19 Mayıs’ın 102. yılı da maske, mesafe ve dezenfektanla kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Kastamonu’da Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen etkinliklerle kutlandı

19 Mayıs’ın 102. yılı da maske, mesafe ve dezenfektanla kutlandı

19 Mayıs’ın 102. yılı da maske, mesafe ve dezenfektanla kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Kastamonu’da Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen etkinliklerle kutlandı.  Vali Avni Çakır ve il protokolünün katıldığı tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak'ın çelenk sunumu ve günün anlam ve önemini belirten konuşmasını gerçekleştirmesiyle başladı. Öğrencilerin Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin, Gençliğin Ata’ya Cevabı’nın ve şiirlerin okuduğu etkinlikte çeşitli spor dallarının tanıtımı da yine öğrenciler tarafından yapıldı.

ASRAK: “19 MAYIS, KURTULUŞUN İLK ADIMIDIR”

Günün anlam ve önemine yönelik konuşma yapan Kastamonu Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak şöyle konuştu: “Bizler, bizlere istiklal aşkını veren Şerife Bacıların, Halime Çavuşların, Sütçü İmamların, Ulubatlı Hasanların, Osman Gazilerin, Fatihlerin, Yavuzların torunlarıyız.  19 Mayıs tarihinin önemini daha iyi anlayabilmek için Mustafa Kemal Paşa’nın 16-19 Mayıs 1919 tarihleri arasında gerçekleştirdiği İstanbul-Samsun yolculuğunu hiçbir zaman hatırlarımızdan çıkarmamamız gerekir. Fikirlerde başlayan, yüreklerde filizlenen, tüm yurda yayılan vatan sevdasıdır bugün. Karamsarlığın umuda, korkunun güvene, esaretin özgürlüğe döndüğü gündür bugün. 19 Mayıs; işin başı, işin yolu, kurtuluşun ilk adımıdır. 19 Mayıs zalim kuvveti yıkıp geçen millet ve vatan sevdasının şeref timsalidir. 19 Mayıs ruhu milletimizin en büyük varlığı ve en büyük sermayesidir. 19 Mayıs 1919, bizim için müstesna bir tarihtir. Çünkü bu tarihte istiklal ile istiklal ruhu Anadolu’nun her köşesinde yükselişe geçmiş, istikbal inancının ilham kaynağı olmuştur. Samsun’da yakılan istiklal meşalesi Amasya, Erzurum ve Sivas’ın ardından Ankara ve Anadolu’ya yayılan bir dalga olmuştur. Yokluk ve kısıtlı imkânlara rağmen kahraman ordumuz necip milletimiz dünyaya vatanperverlik dersi vermiş, tarihi bir duruş sergilemiştir. 19 Mayıs’ta Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan milli egemenlik ilkesi ile birliğimiz, bütünlüğümüz sağlanmış, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Şehit Şerife Bacılar gibi unutulmaz kahramanlarımızın istiklal yolunda İnebolu’dan adım adım taşıdığı bağımsızlık mücadelesi emperyalist sömürgeci güçlerin emellerini boşa çıkarmıştır. Genciyle, yaşlısıyla, askeriyle, siviliyle, kadınıyla, erkeğiyle vatan müdafaası için tek yürek olmayı başarmış kahraman ecdadımızı minnet ve dualarla anıyorum.”

“ATATÜRK’ÜN 19 MAYIS’I ARMAĞAN ETTİĞİ SİZ GENÇLERE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞMEKTEDİR”

Milli iradenin yaşatılması için özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği gençlere büyük görevler düştüğünü söyleyen İl Müdürü Reşat Asrak; “Vazgeçilmez güç kaynağımız olan milli iradenin yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği siz gençlere büyük görevler düşmektedir. Milli iradeyi emperyalist güçlerin hücumunu 19 Mayıs’ta tutuşturulan milli mücadele sonucunda kazanılan İstiklal Savaşı sonrasında bitmemiş bitmeyecektir. Emperyalist güçlerin ülkemiz üzerindeki emellerine ulaşabilmek için orduları işgal için gelmese de onlar adına vekâlet savaşını üstelenen terör örgütleri boş durmamakta ve fırsat kollamaktadırlar. Nitekim 15 Temmuz’da emperyalist uşaklığı yapan hain terör örgütünün kalkışması tankların önüne göğsünü siper eden gençlerimizin feraseti, ‘Siper et göğsünü dursun bu hayâsızca akın’ mısraları tecelli etmiş, 251 şehit 2 bin 703 gazimizin kanıyla durdurulmuştur. Tekrar ifade etmek gerekirse bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız olan milli iradenin yaşatılması ve hepimizin, özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği siz gençlere büyük görevler düşmektedir. Bilimde, teknikte, kültürde, sanatta, sporda her alanda zirvede olan Türk Gençliği; birinci vazifen Türk istiklalini Türk Cumhuriyeti’ni ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Unutmayınız ki vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır” dedi. (Zehra Beyza Güler)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER