banner38

banner39

banner46

banner47

02 Nisan 2020 Perşembe

14 MART TIP BAYRAMI KUTLAMA MESAJLARI

14 MART TIP BAYRAMI KUTLAMA MESAJLARI

14 Mart 2020 Cumartesi 10:03
14 MART TIP BAYRAMI KUTLAMA MESAJLARI
 

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz

 

“Ülkemizde sağlık alanında yapılan yatırımları ile vatandaş odaklı, kaliteli hizmet anlayışı içerisinde sağlık ihtiyaçlarına cevap veren Devletimizin öncelikli hedefi insan sağlığının korunmasıdır. Çağın gereklerine uygun olarak dizayn edilmiş hastaneleri, modern tıbbi cihazları, nitelikli personeli ile sağlık hizmetlerinin en üst seviyeye çıkartılması, toplum sağlığının güvence altına alınması Sosyal Devlet anlayışının da bir gereğidir.

Güçlü bir geleceğe, ancak sağlıklı bir toplumla ulaşılabilir anlayışı içerisinde, sağlık ve tıp alanında her gün yeni gelişmelerin yaşandığı, bilim ve teknolojinin hızla ilerlediği dünyamızda, sağlık ve tıp alanında her gün yeni gelişmeler kaydedilmektedir. Bu gelişmeler yaşanırken vatandaşlarımıza kolay, erişilebilir ve etkin sağlık hizmeti sunabilmek için en büyük görev başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına düşmektedir. İnsan sağlığının korunması sağlık sorunlarının giderilmesi tüm insanlığın ve toplumun en önemli görevlerindendir.

Karşılıksız hizmet ve fedakarlık isteyen mesleklerin başında gelen hekimlik; eğitime başlanıldığı ilk günden itibaren uzun süren bir araştırma, deneyimle tecrübe kazanılması ile hayat boyu devam eden ve hızla değişen şartlara ayak uydurmayı gerektiren akademik bir ruhu yansıtan, hayatla insan arasındaki şifa köprüsüdür.

Bölge halkımızın da teşhis ve tedavileri için tercih ettiği Sağlık Merkezi haline gelen İlimizde Devletimizin imkanları ile yapılan yatırımlarda sağlanan hizmetler sağlık çalışanlarımızın başarısıdır. Bu azimle tıp alanında ulusal ve uluslararasında da önemli başarılara imza atan hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız bizler için birer gurur vesilesi olmaktadır.

İnsanı sağlıklı ve huzurlu yaşatmayı, daha nitelikli bir yaşam sunmayı amaç edinerek yurdun her kösesinde fedakarca hizmet eden başta hekimlerimiz olmak üzere sağlık çalışanlarımızın  “14 Mart Tıp Bayramı”nı en içten dileklerimle kutluyor, sağlıklı, başarılı günler diliyorum.”

 

- Kastamonu Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu

İlk Tıp Bayramı, tıp sektöründe hizmet edenlerin yurt savunma hareketi olarak 14 Mart 1919'da işgal altındaki İstanbul'da, Tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran önderliğindeki tıp okulu öğrencileri ve dönemin ünlü doktorlarının da desteğiyle, işgali protesto için toplanmalarıyla başlamıştır. Bireylerin huzurlu, mutlu ve kaliteli bir yaşam sürmelerinin ana koşulu sağlıklı olmalarıdır. Sağlıklı bir yaşam ise insanoğlunun en temel hakkıdır. Bedenen ve ruhen sağlıklı bireyler, eğitimin artmasına, üretimin güçlenmesine, ülkenin kalkınmasına dolayısıyla toplumsal refahın artmasına önemli katkı sunarlar. Bu durum ise sağlık hizmetlerinin en iyi şekilde uygulanmasına ve geliştirilmesine bağlıdır. Nitelikli bir yaşam sunmayı ilke edinerek gece gündüz demeden, her yerde ve her koşulda hayatlarını insan sağlığına adamış olan sağlık çalışanlarımız, bu zor görevi yerine getirmekte, bunu yaparken karşılık beklememektedir.

Sağlık çalışanlarımız insanlığa nitelikli yaşam sunmayı ilke edinmiş, bizlerin daha sağlıklı ve daha mutlu hayat sürmesi için en güç koşullarda dahi hizmetlerini her alanda fedakârca sürdürmektedirler. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Beni Türk hekimlerine emanet ediniz.’ diyerek güvenini ifade ettiği, gece-gündüz, kar-çamur, bayram-tatil demeden büyük bir özveriyle insanlarımızın daha sağlıklı yaşaması için çabalayan, insanı yaşatmayı, acısını azaltmayı, insanlığa daha nitelikli bir yaşam sunmayı amaç edinen, kutsal, saygın ve onurlu mesleği büyük bir özveriyle yerine getiren bütün meslektaşlarımın 14 Mart Tıp Bayramını kutluyorum.

 

AK Parti Kastamonu İl Başkanı Doğan Ünlü

“14 Mart; II. Mahmut Dönemi’nde 14 Mart 1827’de Şehzadebaşı’ndaki Tulumbacıbaşı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulan ilk ameliyathane ile birlikte; Türkiye’de modern tıp eğitimlerinin başladığı gün olarak kabul edilmiş. Daha sonra 14 Mart 1919 tarihinde işgal altındaki bir kutlamada; Tıbbiye 3. Sınıf öğrencisi olan Hikmet Boran’ın, ona destek veren önemli isimlerle birlikte hem emek hem vatan savunmasına dönüşmüş önemli bir tarihtir. Bir tıp doktoru adayı, milli mücadelenin meşalesini kendi kulvarında vatan için yakmıştır. Ülkesinin insanı için çalışan ve en zorlu mesleklerden birini seçen sağlık çalışanlarımız, milletine ve vatanına bağlı, yeminine sadıktır. Ve bunu tarih boyuncu da göstermişlerdir. Gece gündüz her yerde, her koşulda büyük özveriyle, heyecanla görev yapan, kendisini 'insana hizmet' ilkesine adamış doktorların ve sağlık personelinin bütün çabası, hastalanan bütün insanları en hızlı şekilde sağlığına kavuşturmak, aynı zamanda sağlıklı olan insanların da sağlığını korumaktır. Çalışmalarını büyük bir özveriyle sürdüren sağlık personelimizin çalışma koşulları ve özlük haklarının iyileştirilmesi, onlara mesleklerinin saygınlığına yakışan, rahat çalışabilecekleri ortam ve olanaklar sunulması, sorunların çözümünde etkili olacaktır. AK Parti iktidarında Türkiye'de birçok alanda olduğu gibi sağlık hizmetleri alanında da önemli başarılara imza atıldı. Ayrıca sağlıkta kalitenin ve hizmet ağının geliştirilmesine yönelik çalışmalar da kesintisiz sürdürülmektedir. Bizler bundan sonra da daha kaliteli, hızlı ve etkin hizmet verebilmek adına sağlık alanında gerekli çalışmaları yapmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, halkımızın sağlığının korunmasında, her türlü bakım ve tedavilerini özverili çalışmalarıyla sağlayan fedakar sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutlar, başarılı çalışmalarının devamını dilerim.”

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV