banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
25 Mayıs 2019 Cumartesi

159 MİLYON TL’LİK BÜTÇEYE ONAY

İl Genel Meclisi’nde uzun zamandır devam eden bütçe görüşmeleri dün Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz’in de katıldığı son toplantı ile tamamlandı.

23 Kasım 2018 Cuma 09:45
159 MİLYON TL’LİK BÜTÇEYE ONAY
 

İl Genel Meclisi’nde uzun zamandır devam eden bütçe görüşmeleri dün Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz’in de katıldığı son toplantı ile tamamlandı.

İGM, son oturumda 2019 yılı tahmini Gelir-Gider bütçesini oyladı. 159 milyon 833 bin 758 lira 72 kuruş olan gelir bütçesi, 149 milyon 833 bin 758 lira 72 kuruş gider bütçesi tek tek oylanarak kabul edildi.

İGM, Kasım ayı son toplantısı Vali Yaşar Karadeniz’in katılımıyla yapıldı. Bütçe tek tek oylanırken 16 milyon 36 bin TL olan Genel Sekreterlik bütçesine İGM üyeleri Mehmet Kayıkcı, Cemalletin Sarı, Birol Bozkurt, Hüseyin Yavuz, Hamdi Cesur ve Osman Bayrak ret oyu verirken, Osman Bayram çekimser oy verdi. Genel Sekreterlik bütçesi oy çokluğu ile kabul edildi.

BAYRAMOĞLU: SORU İŞARETLERİ ORTADAN KALKACAK

Oylama sonrası konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Sabri Bayramoğlu, “En önemli görevimiz köylerde yaşayan köylülerimizi çözüme kavuşturarak yaşam seviyelerini yükseltmektir. 2019 yılında bütçemiz 149 milyon 833 bin lira, yol ve suya ayrılan bütçemiz 30 milyon 690 bin lira, genel bütçeye oranlaması yüzde 20.48’dir. Ayrılan payın azlığından bahsetmek biraz abes geliyor. Bu yıl hedeflediğimiz BSK yol yapımında hedefe ulaşabildik mi? Çok tartışılan bir konu. Bu konu hakkında gerçekçi bir açıklama yapılırsa soru işaretleri ortadan kalkacaktır” dedi.

BOZAHMETOĞLU: MALİYETLERİMİZ ARTTI

MHP Grup başkanvekili İlhan Bozahmetoğlu ise: “2018 bütçemiz 119 Milyon iken bu yıl ki bütçemiz 149 milyon liraya çıkarılması bu da mülkiyet teşebbüs gelirleri ile çıkartılmış. Esasında 2018 tahmin bütçesine göre herhangi bir artış söz konusu değil. Ancak 2018 yılının son dönemlerine bakıldığında maliyetlerimizin 2-3 kat arttığını görüyoruz. Bu artışa rağmen böyle bir bütçe ile hizmet vermenin zor olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

VALİ KARADENİZ: BÜTÇE İLE TRENİ YÜRÜTMEK ZORUNDAYIZ

Meclise çalışmalarından dolayı teşekkür ederek konuşmasına başlayan Vali Yaşar Karadeniz ise şöyle konuştu: “5 yıl içinde Kastamonu adına  büyük işler yapıldığını düşünüyorum. En büyük pay meclis üyelerinin olduğu kanaatindeyim. Bütçenin kısıtlılığından bahsedildi, bütçemiz kısıtlı. İl Özel İdare’ye ayrılan pay belli. Bu bütçe ile biz bu treni yürütmek  zorundayız. Yürütmek içinde elimizden geleni yapıyoruz. Bütçenin daha etkin ve daha verimli kullanılması için İl Özel İdaremizin devamlı kendini geliştirme süreci içinde olduğuna inanıyorum. Çalışmalarımız da hep bu doğrultudadır. Öncelik verdiğim husus İl Özel İdaresi’nin verimli çalışmasını sağlamaktır. Yüksek Planlama Kurulu can simidi gibi bana yetişti. İmkanlarımız kısıtlı. O kısıtlı imkanları yaklaşık 5 yıllık yollara harcarsak hep aynı daire içinde dönüp dururuz. Daha kalıcı, daha sağlam ve geriye dönüp bakmayacağız yollar yapma konusu önceliğimizdir. En önemli talep Yurdun Tepe, grup yolu yapımı, Ahşap Fuarı’dır. Bunlarda yol bütçemizin üzerine eklediğimiz kalemlerdir. Valla grup köy yolu hem turizme hizmet edecek bir yol, hem de tüm köylere hizmet edecek bir yoldur. Sadece Genel Sekreterlik içine konulması ise teknik bir tercihtir. Yapılacak iş belli, ayrılan ödenek bellidir.

“HAVAALANI YAPTIRAN İGM ÜYELERİNDEN ALLAH RAZI OLSUN”

Yaklaşık maliyetlerle ilgili birim fiyatlar belli. Nakliyede şöyle bir problem var; nakliyeyi koyarken özel ocağı baz alamıyorsunuz. Bu yıl ki sıkıntının nedeni fiyat istikrarsızlığıydı. Önümüzdeki yıllarda bu yıl yaşanan problem yaşanmayacaktır. Bu sene farklı bir fiyat dalgalanması oldu. İl Özel İdaresi’nin 21 farklı görevi vardır. İl Özel İdaresi 21 görevini de yerine getirecektir. Bu görevleri yerine getirmek zorundayız. Sorun oranın düşüklüğünde değil. Sorun yol ağının çok fazla olmasıdır. Elimizdeki bütçenin de yetersiz kalmasıdır. Köy hizmetleri İl Özel İdaresine geçtikten sonra sanki İl Özel İdaresinin diğer görevleri yok zannedilip, diğer hizmetler geri plana düşme noktasına gelmiştir. Diğer görevlerinde yürütülmesi gerektiğine inanıyorum. Havaalanını yaptıran İGM üyelerinden Allah razı olsun. İlimizde uçak seferi var diyebiliyoruz. O gün verilen karar neticesinde Kastamonu bu fırsatı yakalamıştır.”

“EN AZ 7 VİDANJÖR HEDEFİ KOYMALIYIZ”

Yapılan yollar hakkında bilgi veren Vali Karadeniz, “112 kilometre il genelinde BSK yapıldı. 46 kilometre de beton yol yapıldı. Benim tahminim ortalama 150 kilometre yol yapılmasıydı. Önümüzdeki 5 yıl içinde 750 kilometre baz alınarak yapılan bir miktardır. 5 yıl sonra nüfusun yüzde 40’a BSK’yı ulaştırmış olacağız. 150 kilometrelik rakam gerçekleşmiş oldu. Kanalizasyonu her köye yapamayız. Küçük köylere foseptik çukur sistemi yapılmalıdır. 7 çöp kanyonu Kastamonu’nun farklı yerine konularak kendi bölgesindeki köylere hizmet vermeye başlayacaklar. En az 7 vidanjör hedefi koymalıyız. Bağlantı yollarıyla ilgili inceleme yapacağız. Nerede aksaklık varsa onu çözmeliyiz. Takip için görevlendirme yapalım. 2018 yılında 310 bin 686 lira HES’lerden para alınmıştır. Bu rakamın artmasında firmalardan kaynaklı sorun var mı diyerek bakalım” şeklinde konuştu.

“BU KONU DA AFFIM OLMAYACAKTIR”

Spordaki görevinin kulüp işletmek olmadığını dile getiren Vali Karadeniz, “Spor Kulübünün finansmanı ne şekilde yapılıyor bilmiyorum. İl Özel İdaresi’nde iş yapan firmalardan para alınmayacak. Bu konu da affım olmayacaktır. Spordaki görevimiz spor kulübü işletmek değil. Görevimiz gençlere spor yapma imkanı sağlamak, spor ortamında rahat çalışma ortamı sağlamaktır. Spor kulübü işletmek ise derneklerin işidir. Kastamonu Valisi ve buranın mülkü amiri olarak, değil spor kulübü işletmem herhangi bir spor kulübümden yana bile tavır almam doğru değildir. Futbol maçı başladığında ilk görevim güvenliği sağlamaktır. Güvenliği sağlamak ise tarafsız olmaktan geçer. Semt takımı, ilçe takımı, okul takımı tutmuyorum” ifadelerini kullandı.

“BİR SONRAKİ AŞAMA DEMİR YOLUDUR”

“Demir-yolu fizibilitesinin şu anda yapılmasının bize getirebileceği bir durum yoktur” diyen Vali Karadeniz, şu ifadeleri kullandı: “Demir-yolu mal ve yolcu taşımak için yapılır. Kastamonu’dan kat kat büyük merkezlerde bile demir-yolu işlemiyor. İnebolu Yolu ve İnebolu Limanı ekonomik olarak hizmete açılmaya yaklaştığında limanı demir-yoluyla taçlandırmak olabilir. Şu anda demir-yolu ile uğraşıyoruz desek de bir sonuç çıkmaz. Çıkmaz bir sonucun peşinde koşturmamız yanlış olur. Önceliğimiz demir-yoluna gidecek yol olan İnebolu Limanı’nın daha büyük kapasiteyle hizmet verecek hale getirilmesidir. Bir sonraki aşama demir-yoludur. İstiklal Savaşı’nda olduğu gibi lojistik hale gelmek olmalıdır. Kastamonu’daki hem sanayi üretimini arttırarak, hem de İç Anadolu’nun denize açılan lojistik yolu haline gelmek hedefimiz olmalı. Bu da Kastamonu için yararlı olacaktır. Firmalarında tercihi bu yol olacaktır. Antalya’dan Rusya’ya ihracat yapanlar İnebolu Limanı’nı bekliyor. Kastamonu’nun vizyonuna uygun işlerle uğraşırsak, daha verimli yol alacağımıza inanıyorum. İnebolu’da cezaevi yapmaya arsa arıyoruz ama 2 senedir bulamıyoruz. İçinde bulunduğumuz durumda her taraftan bize tasarruf tedbirleri talimatları geliyor. Bunu da en sıkı şekilde uygulamamız lazım. Muhtarlar ile İGM üyeleri arasındaki özlük hakları arasındaki farklar da her zaman konuştuğumuz bir konu. Çözülmesi gerektiği noktasında hem fikiriz. Oturum başı ücret yerine, muhtarlarda olduğu gibi aylık ücret alınması, görev bittikten sonrada harçsız silah ruhsatı konusu gibi konular gündemimize zaman zaman geliyor. Umarım bu konuda bir sonuç alınacağı kanaatindeyim. Fakat ilk etapta yerel seçimlerin geçmesi lazım. Çünkü İl Özel İdarelerinin devamlılığı noktasında bir karar verilmesi bekleniyor.”

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV