banner38

banner39

banner46

banner47

01 Nisan 2020 Çarşamba

137 PROJEYE 21 MİLYON TL

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanan, Kırsal Kalkınma Destekleri 13. Etap kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hibe Sözleşmesi İmza Töreni dün Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Toplantı salonunda gerçekleştirildi.

15 Şubat 2020 Cumartesi 09:54
 137 PROJEYE 21 MİLYON TL
 

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanan, Kırsal Kalkınma Destekleri 13. Etap kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hibe Sözleşmesi İmza Töreni dün Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Toplantı salonunda gerçekleştirildi. 
Programa Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Milletvekili Metin Çelik, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı  Op.Dr.Rahmi Galip Vidinlioğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Önlem, siyasi parti temsilcileri, ilgili kurum müdürleri, oda başkanları ile çiftçiler katıldı. 

ÖNLEM: 137 PROJEMİZ KABUL EDİLDİ

Programın açılış konuşmasını yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Fatih Önlem; “Öncellikle çoğumuzun malumu olduğu geçtiğimiz çarşamba günü elim bir trafik kazasında çok değerli ve çok kıymetli bir çalışanımız, bir personelimiz Yılmaz Çeltikçi hayatını kaybetti. Allah’tan rahmet diliyor yakınlarına da sabır ve başsağlığı diliyorum. Yaralı arkadaşlarımıza da Allah’tan şifalar diliyorum. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesine 15 yıldır yüzde 50 hibe desteği veriliyor. İlimizde her geçen yıl proje sayımız artarak devam ediyor. Geçen yıl bu konuda 136 yatırımcımız ile sözleşme imzalamıştık. Bu yıl 138 projemiz Bakanlığa gönderildi, 137 projemiz kabul edildi ve projelerimizi hayata geçireceğiz. Bu güne kadar tamamlanan 255 projeye yaklaşık 20 milyon TL hibe ödemesi yapılmış iken, bu gün sözleşmelerini imzalayacağımız toplam yatırım tutarı 44 milyon olan 137 projeye 21 milyon TL hibe olarak projeler tamamlandığında yatırımcılara ödenecektir” dedi.

“KESTANE İŞLEYEN TESİSİMİZ YOK”

Fatih Önlem, Kastamonu tarımının ileriye gitmesi için daha çok proje gelmesi gerektiğini ifade ederek; “Bakanlığımızın desteklemeleri her geçen gün giderek artıyor. Hemen hemen üretilen ballar kestane balı, orman gülü balı, çiçek balı, çam balı ilimizde mevcut ve kaliteli olduğu içinde pazarlama sorunumuz yok. Hanönü ve Tosya’da 12 bin dekar civarında çeltik ekimimiz var. Çeltikte rakamlar yukarı doğru gidiyor. Biz Türkiye’deki kestane üretiminde ilk üçteyiz. 14 bin hektar kestanemiz var. Bunun 4 bin hektarı sırf kestane ormanı ama maalesef kestane işleyen tesisimiz yok” diye konuştu.

VALİ KARADENİZ: KASTAMONU KAYNAK BULMA SORUNUNU ÇÖZMÜŞTÜR

Yaptığı konuşmada çiftçimizin yeniliğe açık olduğunu ifade eden Vali Karadeniz de; “Herhangi bir yatırıma girişirken hep şikâyet ettiğimiz konu ‘kaynağı nereden bulacağız?’ sorunudur. Aslında kaynaklar vardır ama önemli olan ona ulaşmasını bilmektir. Kastamonu son birkaç yılda özellikle tarım ve hayvancılık sektöründe kaynak bulma sorununu çözmüştür. Gerçekten ülke çapında hazırlanan proje sayısı olarak, proje büyüklüğü ile yapılan iş hacmi olarak önde giden illerden biriyiz. Buna ihtiyacımız var. Birçok ille olan aramızdaki mesafeyi kapatmamız gerekiyor. Onlardan daha çok çalışmamız gerekiyor, daha çok gayret göstermemiz gerekiyor. Projeniz olacak, fikriniz olacak, proje verimli bir proje olacak ve parayı verecek olan kuruma yaptığınız projeyi inandıracaksınız ki o projeye destek versinler, onu kabul etsinler.

“YAPILACAK YATIRIMLAR 44 MİLYON TL İLE KALMAYACAK”

İşte Kastamonu aslında sağlamış olduğu bu rakamlarla 21 Milyon TL’lik desteği alması demek aslında yaptığı projelerinde gerçekten inandırıcı olduğu, bu projelerin gerçekten üretime dönük olduğu ve kalıcı sürdürülebilir projeler olduğu bana göre en önemli delilidir. 44 Milyon TL toplam proje hacmi, ama bunlar hep üretim tesisi olacak. Yapılacak yatırımlar 44 Milyon TL ile kalmayacak, devamlı her yıl yapılacak üretimle Kastamonu ekonomisine, ülkemiz ekonomisine miktar olarak yeni rakamların her yıl eklenmesi demek yeni istihdam alanları demek.

“ÇİFTÇİMİZ YENİLİĞE AÇIK”

Birçok yönden ilimizin gelişmesi açısından da faydası olacağına inanıyorum. Bu salonda birkaç yıldırı yaptığımız törenlerde böyle gelen rakamlar yüzümüzü ağartan rakamlardı. Ben şuna inanıyorum ki; bu rakamların bu şekilde olumlu büyük çıkmasının temel nedeni bizim çiftçimizin yeniliğe açık olması artık geleneksel yöntemlerden, yeni teknikleri kullanarak, gerektiğinde yeni makinalar edinerek, yatırımlar yaparak üretim anlayışını geliştirme konusunda büyük bir gayreti olduğunun göstergesidir.

Bu gayretle projeler hazırlanıyor, hazırlanan projeler İl Müdürlüğümüz süzgecinden geçiriliyor ve herkesin el birliği ile desteği ile de elbette ki Bakanlıktan bu rakamların alınması sağlanmış oldu. Bu bakımdan ben bu projeleri hazırlayan öncelikle çiftçilerimizi tebrik ediyorum. Onlar her zaman için yaptıkları üretimle bizim göz bebeğimizdirler. Çiftçilik mesleği bizim için en stratejik meslektir. Bundan dolayı tüm çitçilerimizi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

VİDİNLİOĞLU: HER ZAMAN ÜRETİCİLERİMİZİN YANINDA OLACAĞIZ

Toplamda 21 Milyon Türk Lirası tutarında desteğin yatırımcılara verildiği hibe sözleşmesi imza töreninde konuşan Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu ise, “Kırsal Kalkınma Destekleri 13. Etap Kapsamında şehrimizden başvuruda bulunan 137 yatırım projesi hibe desteği almıştır. Bu sayı oldukça önemli ve değerlidir. Bu sayı şehrimizin toprağa verdiği önemi açıkça gözler önüne sermektedir. Tarım ve Orman Bakanlığımızın bu desteği hepimiz için oldukça önemlidir. Kastamonu Belediyesi olarak biz de her zaman üreticilerimizin yanında olacağız. Kastamonu halkı toprağa ve tarıma önem vermektedir. Bu başvuru ve hibe desteği sayısı da bunun kanıtıdır. Proje sahiplerimize ve yatırımcılarına projelerini başarıyla sonuçlandırmaları yolunda başarılar diliyor, her türlü destekle yanlarında olduğumuzu söylemek istiyorum” dedi.

“SERA PROJEMİZİ İNŞALLAH YAKIN

ZAMANDA HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Biz 15-20 gün önce sevgili müdürümüzle görüştük. İnşallah şeker fabrikamızda, belediye olarak bir sera projesini gündeme aldık. Orada hazır bir sıcak suyumuz vardı. Oradaki serada hem üretim yapacağız hem de inşallah özellikle atalık tohumlarımızı şehrimizle paylaşacağız. Bu konuda bir kampanya başlatacağız. Hedefimiz hemen hemen ürettiğimiz her şeyde, domateste, biberde, salatalıkta en azından birer tane fideyi evlerimize dağıtmak. Hiç değilse çocuklarımız atalık tohumlarımızın kıymetini bilsinler. Bu konuda bir özendirme yapılsın istiyorum. Bunu çok önemsediğimiz için de müdürümüzle bir araya geldik. İnşallah yakın zamanda da hayata geçireceğiz.

“KOOPERATİFLEŞMEYE GİDİLSE İYİ OLUR”

Yine büyük projelerimizden bir tanesi belediye üzerinden birtakım satışların gerçekleşmesini sağlamak. Bu konuda bir kooperatifleşme yoluna gidilse çok daha iyi olur ama geçenlerde duyduğumda üzüldüm ve canım sıkıldı. ETİ’nin Kastamonu’dan 50 ton bir siyez ihtiyacı olmuş. Ama hiçbir üretici 50 tonu bir araya getirip veremediği için Antep’ten almışlar. Dolayısıyla belediye olarak biz bu işe öncülük edelim ve üreticimizin elinde neyi varsa en azından belediye üzerinden paylaşalım. Bunu tarımla işbirliği yaparak da gerçekleştirebiliriz. En azından bu problemi çözmüş oluruz” ifadelerini kullandı.

ÇELİK: KASTAMONU ÇİFTÇİSİ, ÜRETİCİSİ

VE MÜTEŞEBBİSİ DESTEKLENMİŞ OLUYOR”

Trafik kazasında vefat eden Yılmaz Çeltikçi’ye Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek sözlerine başlayan AK Parti Milletvekili Metin Çelik ise şöyle konuştu: “Gerçekten son yıllarda Türkiye’deki tarıma dönük hibe destekli yatırımlarda Kastamonu önde gelen illerden bir tanesi oldu. 2016-2017-2018 yıllarında ilimiz Türkiye genelinde uygulanan Genç Çiftçi Projesi’nde her 3 yılda da ilk 7 ilden bir tanesi olduk. Bu Genç Çiftçi Projesi’nde 3 yılda ilimize toplam 807 çiftçimize 25 milyon TL hibe ödemesi gerçekleştirildi. 807 tane işletme Kastamonu’muzda, köylerimizde genç çiftçilerimize hibe desteği ile kazandırılmış oldu. Son yıllarda özellikle Kırsal Kalkınma Destekleri yüzde 50 hibe desteğiyle projeler hazırlandı. Güzel projeler hayata geçti. Onlar şimdi Kastamonu ekonomisine ciddi katkılar sağlıyorlar. Geçen yıl Kırsal Kalkınma Yatırımlarında ilimize verilen hibe tutarı 6,5 milyon TL idi. Bu sene 21,5 milyon TL ile yaklaşık 3 katında fazlası bir destekle Kastamonu çiftçisi, üreticisi ve müteşebbisi desteklenmiş oluyor. Bu gerçekten önemli bir hadise. Toplamda da 81 il arasında 4’üncü sıraya yerleşmiş bulunuyoruz. Bu da bizim için çok çok önemli.

“IFAD YATIRIMININ İLİMİZDE HAYATA

GEÇMESİ İÇİN DESTEK İSTEDİK”

Heyet halinde özellikle Kırsal Kalkınma Platformu yöneticileri ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Sayın Naci Ağbal’ı ziyaret ettik. Burada da yıllardır üzerinde durduğumuz IFAD yatırımının bir an önce ilimizde hazırladığımız projelerle hayata geçmesi için Sayın Başkanımızdan destek istedik. Bizim talebimiz özellikle DSİ’nin kapsamına girmeyen küçük sulama işleri, kanal işlerini IFAD kapsamındaki desteklerden faydalanarak bir an önce hayata geçirilmesiydi. Bu konuda Özel İdaremiz tarafından hazırlanan projeler Tarım’a devredildi. Buradan ciddi bir katkı bekliyoruz. Bugüne kadar belli bir aşamaya geldi. Bundan sonrada hep birlikte bu işi takip edip, ortadaki pastadan en fazla miktarı Kastamonu’ya kazandırmak istiyoruz. IFAD dediğimiz konu Batı Karadeniz’den 3 il, Akdeniz’den 3 il, toplamda 6 şehirde uygulanacak toplam 96 milyon Euro’luk bir yatırım. Bu yatırımında en kapsamlı şekilde ilimize kazandırılması için mücadelemize devam edeceğiz”

Tören, Kırsal Kalkınma Destekleri 13. Etap kapsamında 137 projenin hibe sözleşmesinin imzalanmasıyla sona erdi.

Merve Karaca

Anahtar Kelimeler: 137 PROJEYE 21 MİLYON TL

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV