05 Ağustos 2020 Çarşamba

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün yıldönümünde konuşan Vali Çakır 15 TEMMUZ, EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR KAHRAMANLIK DESTANIDIR

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, ülke çapında meydanlar doldurularak anıldı. Kastamonu’da da gün boyu süren etkinlikler, 15 Temmuz fotoğraf sergisi ve meydanda tutulan Demokrasi Nöbeti ile devam etti. Cumhuriyet Meydanı’nda tutulan nöbette, coşkulu kalabalığa seslenen Kastamonu Valisi Avni Çakır, “15 Temmuz gecesi hayatını kaybeden şehitlerimize, gazilerimize ve ülkesi için sokaklarda kahramanlarca mücadele veren vatandaşlarımıza minnet ve şükran borcumuz vardır. Kastamonu'da görev yapan kamu görevlileri olarak bağrından çıktığımız aziz milletimizin yanındayız ve görevimizi en iyi yapmaya yeminliyiz” dedi.

17 Temmuz 2020 Cuma 09:48
 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün yıldönümünde konuşan Vali Çakır  15 TEMMUZ, EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ  BİR KAHRAMANLIK DESTANIDIR
 

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, ülke çapında meydanlar doldurularak anıldı. Kastamonu’da da gün boyu süren etkinlikler, 15 Temmuz fotoğraf sergisi ve meydanda tutulan Demokrasi Nöbeti ile devam etti. Cumhuriyet Meydanı’nda tutulan nöbette, coşkulu kalabalığa seslenen Kastamonu Valisi Avni Çakır, “15 Temmuz gecesi hayatını kaybeden şehitlerimize, gazilerimize ve ülkesi için sokaklarda kahramanlarca mücadele veren vatandaşlarımıza minnet ve şükran borcumuz vardır. Kastamonu'da görev yapan kamu görevlileri olarak bağrından çıktığımız aziz milletimizin yanındayız ve görevimizi en iyi yapmaya yeminliyiz” dedi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri 15 Temmuz darbe girişimini konu alan fotoğrafların sergilenmesiyle meydanda sürdü. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından sergide yer alan fotoğraflar tek tek incelendi. 15 Temmuz konulu fotoğraf sergisinin gezilmesinden sonra Demokrasi Nöbeti, halkın katılmasıyla sürdü. Nöbete; Vali Avni Çakır, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Kastamonu eski Milletvekili Mehmet Yıldırım, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Uzun, Adalet Komisyonu Başkanı Gökhan Oflaz, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Baro Başkanı Av. Özgür Demir, Vali Yardımcıları Mustafa Taş, Ünal Kılıçarslan ve Vedat Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Jandarma  Albay Mücahit Avkıran, Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Ömer Sülün, 5’inci Jandarma Eğitim Alay Komutanı Jandarma Albay Orhan Sırma, Türkiye Harp Malülü, Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şubesi Başkanı Berat Satıoğlu,  Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkan Yardımcısı Hüseyin Mahmutoğlu, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, MHP İl Başkanı Emin Çınar, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, şehit ve gazi aileleri, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

YURT: 15 TEMMUZ MİLLETİMİZİN YAZDIĞI BİR DESTANDIR

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması, Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başladı. Demokrasi Nöbeti’nin ilk konuşmasını yapan Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, “Fetullahçı Terör Örgütü dört yıl önce Türklüğe kefen biçmiş, eli ve emeli kanlı hainlerin tüm planları aziz milletimizin vakur duruşu ve kararlılığıyla defedilmiştir. Üniforma giymiş bu katillerin, aziz Türk Ordusuyla en ufak bir alakası yoktur. Şükürler olsun ki; bu kalleş plan, değerleri için serden geçen kahramanlarımız tarafından bozulmuştur. Ederi bir Dolar olanlar, hak ettikleri tokadı yemişlerdir. 15 Temmuz gecesi kahraman milletimiz bir avuç haini tepelemiştir. Çanakkale ruhunun, Kurtuluş ruhunun damarlarımızda canlı olduğu dosta düşmana gösterilmiştir. Ömer Halis Demirler, Ayşe Aykaçlar, Batuhanlar ve nice isimsiz kahramanlar karanlık gecenin aydınlanabilmesi için ecdatları gibi destan yazarak şehadete koşmuşlardır. 15 Temmuz milletimizin yazdığı bir destandır. Bu destanı yazan milletimizle övünüyorum. Konu vatan ve millet olunca bizlerin fedakarlıkta sınır tanımayacağını bilmenizi istiyorum. Türk milleti hiçbir zaman yenilmeyecek, Türk devleti ebediyen payidar kalacaktır. Ne Mutlu Türk’üm diyene” dedi.

ÇELİK: 15 TEMMUZLA BİRLİKTE TÜRKİYE'DE

DARBE DÖNEMLERİ KAPANMIŞTIR

AK Parti Milletvekili Metin Çelik ise, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Milletimizin cesareti, feraseti ve dirayetiyle Cumhurbaşkanımızın çağrısına vermiş olduğu güçlü sesle, dirilişle, devletini seven TSK ve devletini seven emniyet güçlerinin mücadelesiyle darbe girişimi savuşturuldu. Bu hain darbe girişimini önceki olaylardan ayrı tutamayız. 7 Şubat MİT kumpasıyla başlayan, Gezi Parkı ile devam eden, 17-25 Aralık darbe teşebbüsüyle üst bir noktada hükümeti düşürme eylemine dönüştü. Tüm bunlar büyüyen, gelişen, güçlü bir Türkiye'nin önünü kesme hamleleriydi. Tüm bunlar ile emellerine kavuşamayanlar, en son olarak yıllar içinde TSK içine sızdırdıkları, hainleri devreye soktular. Hiçbir şekilde düşünemeyeceği, hayal dahi edemeyeceğimiz, TBMM'yi bombalayan, milletin seçtiği Cumhurbaşkanımıza suikast girişiminde bulunan, milletin silahlarını millete doğrultup masum vatandaşlarımızı şehit eden bir hainlikle karşılaştık. Milletimiz, onların sandıkları gibi davranmadı. Onlar sanıyorlardı ki 27 Mayıs, 12 Eylül'de olduğu gibi olacak sanıyorlardı. Türkiye'nin, milletimizin demokrasiye olan inancının, bu kadar geliştiğinin farkında değillerdi. Canı pahasına milli iradeye sahip çıkan demokrasisine sahip çıkan bir milleti karşılarında buldular. 15 Temmuzla birlikte Türkiye'de darbe dönemleri kapanmıştır. Bugün yargımız bu hainliğin hesabını sormakta, FETÖ ile mücadeleye, devletimiz tüm birimleriyle etin bir şekilde devam etmektedir. Bugün Türkiye onların istediğinin tam aksine artık gündemi belirlenen bir ülke olmaktan çıkmış, bölgesinde ve dünyada gündem belirleyen bir ülke haline gelmiştir.

“TÜM SİYASİ PARTİLERİN TEMSİLCİLERİ OLMASI GEREKİRDİ”

Bugün üzüldüğümüz bir şey var. Bu hainliğine kontrolü darbe diyebilenler var. Bu hainliğe tiyatro diyebilenler var. Tüm bunları söylemek FETÖ'nün değirmenine su taşımaktan başka bir şey olamaz. Mili meselelerde devletin yanında durmaktan başka bir şey kimse yapmamalıdır. Bugün burada tüm siyasi partilerin temsilcileri olması gerekir. Olması gerekirdi, ben buna inanıyorum. Maalesef bu söylemleri ileri sürerek, FETÖ ile olan mücadeleyi, 15 Temmuz darbe teşebbüsünü sulandırmaya çalışıyorlar. Aynı şeyleri 40 yıldır bu ülkenin, 40 bin insanın canına mal olan terörle mücadelede de yapıyorlar. Bunu yapmaya kimsenin hakkı yoktur. Ben inanıyorum ki milletimiz olan biteni, kimin nerede durduğunu bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da en iyi şekilde değerlendirecektir. Buna olan inancım tamdır. Hep birlikte yapmamız gereken şey; 15 Temmuz'u, 15 Temmuz'a geldiğimiz süreçleri asla unutmamak. Buradan edindiğimiz tecrübeleri ülke olarak gelecek nesillerimize, çocuklarımıza en iyi şekilde aktarmaktır.”

ÇAKIR: HALKIN İRADESİNE EL KOYMAYA ÇALIŞILDI

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün önemi hakkında bilgi veren Vali Avni Çakır, “Aziz milletimizin ve kahraman güvenlik güçlerimizin hain darbe girişimi sırasında gösterdiği onurlu duruşun, hainlerin yenilgiye uğratılması ve demokrasi zaferinin 4'üncü yıldönümü nedeniyle şehitlerimizi yad etmek, gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunmak. Milletimizin demokrasiye ve demokrasiye olan inancını, bağlılığını gelecek nesillere aktarmak üzere düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleriyle bir araya geldik. Küresel salgın nedeniyle misafir edemediğimiz Kastamonulu hemşerilerimizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Ülkemizin son zamanlarda yaşadığı gelişme, büyüme ve dünya siyasetinde oynadığı rol, bunu hazmedemeyen dış güçlerin ve bunlarla bağlantısı olan ihanet gruplarını rahatsız eder hale geldi. Öyle ki devletin her kademesine sızmış, en kritik noktalarda görev almış ve kendisini paralel devlet yapılanmasının bir parçası olarak gören çete mensubu kişilere karşı yürütülen mücadele büyük bir kararlılıkla devam ederken, 15 Temmuz 2016 tarihinde hain bir darbe kalkışması yaşandı. Ülkemizin ve milletimizin göz bebeği olan Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yuvalanmış Fettulahçı Terör Örgütü'ne mensup, bir grup üniformalı hain emir-komuta zincirinin dışına çıkmış, halkın iradesine el koymaya çalışmıştır” dedi.

“ÜLKEMİZ DARBELERE GEÇİT VERMEYECEĞİNİ TÜM DÜNYAYA GÖSTERDİ”

Vali Çakır, 15 Temmuz gecesi halkın meydanlarda olduğunu söyledi. Vali Çakır, “Aziz milletimizin emanet ettiği silahları kendilerine direnen bu aziz milletin fertlerine karşı kullanmaktan çekinmeyen bir avuç hain, 250'den fazla vatandaşımızı şehit etmiş, 2 binden fazla vatandaşımızın da yaralanmasına sebep olmuştur. O gece Cumhurbaşkanımızın çağırısı ile Çanakkale ruhu yeniden canlanmış, milletimiz, vatanını, bayrağını ve demokrasisini savunmak üzere; kadını, erkeği, yaşlısı ve genciyle meydanlara inmiş, hainlerin doğrulttuğu silahlara göğsünü siper etmiş, sokaklarda yürüdüğü tanklara bedeniyle dur demiştir. Bu aziz milletimiz 15 Temmuz'da darbecilere karşı yazdığı tarihe eşi benzeri görülmemiş bir kahramanlık destanıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi, ‘Türk devleti yaklaşık 2 bin yıllık bir devlet geleneğinden gelen soylu, asil, köklü ve kadim bir devlettir.’ Binlerce yıllık tarihinde 7 düvele karşı savunduğumuz vatan topraklarımızı kahraman ordumuzun üniformasını giymiş bir avuç haine bırakmamız zaten düşünülemezdi. 7'den 70'e tek yürek olan Türk milleti yine yeni bir darbe teşebbüsünü önlemek ve içinde darbe umudu taşıyanlara karşı demokrasisine sonuna kadar sahip çıktığını göstermek amacıyla, günlerce meydanlarda Demokrasi Nöbeti tutmuştur. Ülkemizin artık darbelere geçit vermeyeceğini tüm dünyaya göstermiş halkın tercihini görmezden gelenlere unutamayacağı bir ders vermiştir. Bu süreçte kadim şehir Kastamonu ve Kastamonulular meydanları günlerce doldurarak her zaman devletin yanında ve emrinde olduğunu büyük bir gururla göstermiştir. Devletimiz bu darbeyi organize eden, maddi destek sağlayan ve kamu kurumlarına sızarak ülkemizin menfaatlerine zarar veren FETÖ mensuplarının tüm unsurlarıyla bertaraf edilmesi suçluların hak ettiği cezayı alması amacıyla mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir” şeklinde konuştu.

“AZİZ MİLLETİMİZİN YANINDAYIZ”

Vali Avni Çakır, konuşmasını şöyle bitirdi: “Devletimizin bekası temin edilinceye kadar mücadelemiz devam edecektir. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü bizim için hüzün ve şükran bayramıdır. 15 Temmuz gecesi hayatını kaybeden şehitlerimize, gazilerimize ve ülkesi için sokaklarda kahramanlarca mücadele veren vatandaşlarımıza minnet ve şükran borcumuz vardır. Kastamonu'da görev yapan kamu görevlileri olarak bağrından çıktığımız aziz milletimizin yanındayız ve görevimizi en iyi yapmaya yeminliyiz.”

Programda ayrıca; Vakıflar Bölge Müdürlüğü Şube Müdürü Tarihçi Yazar Erdal Arslan’ın “15 Temmuz” konulu bilgilendirme konuşması ve ülke geneli ortak yayın izlenildi. Olukbaşı mevkiinden başlayıp Cumhuriyet Meydanında sona eren Sancak Koşusu bitiminde sporcuların taşıdığı sancak, Vali Avni Çakır’a teslim edildi. Kastamonu Müftülüğü ilahi grubu tarafından okunan ilahilerin ardından, kahramanlık türküleri seslendirildi. Daha sonra kentteki tüm camilerden sela okundu ve sabah namazı kılındı.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV