Müzik indir

15 Ocak 2021 Cuma

‘Halk perişan halde’

1’inci Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu başladı

Kastamonu Üniversitesi’nin düzenlediği Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu dün 3 Mart Konferans Salonu’nda başladı. Sempozyumda konuşan Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, Kastamonu’nun barındırdığı değerleriyle 12 ay boyunca turizm yapabilecek bir kent olduğunu söyledi. Turizm’den uluslararası alanda pay alınması adına Türk Dünyası’yla mutlak iş birliği yapılması gerektiğinin altını çizen Günaydın, “Biz de kardeş ülkelerimiz ve Türk Dünyası ile turizm alanlarında önemli görevleri, önemli çalışmaları beraber yapacağımıza inanıyoruz” dedi.

20 Kasım 2015 Cuma 12:47
1’inci Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu başladı
 


Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından organize edilen ve iki gün sürecek olan, 7 ülkeden 86 bildiri ile toplam 120 akademisyenin katıldığı Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu dün başladı. Sempozyum öncesi ise 6’ıncı Uluslararası Turizm Karikatürleri sergisi ise Vali Şehmus Günaydın, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu eski Valisi Enis Yeter, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal ve Rektör Seyit Aydın tarafından açıldı.
Sempozyumda konuşan Vali Günaydın, önceki gün akşam geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren 19 yaşında ki Kastamonu Üniversitesi Turizm Eğitim Merkezi öğrencisi Ferdi Gözlemeci’ye Allah’tan rahmet yakınlarına ve arkadaşlarına başsağlığı diledi. Uluslararası alanda mevcut pastadan her pay alabilmek adına Türk Dünyası’yla mutlaka işbirliği içerisinde olunması gerektiğini söyleyen Günaydın, “Biz de kardeş ülkelerimiz ile Türk Dünyası ile turizm alanlarında önemli görevleri, önemli çalışmaları beraber yapacağımıza inanıyoruz. Literatürde yer alan birçok turizm modeli Kastamonu’da gerçekleştirilebilir. Kastamonu’da turizmi 12 aya yaymak gerçekçiliği olan bir ifade ve iddiadır. Çünkü sahil şehirlerimizle, Ilgaz Dağlarımızda ki kayak tesislerimizle, sahip olduğumuz coğrafyamızla, inanç turizmimizle, birçok medeniyetin yaşadığı tarihsel değerlerimizle turizmin 12 ay boyunca dolu dolu yaşanabileceği bir ildir Kastamonu” dedi.

“YERLİ TURİST SAYIMIZ ARTTI”

Tanıtım konusunda daha fazla gayretin içerisine girildiği zaman ilimizde turizm faaliyetinin çok yüksek seviyelere çıkacağını ifade eden Günaydın, yakın zamanlarda yapılan çalışmalarla çok açık bir artışın olduğunu da belirtti. Uzun vadede gerçekleştirilecek tanıtım ve fuar katılımlarıyla turizmin canlanacağına inandığını vurgulayan Günaydın, “Geçen yıl İzmir’de yapılan fuarlara katıldık. Bu katılımlar sayesinde ilimize gelen yerli turist sayısında çok önemli bir artış oldu. Para harcayan turistlerde artık gelmeye başladı. Mutlaka gelen turistin ekonomik olarak ilimize katkı vermesi lazım. Otellerimizin de her zaman kaliteli hizmet vermesi gerekir. Bunu sürdürülebilir hale getirirsek Kastamonu olarak turizmden hak ettiğimiz payı alacağımıza inanıyorum. 2015 yılında ülkemizde iki seçim yaşadık. Askerlerin yemin törenleri ile ilgili bir sıkıntı yaşadık. Buna rağmen ilimize gelen yerli turist sayısında artış meydana geldi. Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri’nin ilimizde olması yerli vatandaşlarımızın ziyadesi ile ilgisini çekmektedir. Şeyh Şaban-ı Veli Caddesinde yapmış olduğumuz sokak iyileştirme çalışmalarının neticesini almaktayız. Bu projenin birinci aşamasıdır. İkinci, üçüncü aşaması için bütün kurumlarımız çalışmaktadır” diye konuştu.

AYDIN: GELİŞMİŞ VE KUDRETLİ BİR TÜRK DÜNYASI ÖNCE KARDEŞLER ARASINDA BAŞLAR

Kastamonu Üniversitesi’nin ilahiyat, tarih, su ürünleri, turizm, edebiyat, ormancılık ve Kastamonu’nun gelişimi konularında milli ve milletlerarası ilmi sempozyumlara ve panellere ev sahipliği yaptıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın, “Kastamonu’da Kırgızistan ve Kazakistan Üniversiteleri ile birlikte 1’inci Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu’nu gerçekleştiriyoruz. Sempozyuma 7 ülkeden 86 bildiri ile toplam 120 akademisyen katılmakta. Geleceğe büyük bir eser bırakmak adına bir Selçuklu şehri olan Kastamonu’da kampüsümüz içerisinde Selçuklu mimarisiyle Sultan Muhammed Alpaslan Han Camii ve Külliyesi’ni yapmaya başladık” dedi.

“33 FARKLI ÜLKEDEN TALEBEMİZ VAR”

Kastamonu Üniversitesinin 11 fakülte, 4 yüksekokul, 2 enstitü, 11 meslek yüksekokuluna bağlı 13 birim, 18 araştırma ve uygulama merkezi ile faaliyetini sürdürdüğünü belirten Aydın, “Bu yıl talebe sayımız 25 bini bulmuştur. Bu sayının bine yakını 33 farklı ülkeden talebelerimizdir. Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Malezya, Arnavutluk, Ukrayna, Mısır gibi ülkelerden 18 milletlerarası hocamızda üniversitemizde görev yapmaktadır” şeklinde konuştu.

“KUVVETLERİMİZİ BİRLEŞTİRMELİYİZ”

“Bizler üniversitemize, Kastamonu’ya, ülkemize, Türk ve İslam Dünyası’na katkı sağlamaya çalışıyoruz” diyen Aydın, şöyle devam etti: “Devletimizin belirlediği 2023, 2053, 2071 hedeflerine bizlerinde desteği ve katkıları devam edecektir. Gelişmiş ve kudretli bir Türk Dünyası önce kardeşler arasında başlar. Kuvvetlerimizi birleştirmemiz, tecrübelerimizi paylaşmamız ve planlarımızı beraber yapmalıyız.”

ATEŞ: KASTAMONU GİZLİ CENNETLERDEN BİR KÖŞE

Kastamonu literatürdeki turizm çeşitlikleri açısından bakıldığında Türkiye’nin önde gelen fakat henüz layık olduğu kadar bilinmeyen gizli cennetlerden biri olduğunu söyleyen Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saim Ateş, kendilerini teselli eden iki hususun olduğunu, bunların ilkinin Kastamonu’nun el değmemiş tarihi dokusunun, ikincisinin ise kamu kurum ve kuruluşların Kastamonu’nun turizmini canlandırma hususunda ki istek ve arzuları olduğunu belirtti. 
Konuşmaların ardından Kırgızistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Türk Folklor Grubu, dans gösterilerini sundu. Dans gösterileri, sempozyuma katılan davetliler tarafından büyük alkış topladı.
Program sonrası Vali Günaydın ve Rektör Aydın tarafından programın organizatörlerine plaket takdim edildi.
Sempozyuma Kastamonu Üniversitesi’nin yanı sıra Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi, Kazakistan Dulati Taraz Devlet Üniversitesi ile Kazakistan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi de destek verdi. Sempozyum, 21 Kasım’a kadar devam edecek.
Mustafa İç

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV