'125 milyon avroluk hibe başvuruları başladı'

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 10. çağrıdaki 125 milyon avroluk hibeyi kullanacak yatırımcıları bekliyor

'125 milyon avroluk hibe başvuruları başladı'

 

TKDK İL KOORDİNATÖRÜNDEN ÜRETİCİLERE ÇAĞRI:

'125 milyon avroluk hibe başvuruları başladı'

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 10. çağrıdaki 125 milyon avroluk hibeyi kullanacak yatırımcıları bekliyor.

            TKDK Kastamonu İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu yaptığı açıklamada; ''Yatırımcılara, AB ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanıyla oluşturulan IPARD Programı fonundan geri ödemesiz hibe veriyoruz. Bu fon Kastamonu’muzun da içerisinde olduğu sadece 42 ilde kullandırılmaktadır.10. çağrı başvuruları 15.02.2021 tarihi itibarıyla başlamıştır'' dedi.

İnek, sığır, koyun, keçi ve manda yetiştiriciliği ile et veya süt üreten hayvancılık işletmeleri ve kaz ve hindi üretimi yapan işletmelerin destekleneceğini sözlerine ekleyen Koordinatör Kuyulu, şöyle devam etti; ''Bu işletmeler, yeni kurulabilecekleri gibi eski ahır, ağıl veya kümeslerini büyütebilecek veya modernize edebileceklerdir. Broiler(et tavuğu) ve yumurta tavuğu işletmelerinde ise sadece mevcut, kapasitesini artırmayan işletmeler desteklenecektir. Hayvancılık sektörünü içeren bu tedbirimizde hibeler yüzde 50 den başlayıp yüzde 70 e kadar çıkmaktadır. 103 'Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar” sektörü kapsamında ise; süt ve süt ürünlerinin,kırmızı et - kanatlı eti ve et ürünlerinin, su ürünlerinin,meyve ve sebze ürünlerinin işlenmesi,pazarlanmasıve soğuk hava deposu alt sektörlerindeki yatırımlar yüzde 40-50 hibe verilerek desteklenecektir.''

Destek verilen tüm sektörlerin, uygun harcamaların tüm vergilerden muaf olduğunu kaydeden Kuyulu, ''Başvuru son teslim tarihi 101-Hayvancılık sektörleri için 19 Mart 2021, 103-İşleme sektörleri için ise 26 Mart 2021 tarihidir. Başvurular hakkında detaylı bilgileri ve başvuru kurallarını içeren Başvuru Çağrı Rehberleri (Versiyon 10.0) Kurumumuzun resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) temin edilebilir. Aynı adresten ilave duyuru ve bilgilendirmeler de takip edilmelidir. Kurum olarak, Avrupa Birliği standartlarını sağlamış, hayvan refahına uygun, gübre yönetiminin ve işçiliğin oldukça kolay olduğu, satılan ürünlerin daha yüksek fiyata alıcı bulduğu birçok tesisin hayata geçmesine katkı sağladık.Daha verimli bir hayvancılık için yeni tesis kurmak isteyenleri, mevcut işletmesini modernize etmek isteyenleri veya işletmesini büyütmek isteyenleri proje sunmaya davet ediyoruz. Süt toplama merkezlerinin, eti, sütü, meyveyi, su ürünlerini işleyen ve pazarlayan tesislerin, ÖTV-KDV ödemeden soğutuculu araç alımlarına da hibe veriyoruz. Ayrıca her iki sektörde de yatırımcıların kendi ihtiyaçlarına yönelik olarak yapacakları yenilenebilir enerji yatırımlarını da destekliyoruz.Çiftçilerimizi, yatırımcılarımızı, şirketleri, kooperatif ve birliklerimizi projeleri ile birlikte TKDK Kastamonu İl Koordinatörlüğüne bekliyoruz. Detaylı bilgi isteyenler 4448535 ve 03662140109 numaralı telefonlarımızı arayabilirler. Çağrı dönemimizin Kastamonu için hayırlı olmasını diliyorum” dedi. (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2021, 11:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER