banner38

banner46

banner47

25 Mayıs 2020 Pazartesi

19 Mayıs Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlık yürüyüşünün ilk adımıdır

Erdi Yeşiloğlu, "19 Mayıs 1919, işbirlikçiliğe, teslimiyetçiliğe ve emperyalizme karşı mücadeleye başlamanın günüdür" dedi.

19 Mayıs 2020 Salı 11:42
19 Mayıs Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlık yürüyüşünün ilk adımıdır
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gençlik Örgütlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Erdi Yeşiloğlu, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Erdi Yeşiloğlu mesajında şu ifadeleri kullandı;

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve bağımsızlığa yürüyüşün ilk adımıdır.

19 Mayıs 1919, Mustafa Kemal Atatürk’ün; Saray’ın çürümüşlüğüne, yozlaşmışlığına ve emperyalizme teslim olmasına karşı, tüm bunları reddederek bağımsızlık mücadelesini örgütlemek için yola çıktığı günün adıdır.

19 Mayıs 1919, Mustafa Kemal Atatürk’ü “devrimci” yapan en büyük adımdır.


19 Mayıs 1919, var olan yozlaşmış ve teslimiyetçi durumu reddederek bağımsız ve yeni bir hayat kurmak için yola çıkmanın günüdür.


19 Mayıs 1919,  işbirlikçiliğe, teslimiyetçiliğe ve emperyalizme karşı mücadeleye başlamanın günüdür.


19 Mayıs 1919, Mazlum Milletlere yol gösteren, mücadele azmi katan ve umut veren Kurtuluş savaşımızın başlangıç günüdür.

19 Mayıs 1919, ulusu cumhuriyete ve özgürlüğe kavuşturan görkemli ve ödünsüz direnişin adıdır!

Bu nedenle ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu ve ilk genel başkanı olduğu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) olarak milletimizin 1919 koşullarında bile kaybetmediği özgürlük ve bağımsızlık idealini, 19 Mayısın 101. yılında da kararlılıkla sahipleniyoruz.


Bugün ülkemiz, 101 yıl önceki mücadele sonunda elde edilen kazanımların gerisine düşmüş olabilir!


Demokrasimiz ve anayasal kurumlarımız çağın gerisine düşmüş olabilir! Ülkemiz otoriter tek adam rejimiyle yönetiliyor olabilir!

Güçler ayrılığı ortadan kalkmış, düşünce ve ifade özgürlüğü başta olmak üzere bütün temel haklar kısıtlanmış olabilir!

Hayatın her alanındaki kötüye gidişe ses yükselten bütün yurttaşlar, bütün sivil toplum örgütleri baskı ve zulümle karşı karşıya olabilir!


Bölen, kutuplaştıran baskıcı siyasetle ulusal birliğimiz yara alıyor olabilir!

İktidar sahipleri halka hizmeti değil efendi olmayı; halkı demokrasi ve özgürlükten yoksun bırakmayı; saraylarda yaşamayı ve halkı yoksullukla terbiye etmeyi amaçlamış olabilir!

Hak, hukuk ve adaletten, tüm özgürlüklerden yoksun bırakıldığımız bu dönemde bile milletimiz çaresiz değildir. CHP, kurtuluşun ve kuruluşun partisi olarak 101 yıl öncesinin inancıyla dimdik ayaktadır. CHP, zor zamanların ve mücadelenin partisidir. Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları büyük bir cesaretle nasıl Anadolu’yu kuşatan puslu havayı dağıtmışsa, yorgun ve yoksul halkı nasıl ayağa kaldırmışsa CHP, 19 Mayıs 1919 ruhu ve inancıyla içinde bulunduğumuz bu karanlığı da yok edecektir.


CHP olarak Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayısta başlattıkları büyük direnişten aldığımız güç ve ilhamla, partimizin köklerinin dayandığı büyük mücadelenin başladığı o kutlu günün 101. yıl dönümünde, Türkiye’de yaşanan her türlü haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı çıkıyoruz.


Kuvayı Milliye geçmişimizden ve geleneğimizden aldığımız güçle, ülkemizin geleceğini aklın öncülüğü, bilim ve sanatın yol göstericiliğiyle yeniden inşa edeceğiz.


Bu mücadelemizde en büyük dayanağımız Atatürk’ün bu güzel günü armağan ettiği gençlerimizdir. Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür gençlerimiz başta olmak üzere tüm halkımızla birlikte ülkemizi çağdaş demokrasiler ve çağdaş uygarlıkların üstüne taşıyacağız. 
19 Mayısın 101. yılında bize bu kararlılığı veren; egemenliğin halkta olduğu bu güzel yurdu kazandıran Mustafa Kemal Atatürk’ü, bütün silah arkadaşlarını, Milli Mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kez daha minnet, saygı ve rahmetle anıyoruz. Yaşasın 19 Mayıs. Yaşasın tam bağımsız, demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti."

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV