banner29
27 Mart 2019 Çarşamba

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANMA, DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ MESAJLARI

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANMA, DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ MESAJLARI

14 Temmuz 2018 Cumartesi 09:02
15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANMA, DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ MESAJLARI
 

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik: Milletimizin yazdığı kahramanlık destanının 2. yıldönümünü

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı yayınladı.

Milletvekili Çelik’in mesajı şöyle: “15 Temmuz 2016 tarihinde asker üniforması giymiş FETÖ üyeleri tarafından gerçekleştirilen kanlı darbe ve ülkemizi işgal teşebbüsünün ve milletimizin yazdığı kahramanlık destanının 2. yıldönümünü yaşıyoruz. Hain darbe girişimi karşısında liderimiz Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla aziz milletimiz ülkesine, istiklal ve istikbaline canı pahasına sahip çıkmış, üzerine açılan ateşe, atılan bombalara rağmen darbeye karşı harekete geçen emniyet teşkilatı ve askerlerimizle el ele vererek bu hain girişimi boşa çıkarmış, ülke tarihimizde ilk defa bir silahlı darbe teşebbüsü bizzat milletimiz tarafından engellenmiştir. Türkiye demokrasiye ve milli iradeye bağlılığını canı pahasına koruyan milletiyle bütün dünyaya da örnek olmuştur.

Tarih boyunca buna benzer tehdit ve saldırılara maruz kalmış bir millet olarak Cumhuriyet tarihimizde de bu ihanetler, tuzaklar ve darbelerle karşı karşıya kaldık. Ülkemiz ne zaman ekonomik ve siyasi bir hamle yapacak olsa darbelerle, ekonomik ve siyasi krizlerle ve terörle önü kesilmeye çalışıldı. Son 15 yılda elde ettiğimiz istikrar ve güven ortamı sayesinde ekonomimiz katlanarak büyüdü, milletimizin refah seviyesi yükseldi. Bölgesinde ve dünyada yükselen ve büyüyen bir ülke haline geldik. Bu durumun Türkiye düşmanlarını rahatsız ettiği açıktır. Bunlar büyüyen ve gelişen Türkiye’nin önünü kesmek için FETÖ, PKK, DAEŞ ve diğer taşeron terör örgütlerini kullansalar da bugün sınırlarımız içerisinde ve sınır ötesinde yürüttüğümüz operasyonlar sayesinde terörle mücadelede büyük bir başarıyı hamdolsun yakaladık.

24 Haziran seçimleriyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilen ülkemizde siyasi istikrarın kalıcı hale gelmesiyle birlikte Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Devlet ilkeleri etrafında birlik, beraberlik içerisinde hareket ederek ülkemize yönelen tüm tehditlere karşı gereken cevabı vereceğimizden ve 2023 hedeflerimize hızla ilerleyeceğimizden şüphem yoktur.

Tarihimize altın harflerle kazınan 15 Temmuz destanının gelecek nesillere en iyi şekilde aktarılması için düzenlenen etkinliklerin ve 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün hayırlara vesile olmasını diliyorum. 15 Temmuz Şehitlerimize ve ülkemizin bekası için can veren tüm şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet, kahraman gazilerimize sağlıklı huzurlu ömürler diliyor, şükranlarımı sunuyorum.”

AK Parti Kastamonu İl Başkanı Doğan Ünlü Kahramanlık destanını asla unutmayacağız

AK Parti Kastamonu İl Başkanı Doğan Ünlü, 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümünde mesaj yayınladı.

Ünlü, mesajında şu ifadelere yer verdi: “15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümündeyiz. Demokrasiye, milli iradeye vurulan bütün darbeleri ve 15 Temmuz darbe girişimini bir kez daha şiddetle kınıyor, lanetliyorum. 15 Temmuz hain darbe girişimini duyduğumuz andan itibaren millet olarak aynı duyguda birleştik. Milletimiz büyük bir aşkla ülkesine, demokrasisine ve geleceğine sahip çıktı. Yaşlı, genç, kadın, erkek, tüm halkımız o gün ayağa kalktı, namusunu hainlere çiğnetmedi. Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile meydanları dolduran, canından vazgeçerek vatanı savunan, bir büyük ve kutlu mücadeleye imza atarak tek yürek olan milletimizin ve Kastamonulu hemşerilerimizin verdiği mücadele bir geceyle sınırlı değildi. Demokrasiye sahip çıkan milletimiz gibi Kastamonu halkımız da 27 gün boyunca dünya tarihinde eşine rastlanmayacak bir kararlılıkla nöbet tuttu. Meydanları dolduranlar yeni bir saldırının gerçekleşme ihtimaline karşı hazırdı. Genç, yaşlı, kadın, erkek günün ilk ışıklarına kadar bir aradaydı. Demokrasinin vazgeçilmez, bayrağın indirilemez ve vatanın bölünmez olduğunu tek ses olarak tüm dünyaya haykırdık ve 15 Temmuz destanını hep birlikte yazdık. 15 Temmuz, Türk milletinin çok ağır bir gecede, kara bulutların çöktüğü bir gecede yeniden dirilişinin adıdır, tarihimizdeki çok önemli dönemeçlerden birisidir. 253 şehidimizin ve 2 binin üzerinde gazimizin 15 Temmuz gecesi yazdığı kahramanlık destanını asla unutmayacağız. 15 Temmuz Türkiye'nin ikinci kurtuluş mücadelesinin adıdır. Dün tarihinde hiçbir millete nasip olmayan büyük bir kahramanlık destanını bu yiğitlerimiz yazdı. Başkomutanına, hükümetine, bayrağına sahip çıktı. Karşılarında tanklar, toplar, uçaklar vardı, ağır silahlar vardı.

Onların nesi vardı, Allah'ı, imanı, inancı, vatan sevgisi vardı ve elinde de ay yıldızlı bayrağı vardı. Onun için onların hatırasını yaşatmak, emanetlerine sahip çıkmak bizim en asli görevimizdir.

15 Temmuz gecesi gördük ki Devletin asıl sahibi millettir, Türkiye'yi kurtaracak yegâne güç de milletin bizatihi kendisidir. FETÖ ihanet çetesi, millete ait olan devleti gasp ederek, millete karşı kullanmaya çalıştığı için hezimete uğramış, kendini milletimizin ayaklarının altında bulmuştur. Şehitlerimize ve gazilerimize söz veriyoruz; Bu aziz vatanı namert ve kalleşler çiğneyemeyecek. Rengini şehitlerimizin temiz kanından alan bu al bayrak hiç bir zaman inmeyecek, bu ezanlar dinmeyecek. Hiç bir ihanet şebekesi, hiç bir terör örgütü birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi bozamayacak. O karanlık gecede okunan ezanlar ve salalar ruhumuzu nasıl bütünleştirdiyse aynı şekilde biz daima bir olacağız, beraber olacağız. Bundan böyle bu asil milletin iradesini hiç kimse, ama hiç kimse çiğneyemeyecek. Ülkemizi, vatanımızı teslim etmedik. Geleceğimizi de hainlere teslim etmeyeceğiz. Hainlere ihanetin hesabını soracağız ve yolumuza güven içerisinde kararlılıkla devam edeceğiz. Ülkemiz üzerinde kirli emelleri bulunanlar şunu çok iyi bilmeli ki; Türkiye’de artık darbeler tarihi sonlanmıştır. 16 Nisan 2017 Halkoylaması ile demokrasimiz güçlenmiş, darbe girişimlerine altyapı oluşturacak gerekçeler ortadan kaldırılmıştır.

24 Haziran’da gerçekleştirilen seçimlerle resmen uygulamaya konulan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi cuntacıların, darbecilerin tüm emellerini boşa çıkarmıştır. Bu vesile ile aziz Kastamonulu hemşehrilerime 15 Temmuz Hain Darbe Girişiminde ve akabindeki süreçte bağımsızlığımıza sahip çıktıkları için bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Gerçekleştirilmekte olan 15 Temmuz anma etkinliklerine tüm hemşehrilerimizi davet ediyorum. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın.”

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın: Türkiye, 15 Temmuz 2016’da tarihinin en büyük ihanetine şahit oldu

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajında, “Türkiye Cumhuriyeti, 15 Temmuz 2016’da meydana gelen hain darbe teşebbüsü ile tarihinin en büyük ihanetine şahit olmuştur” dedi.

Aydın, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde örgütlenen FETÖ mensubu bir grup vatan haini, 15 Temmuz 2016 gecesi Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü tutmuş; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı suikasta teşebbüs etmiş, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak’ın da aralarında bulunduğu üst düzey askerler rehin alınmış ve bu süreçte Türkiye Büyük Millet Meclisi dört kez bombalanarak, devletin yönetimi ele geçirilmeye kalkışılmıştır. Ancak Yüce Türk Milleti’nin darbecilere karşı daha ilk anda başlayan ve artarak devam eden direnişi, vatanperver güvenlik güçlerimizin olağanüstü gayretleri sayesinde darbeci vatan hainleri emellerine kavuşamadan bertaraf edilmişlerdir.

15 Temmuz 2016 gecesi Büyük Türk Milleti, tarih boyunca bütün dünyaya misal teşkil eden bir tavır sergileyerek, büyük bir kahramanlık destanına daha imza atmıştır. Birlik ve beraberlik içerisinde vatanın nasıl korunacağını bir kere daha göstermiş; bu milleti bölmenin, bu devleti parçalamanın imkânsız olduğunu bütün dünyaya bir kez daha haykırmıştır. Böyle hain bir teşebbüsle, böylesine alçak bir ihanetle bir daha karşılaşmamak için 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananları asla unutmamalı, unutturmamalı; bu suretle teşekkül eden milli birlik ve beraberlik ruhunu hiçbir zaman kaybetmemeli; ilelebet bir olmalıyız. Bu duygu ve düşünceler içinde, Kastamonu Üniversitesi olarak 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününü tebrik ediyor; bugüne kadar vatanımızın birlik ve bütünlüğünü müdafaa eden bütün aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar temenni ediyoruz.”

KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu Milli Birlik Günü’nü kutluyoruz

 

“15 Temmuz 2016 akşamında ülkemiz tarihinin en büyük demokrasi savaşlarından birini verdi ve millet Cumhuriyet uğruna bedenini siper etti. Türkiye, tüm dünyaya birlik, beraberlik ve yenilmezliğini bir kez daha gösterdi. Kahraman Türk Milletinin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününü kutluyoruz. Milletimiz bu zor zamanda bir araya gelerek tek yürek olmasını bilmiş, ülkemize ve demokrasimize sahip çıkmıştır. Halkımız, milletin iradesinin önünde kimsenin duramayacağını 15 Temmuz'da tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Kahraman Türk millet 15 Temmuz'da tıpkı Çanakkale'de, İstiklal Harbinde olduğu gibi tüm fertleriyle tek yürek, tek bilek olmuş, iradesini bir avuç hain darbeciye çiğnetmeyerek büyük Türkiye'yi dünyaya göstermiştir. Demokrasimize, vatanımıza sahip çıkan yüce milletimize teşekkür ediyor, şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyoruz.”


AK Parti Gençlik Kolları İl Başkanı Musa Kalafat  
Rabbimize hamd olsun ki başaramadılar

“Türk Tarihinin en alçak ihanet girişimine sahne olan 15 Temmuz 2016 gecesinin üzerinden 2 yıl geçti. Tarihimizde halkımızın, devletimizin en zor anlarına şahit olan gecenin yıldönümüne giriyoruz. 15 Temmuz’un Türkiye için bir milat olduğuna inanıyoruz. Çünkü bu alçak saldırı, darbenin ötesinde vatana ihanet dolu bir işgal girişimiydi. O gece FETÖ mensupları asker kılığına girerek devletimizi ele geçirmeye milleti tahakküm altına almaya kalkıştı. Darbenin asıl amacı ülkemizi, tarihimizde görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeşi kardeşe kırdırmak ve en büyük hedefleri olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı devirmekti. Rabbimize hamd olsun ki başaramadılar. Bu millete diz çöktüremediler.

Darbe girişimin ilk anlarından itibaren gençlerimiz tıpkı Çanakkale ‘de ve Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi vatanlarının işgal edilmesine izin vermediler. Onlarda biliyorlardı şahadet şerbetini yudumlayacaklarını. Ama korkmadılar.“Ölümüne, ölümüne.” dediler ve siyasi görüş fark etmeksizin,darbecilere karşı yekvücut oldular. Gençliğin ön safta olduğu, dedelerimizin, ninelerimizin bastonlarıyla meydanlara indiği o gece milletimiz silahlara, tanklara, bombalara, uçaklara rağmen FETÖCÜ hainleri hezimete uğrattı. Milletimiz bir kez daha tarih yazdı. Demokrasimizin hiç bir kaba kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü olduğunu herkese gösterdik. Nasıl ki 15 Temmuz ve devam eden günlerde meydanlarda nöbet tuttuysak, bugün de Fethullahçı Terör Örgütü, kirli emelleri, ahlaksız stratejileri, algı operasyonlarıyla birlikte tümüyle bertaraf edilene kadar nöbetimizi sürdüreceğiz. O gün ne kadar müteyakkız idiysek bugün de aynı his ve bilinçle teyakkuz halindeyiz.15 Temmuz’da kanımızla kurtardığımız emanetimizin, davamızın, geleceğimizin, inancımızın, sinsi stratejilerde kaybedilmesine izin vermeyeceğiz. 15 Temmuz’un yıldönümü vesilesiyle şehitlerimize Yüce Rabbimizden rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyor ve şükranla anıyoruz.”


Berat Satıoğlu:
Asla unutmayacağız

Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu’nun mesajı şöyle: “Milletimizin gözbebeği, tarihi şanlı kahramanlıklarla dolu, peygamber ocağı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içine yuvalanmış FETÖ/PDY mensubu asker kılığına girmiş hainler tarafından ülkemizde gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimini, 15 Temmuz yıldönümünde bir kez daha şiddet ve nefretle kınıyoruz. Rengini şehitlerimizin kanından alan Ay-Yıldızlı al bayrağımızın gölgesi altında sonsuza kadar hür ve bağımsız yaşamaya ant içmiş aziz milletimiz, 15 Temmuz gecesi yurdun dört bir köşesinde tanklara, bombalara, kurşunlara göğsünü siper etmiş, bu hain girişimi vatansever güvenlik güçlerimizle birlikte canlarını hiçe sayarak, engellemiştir.

Asla unutmayacağımız ve unutturmayacağımız 15 Temmuz hain darbe girişimi; ülkesine, devletine, demokrasisine, anayasal düzene ve özgürlüğüne bağlılığını, aydınlık bir gelecek idealinden asla taviz vermeyeceğini tüm dünyaya haykıran asil milletimizin yazdığı kahramanlık destanı ile hüsrana uğramıştır.

Ayrıca, kahramanlık genlerini bünyesinde daima muhafaza eden milletimiz, günler ve geceler boyunca tuttukları demokrasi nöbetleri ile vatan sevgilerini tüm dünyaya ve hainlere bir kez daha haykırmıştır. Bu vesile ile vatan, bayrak ve millet uğruna ebediyete intikal eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anar kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunarız. Şehit aileleri ve Gazilerimizin  daima yanlarında olacağımızı da bir kez daha vurguluyor, tüm şehit ailelerimizi ve gazilerimizi en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum."

MÜSİAD Kastamonu Şube Başkanı Mustafa Şensoy: 15 Temmuz, dünyaya verilen demokrasi dersidir

MÜSİAD Kastamonu Şube Başkanı Mustafa Şensoy, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Türk Milleti’nin, devletin ve ülkenin birliğini bozacak hiçbir girişime müsaade etmeyeceğini, 15 Temmuz’daki şanlı duruşun, bunu tüm dünyaya gösterdiğini vurgulayan Şensoy, açıklamasında şunları kaydetti: “Türkiye Cumhuriyeti’nin en kanlı saldırılarından biri olan 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi, ülkemizin tarihine kara bir leke olarak yazılmıştır. FETÖ’nün organize ettiği bu kanlı saldırı, şanlı Türk Milleti’nin güçlü iradesiyle bertaraf edilmiş, eli kanlı FETÖ militanları hain emellerine ulaşamamıştır. 15 Temmuz gecesi milletimiz, hiçbir bahanenin ardına gizlenmeden, yaşlı, genç, kadın, erkek demeden darbecilerin karşısına çıkmış ve canı pahasına vatanını müdafaa etmiştir. Darbelerin ve seçilmiş hükümetleri devirmeye yönelik her türlü girişimin, ülkeye ne denli büyük zararlar verdiğini, uzun yıllar boyunca kapanmayan yaralara sebep olduğunu en iyi bilen, en acı şekilde tecrübe eden ülkelerden biri Türkiye’dir. Türk Milleti’nin 15 Temmuz gecesi azmiyle, inancıyla, kanıyla kazandığı demokrasi zaferi,  yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada demokrasinin yaşaması için bir teminattır. Tüm ülkelerin bu zafere sahip çıkması, hiçbir inanca ve ideolojiye sığmayan bu kumpasa karşı tavır alması ve lanetlemesi gerekmektedir. Ancak darbe girişimi ve ertesi, bizlere, bu kumpasın yalnızca FETÖ ile sınırlı olmadığını, birçok bileşeni olduğunu da açıkça gösterdi. Öyle ki, Batı’nın, medya organları üzerinden ve siyasetçilerin söylemleriyle demokrasi ve insanlık sınavından geçemediklerine şahit olduk. Dünyanın en yaygın ve etkin STK’sı olan MÜSİAD, her zaman ve her koşulda milli iradeden yana olmuş, onu zedeleyecek her girişimin karşısında durmuştur. 15 Temmuz Darbe Girişiminin ardından da tavrını net bir şekilde ortaya koyan MÜSİAD, hiç vakit kaybetmeden milletin ve devletin yanında yer aldığını açıklayarak,  Türk Milleti’nin dik duruşunu, tüm dünyaya anlatmaya girişmiştir. Darbe girişiminin, Türkiye’yi toplumsal olarak bölme ve ekonomik açıdan zora sokarak birtakım mecburiyetlere yöneltme gayreti olduğu aşikârdır. Bu anlamda tehlikeyi görerek ülkesine sahip çıkan milletimiz, bu, dünyayı kendine hayran bırakan birlik ve beraberliğiyle geleceğe daha güçlü yürümektedir. Adeta bir “2. Kurtuluş Savaşı” olan 15 Temmuz’un izlerini ortadan kaldırarak fakat bu hainliği toplumsal hafızamıza da kazıyarak, geleceğimizi kuracağız. O kara gecede gördük ki, Türk Milleti, vatan söz konusu olduğunda hiçbir engeli tanımıyor, ezip geçiyor. Hedeflerimize, dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olma tasavvurumuza da bu kararlılıkla ilerleyeceğiz. Yıllar içinde emekle, azimle çalışarak kazandığımız başarılarımızın birkaç terörist ve onların destekçileri aracılığıyla yerle bir olmasına müsaade etmedik, etmeyeceğiz. Bu vesileyle, 15 Temmuz’un ikinci yıldönümünde, Türkiye Cumhuriyeti yaşadığı sürece minnetle anılacak olan 15 Temmuz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.”


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV