan Suriye, Ukrayna savaşları gibi gerginlikler büyük savaş riskini artırırken artan mülteci sayıları insanlık trajedisine dönüşmüştür. Sayıları 5 milyonu bulan sığınmacılar ülkemize sosyal-ekonomik ve kültürel açıdan çok fazla yük getirmiştir. Savaşların önlenmesi ve barışçıl çözümün tesis edilmesi, göç ve sığınmacı sorunlarının çözümü için temel bir koşuldur. Bölgesel savaşlarla birlikte Covid-19 salgını bir taraftan çalışanlar ve toplum sağlığı üzerinde diğer bir taraftan ise sosyal-ekonomik alanda tahribat yaratmıştır. Küreselleşme sürecinde yaşanılan hızlı gelişmeler ve değişimler Türkiye'yi özellikle çalışanları ve geniş halk kesimlerini yakından ve yoğun bir biçimde etkilemiştir.1980’li yıllardan itibaren özelleştirilmelere hız verilmesi nedeniyle işsizliğin artması, artan enflasyonu denetim altında tutmak için parasalcı önlemlerin uygulanması ve kamu harcamalarının azaltılmasına gidilerek devletin küçültülmesi gibi neoliberal politikalar, küresel ekonomiyi derinden etkilemiştir. Söz konusu politikalar Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler açısından ekonominin büyük oranda dışa bağımlılığını artırmıştır. Bundan dolayı ücretler baskı altına alınarak emek kesimine büyük bir yük getirmiştir. Önümüzdeki dönemde küresel krizin daha da derinleşeceği öngörülmektedir” dedi.

“GELİR DAĞILIMI ADALETİNE DE ODAKLANILMALI”

Yılbaşı itibariyle zamların yağmur gibi yağdığını ve yağmaya da devam ettiğini dile getiren Düzgün; “Cumhuriyet tarihinde böyle pahalılık görülmemiştir. Son bir yılda meyve ve sebze fiyatlarında yüzde 200’lere varan artışlar olmuştur. Elektrik, doğalgaz ve akaryakıta yapılan zamlar iğneden ipliğe her şeyi etkilemiştir. Çalışanlara verilen zamlar daha ilk ayda erimiştir. Halkımızın neredeyse yüzde 90’nı açlık ve yoksulluk sınırının altında bulunmaktadır. Bu gidiş nereye kadar değerli arkadaşlarım bilemiyorum. 1930 yılında ki büyük buhrandan bu yana istihdam piyasasında en derin kriz yaşanmaktadır. Ekonomik krizden bu vana tüm dünyada giderek artan genç de önemli küresel gündem maddelerinden biridir. Nitekim TÜİK'in Kasım 2021 verilerine göre; Geniş tanımlı işsizlik oram 96 22,1, Geniş tanımlı işsiz sayısı 8 milyon 45 bin, Kadın işsizliği yüzde 30, Genç işsizliği ise yüzde 22,3 tür. Uygulanan politikaların bir diğer önemli etkisi de gelirin dağılımında ki eşitsizlik hususunda ortaya çıkmaktadır. Son yıllarda dünya ekonomisinde bir taraftan ekonomik büyüme açısından önemli bir yol kat edilirken diğer taraftan gelir dağılımı giderek daha adaletsiz hale gelmiştir. Son yıllarda yaşanan olumlu gelişmelere rağmen Türkiye OECD ülkeleri arasında gelirin en eşitsiz dağıldığı ilk üç ülke arasında yer almaktadır. Gelir dağılımı eşitsizliği eğitim imkânlarına erişimden sağlık ve refahın dağılımına kadar pek çok konuda toplumu etkilemektedir. Bu yüzden ekonomi politikalarında büyüme ve istikrar kadar, gelir dağılımı adaletine de odaklanılması gerekmektedir” diye konuştu.

ASLAN; “BİRLİKTE GÜZELLİKLERE İMZA ATTIK”

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Vali Yardımcısı Selçuk Aslan da yaptığı konuşmada; “Genel kurulun hayırlara vesile olmasını diliyorum. Yol-İş Sendikası Kastamonu İl Özel İdaresi’nde örgütlü. Şube Başkanımız Sadık Düzgün şahsında yönetimine teşekkür ediyorum. 8,5 aylık Kastamonu İl Özel İdaresi’ndeki görevim süresince gerçekten birlik ve beraberlik dayanışma içerisinde güzelliklere imza attığımız kanaatindeyim. Hizmetin işleyişi içerisinde zaman zaman biz idare kısmında işçilerimizin örgütlenmiş haliyle işçilerimizin hakları kısmında belirli konularda istişare etmemiz gerektiği, istişarelerde farklı fikir ayrılıklarına düştüğümüz konularda oldu mu illaki olacaktır. Bu maddenin doğası gereği ama hiçbir zaman saygı çerçevesini yitirmedik. İstişare kapımız her zaman açık oldu ve her zamanda ortak akılı işletebilecek bir noktada çalıştık” dedi. 

ÜNLÜ; “BÜYÜMEDE REKOR KIRAN BİR YENİ TÜRKİYE VAR”

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, koronavirüs salgınıyla mücadelede iyi bir noktaya geldiklerini dile getirerek; “2 yılı aşkındır hem dünyanın hem de ülkemizin bu koronavirüsle ilgili mücadelesi Allah’ın izniyle güzel bir şekilde iyi noktaya getirdik ve getirdiğimiz noktada son dönemde normalleşme süreciyle beraber inşallah bu illetten de kurtuluruz. Bu illetin iki buçuk yıldır hem Türkiye’ye hem dünyaya ciddi zararı oldu. Bu zararları giderme adına ülkemiz elinden geleni yaptı. Cumhurbaşkanımız, bu salgın sürecinin ilk başlangıcında; ‘Biz birlik beraberlik ve kardeşlik içerisinde bu süreci hep beraber atlatacağız’ demişti. Bugün dünyanın birçok lideri havlu atmışken, Cumhurbaşkanımız, bu süreci hep beraber atlatacağımızı ifade etmişti elhamdülillah bu süreci hep birlikte atlatmış olduk. Bugünden sonra bu illeti de inşallah hayatımızdan çıkarmış oluruz” dedi.

Türkiye’deki ekonomik sıkıntıların dünyada yaşanan ekonomik sıkıntıların yansıması olduğunu ifade eden İl Başkanı Ünlü, şöyle devam etti; “Özellikle dünyanın içinden geçtiği bu zorlu süreçte ülkemiz de etkilendi. Etkilenmemesi mümkün değildi. Dünyanın global ekonomik etkileri diğer ülkelerde olduğu gibi etkileşim söz konusu. Türkiye’yi diğer ülkelerden ayıran Türkiye’nin düşmanlarının Türkiye ekonomisinin üzerinde oynadığı oyunların etkileriyle de mücadele etmek orunda kalışı. Hem içerde hem dışarıdaki bu ekonomik mücadeleyi hep beraber yaşıyoruz. Bu mücadeleyi sürdürüyoruz. Bu mücadelemiz hakla batıl mücadelesi. Bu topraklarda bin yıldır mücadele yapıyoruz. Bu topraklarda yaşamanın bir bedeli var. Bu bedeli bu zamana kadar ödedik ödemeye devam ediyoruz. Yalnız, eski Türkiye yok. Artık, kendinden söz ettiren, günden güne kendini geliştiren, ihracatlarda rekor kıran üretim artışında rekor kıran büyümede rekor kıran bir Yeni Türkiye var. 2 yıl içerisinde Avrupa’da gelişmiş ülkeler tel tel dökülürken, biz bunu fırsata çevirdik, çevirmeye devam ediyoruz. Hem kültürel alanda, hem maneviyatımızı ilgilendiren alanlarda kazanım elde ettik. Ayasofya’yı açtık, elhamdülillah. Dünya farklı şeylerle uğraşırken, Ayasofya’nın açılması bugün sadece Türkiye için değil, İslam coğrafyası için önemliydi, ümitleri yeniden yeşertmiş oldu. Kıbrıs’taki Maraş’ı açtık. Bu da büyük bir kazanımdı. Azerbaycan’daki kardeşlerimizin uzun yıllar Ermenistan’ın zulmü altındaki bölgeyi de şükürler olsun ülkemizin desteğiyle Ermenistan’ın zulmünden almış olduk. Diğer taraftan doğalgazımızı çıkardık arama çalışmalarımız devam ediyor. Bir taraftan İHA’larımız, SİHA’larımız milli savunma alanında yaptığımız yatırımlar hızlı bir şekilde devam ediyor. Sağlık alanındaki çalışmaların yanında 45 günde solunum cihazını üretebilen bir ülke haline geldik. 45 günde kendi hastanemizi yapabilen bir ülke haline geldik. Bu dönemde bütün dünya ülkeleri aciz duruma düşerken, 150’den fazla ülkeye hem sağlık alanında hem de insani yardım alanında yardım edebilen bir ülke konumuna geldik. Geleceğe büyük ve güçlü Türkiye olduğumuzda adımlarımızı emin adımlarla Cumhur İttifakı olarak yürüyoruz.”

ÇELİK; “GELECEĞE DAHA DA UMUTLA BAKIYORUZ”

AK Parti Milletvekili Metin Çelik de, genel kurulun hayırlı olmasını dileyerek; “2018’de ülkemize dönük kur saldırıları ve sonrasındaki gelişmeler, aslında 2013’ten başlayan gelişmeler, Gezi Eylemleri, 17-25 Aralık darbe teşebbüssü, 15 Temmuz hain darbe girişimi, sonrasında 2018’deki saldırılar ve 2020 yılının başından beri dünyayı kasıp kavuran pandemi felaketiyle boğuşarak bugünlere kadar geldik. Türkiye dünyadan ayrı bir ülke değil. Hem ekonomik açıdan, hem sosyal açıdan açık bir ülkedir. Dünyayla entegre olmuş bir ülkedir. Dolayısıyla bunlardan etkilenmememiz düşünülemezdi. Güçlü bir hükümetimiz, güçlü bir Cumhurbaşkanımız var. Bu yaşanan sıkıntılar karşısında hemen anlık alınan önlemlerle bu problemlerin milletimize en az yansıması konusunda gerekli adımlar atıldı. Bugüne kadar ülkemiz etkilenmiş olsa da, hem sağlık krizini hem de arkasından gelen ekonomik krizleri milletimize en az seviyede yaşatarak bugüne kadar geldik. Hükümetimiz başta sübvanse önlemleri aldı. Kapanmadan sonra bir açılma süreci oldu. Bekleyen talep, üretim ve tedarik zincirlerinde yaşanan sıkıntılar, enerji fiyatlarındaki akıl almaz artışlar, hammadde fiyatlarındaki katlanan artışlar, akaryakıt fiyatlarındaki artışlar ekonominin tüm alanlarına sirayet etti. Dolayısıyla dünya geçen yıl yaz aylarından itibaren enflasyonist bir süreçle karşı karşıya kaldı. Doğalgaz 10 katına çıktı. Akaryakıt fiyatları 3 katından fazla arttı. Bunların tetiklediği elektrik fiyatları arttı. Bütün bunlar bir enflasyonist sürecin yaşanmasına neden oldu. Türkiye’de bundan aynı şekilde etkilendi. Cumhurbaşkanımız yapılması gerekenleri yaptı. Doğalgaz fiyatlarında yüzde75, elektrik fiyatlarında yüzde 70’lere varan sübvanseleri gerçekleştirdi. Yani daha faturalandırmalar olmadan önce bu maliyetleri hükümetimiz üstlenmiştir. Yine akaryakıt fiyatlarında 2021 yılı içerisinde Eşel Mobil sistemiyle hükümetimiz sübvanse gerçekleştirmiştir. Enerji bakımından Türkiye dışa bağımlıdır. Petrolde son dönemde yaşanan çok ciddi gelişmeler yaşanırken, yüzde 9 seviyesinde kendi tükettiğimiz petrolü üretebilen bir ülkeyiz. Doğalgazda yine aynı şekilde. Türkiye tükettiği doğalgazın yüzde 99’unu ithal etmektedir. Doğalgazı da bulduk. 2023 yılının başından itibaren Türkiye tüm evlerimizde tüketeceği doğalgazın yüzde 30’unu kendi karşılayacak. Bağımlılığımızı her geçen gün azaltacağız. Bunu yapmak zorundayız. Bunu yapmazsak eğer geleceğe umutla bakamayız. Her an Türkiye üzerinde operasyon yapılacak durumda oluruz. Enerji dünyada artık en önemli şey. Bunu yapmak durumdaydık. 2013-2014 yılından itibaren bu alanda yapmış olduğumuz yatırımların karşılığını almış olduk. Geleceğe daha da umutla bakıyoruz” ifadelerini kullandı.

“TAŞERONDA ÇALIŞAN İŞÇİLERİMİZE KADRO İMKANI SAĞLAYAN AK PARTİ HÜKÜMETİ OLDU”

Muhalefetin her şeyin tam tersini söyleme gayreti içinde olduğunu söyleyen Milletvekili Çelik; “Bugün Almanya’da, Amerika’da işsizlik rakamları yükseliyor. Taşeronda çalışan işçilerimize kadro imkanı sağlayan sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde AK Parti hükümeti oldu. Arkasından kadroya geçenlerin toplu sözleşme imkânlarına da kavuşması sağlanmış oldu. Böylece ücretlerinde ve sosyal haklarında da önemli gelişmeler sağlanmış oldu. Bunların yanında asgari ücrete kadar olan verginin tamamen ortadan kaldırılması da gerçekten önemli gelişmelerden biri oldu. Gelecekte bunun önemi daha da anlaşılacaktır. Kastamonu İl Özel İdaremizdeki 2017 yılı sonundaki kadroya geçişte, 7 aylık ve 12 aydan daha kısa çalışan arkadaşlarımız vardı. Bunları el birliğiyle bu konuyu da aşmış olduk. Yine Köylere Hizmet Birliği’nde çalışan kardeşlerimizin Özel İdare kadrosuna alınması da çok değerli. Yeni kadro imkânlarının sağlanması, Özel İdaremizin daha donanımlı araç ve gereçle, daha rahat işçi kadrosuyla çalışabilmesi adına bu süreçte bu adımlar önemlidir. Herkese hayırlı olsun. Kastamonu hizmet etmesi zor bir il. Son dönemde yaşanan afetlerle mücadelede gerçekten canla başla çalıştınız. Hepinize teşekkür ediyoruz. Bu imkânları daha da arttıracağız” dedi.

AĞAR; “HERŞEY TARIMA BAĞLI”

Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar ise; “Kastamonulular siyaseti çok severler. Siyasetin ortasında olan önemli bir ilimiz. Siyaset önemli bir kurum. Çünkü siyaset Türkiye’yi bir kurum. Dolayısıyla çok siyasiler gelir geçer, bunu da milletimiz yapar. Elbette siyasetçilerin görevi ülkesine hizmet etmek, çalışanına hizmet etmek, çalışanına sahip çıkmak, işsizliği önlemektir. Özel İdare’nin önemli bir teşkilat olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu teşkilatımızın yapmış olduğu hizmetler birçok çalışma yapardı. İyi hizmetler yapıyoruz. Eksiklerimiz de var. Tarıma mutlaka önem vermeliyiz, destek vermeliyiz. Çünkü her şey tarıma bağlı. Bundan sonra tarıma daha da çok destek vererek, ülkemize daha çok katkı sağlarız. Yaşanan sel afetinde teşkilatımızın yaptığı çalışmaları gördük. Büyük başarı gösterildi. Teşkilatımızın yaptığı hizmetleri gördük. Kar mücadelesinde 24 saat çalışan teşkilatımız var. Bu teşkilatımızın Büyükşehir Belediyeler Yasası ile küçüldüğünü gördük. İçişleri Bakanımız sayesinde bu İl Özel İdareleri ayakta duruyor. Devletin işi bizim işimizdir, öz malımızdır. Öz malımıza sahip çıkacağız. İşi aksatan arkadaşlarımız var. Çalışanlara zarar veren arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımız kendilerine dikkat etsinler. Çalışanlara saygı duysunlar. Siyasilerde bunlara sahip çıkmasın. Ben uzun yıllardır teşkilatçıyım. Ben binlerce adam aldırmışımdır işe. İşe aldırdığım adamların hiçbirine çalışmasıyla ilgili sahip çıkmamışımdır” dedi. (CNGHaber.com)

ft. yoliş

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2022, 13:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER