112'de birleşiyoruz

Kastamonu’da acil çağrıların tek elden yönetileceği "112 Acil Çağrı Merkezi" yeni binasında faaliyete geçti

112'de birleşiyoruz

 

112 ACİL ÇAĞRI MERKEZİ BİNASI HİZMETE AÇILDI

112'de birleşiyoruz

Kastamonu’da acil çağrıların tek elden yönetileceği "112 Acil Çağrı Merkezi" yeni binasında faaliyete geçti. İçişleri Bakanlığınca tüm acil çağrıların tek numara ve merkezden karşılanarak sevk ve koordine edilmesi kapsamında 81 ilde hayata geçirilecek 112 Acil Çağrı Merkezi, Kastamonu’da yeni binasında hizmete girdi. Binanın hizmete alınmasıyla ilgili düzenlenen törene Vali Avni Çakır, AK Parti  Milletvekili Metin Çelik, İller İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çit, Garnizon Komutanı ve Asker Alma Bölge Başkanı Personel Albay Yücel Ercan, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, Baro Başkanı Özgür Demir, Vali Yardımcıları Ünal Kılıçarslan, Vedat Yılmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Çenet, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mücahit Avkıran, Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Ömer Sülün, 5’inci Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanı Jandarma Albay Mehmet Çelik, İl Genel Meclis Başkanı Güray Parçal, kamu kurum ve kuruluş müdürleri katıldı.

 

 Yangın, sağlık, asayiş ve güvenlik gibi durumlarda vatandaşın birden fazla değişik numaralar kullandığını ifade eden Vali Çakır, "Bu durumun ortadan kaldırılması noktasında 81 ilimizde 112 hizmet binalarının modern şekilde kurulması konusunda bir konsept çalışma başlatıldı. İlimiz, Türkiye’de 60’ıncı hizmet noktası olarak 112 hizmet binası devreye alınacak. Bu sayede vatandaşlarımızın zor durumda kaldıklarında tek bir merkeze her konudaki şikayetlerini bu noktaya iletecekler. Burada 88 personel görev yapacak, bunlardan 44 tanesi valiliğimize bağlı personeller olacak” dedi.

ÇAKIR: “TÜRKİYE’DE 60. HİZMET NOKTASI”

Kastamonu Valisi Avni Çakır ise açılış töreninde yaptığı konuşmada , “Ülkemizde yangın, sağlık, asayiş, güvenlik gibi konularda hali hazırda vatandaşlarımız birden fazla değişik numaralar kullanmakta. Bu durumun ortadan kaldırılması noktasında İçişleri Bakanlığımız, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun koordinesinde 81 ilimizde 112 hizmet binalarının modern şekilde kurulması konusunda bir konsept çalışma başlatıldı. İlimiz Türkiye’de 60. Hizmet noktası olarak 112 hizmet binası devreye alınacak. Bu sayede vatandaşlarımızın zor durumda kaldıklarında tek bir merkeze her konudaki şikâyetlerini bu noktaya iletecekler. Burada Sağlık, kolluk, itfaiye, orman ilgili kurum ve kuruluşlardan temsilci görevli arkadaşlarımız 24 saat görev yapacaklar. İnşallah vatandaşlarımızın çağrılarını tek bir elde kontrol edip, cevaplayıp yönlendirecekler. Bu binanın yapımda tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. 

İl Özel İdaresi'nin  ve İl Genel Meclisi personelinin binanın hizmete açılmasında yoğun gayretleri olduğunu söyleyen Çakır, “Biz bir ekibiz, bazen programlarda zaman zaman atlamalar oluyor ama herkesin hakkını da teslim etmek gerekiyor. Ben, bu binanın kazandırılmasında emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 “HİZMETLER BİR BİR HAYATA GEÇİYOR”

AK Parti  Milletvekili Metin Çelik, 112 Acil Çağrı hizmetlerinin hayatın her alanına dokunduğunu belirterek, “Acil karar verilmesi gereken hususlarda iletişimi, koordinasyonu en hızlı şekilde sağlamamıza yardımcı olan büyük bir hizmet. Son dönemde tüm kamu kurumlarımızın modern binalarda hizmet vermesi bizim için olağan hale geldi. Birkaç hafta önce modern Nüfus Müdürlüğümüzün binasının açılışını yapmıştık. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kastamonu’da da tüm kamu kurumlarımız modern hizmet binalarına kavuşuyor. Çalışanlarımızın daha etkin ve daha verimli bir çalışma ortaya koyabilmeleri açısından daha rahat çalışma ortamlarına kavuşuyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonu ve talimatlarıyla bu yatırımlar ve hizmetler bir bir hayata geçiriliyor. Sayın Bakanımızda tüm illerdeki gelişmeleri yakından takip ediyor. Kastamonu’muz için yatırım ve hizmet binalarımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

 

YURT:  “EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Kastamonu Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, törende yaptığı konuşmada “İnsan hayatı için saniyelerin dahi çok önemi var. Gönül ister ki acil vakalar olmasın, afetler olmasın, kazalar olmasın lakin bunlar artık hayatımızın bir gerçeği. Acil durumlara en hızlı müdahale ise can kayıplarının yaşanmaması ve minimuma düşürülmesini sağlıyor 112 Acil Çağrı Merkezi. Bu nedenle kutsal bir görevin parçası olan 112 çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Çalışanlarımıza başarılar diliyorum. Kastamonu Belediyemizden de arkadaşlarımız bu 112 Acil Çağrı Merkezi binasında görev alacaklar. Bundan dolayı da ayrı bir mutluluk duyuyoruz. Binamızın hayırlı olmasını temenni ediyorum, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. (Alperen Erkuş)

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2021, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER