banner38

banner39

banner46

banner47

27 Şubat 2020 Perşembe

11 KASIM, ‘MİLLİ AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ’ İLAN EDİLDİ

Resmi Gazetede yayınlanan genelge doğrultusunda 11 Kasım günü “Milli Ağaçlandırma Günü” kabul edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın genelgesiyle ilan edilen Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü, Daday Orman İşletme Müdürlüğü Daday Fidanlık Şefliğinde bilgilendirme toplantısı düzenledi.

08 Kasım 2019 Cuma 10:23
 11 KASIM, ‘MİLLİ AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ’ İLAN EDİLDİ
 

Resmi Gazetede yayınlanan genelge doğrultusunda 11 Kasım günü “Milli Ağaçlandırma Günü” kabul edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın genelgesiyle ilan edilen Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü, Daday Orman İşletme Müdürlüğü Daday Fidanlık Şefliğinde bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Toplantıda Vali Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Kastamonu Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, Daday Kaymakamı Kemal Balaban, Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan ve kurum amirler yer aldı.    

SÖNMEZOĞLU: DÜNYAYA ÖRNEK OLACAĞIZ

11 Kasım’da yapılacak fidan dikme etkinliğine tüm vatandaşları davet eden Kastamonu Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, “11 Kasım’da yapacağımız etkinliğine tüm halkımız davetli. Kamu kurumlarımız, sivil toplum kuruluşlarımızın katılımıyla programımız gerçekleşecek. Kastamonu’da 2 aynı noktada ama tüm ilçelerimizde 128 bin adet fidanı toprakla buluşturacağız. Etkinliğimiz 11.11 ile 14.00 arasında olacak. Kastamonu bölge olarak Sinop ili de bize bağlı. Bölge olarak 200 bin fidan dikeceğiz. Tüm hazırlıkları yaptık. Cumhurbaşkanımızın genelgesiyle birlikte 11 Kasım’da Milli Ağaçlandırama Günü ilan edildi. Bu etkinlikle inşallah dünyaya örnek olmuş olacağız” ifadelerini kullandı.

“2 BUÇUK MİLYONUN ÜSTÜNDE FİDAN ÜRETİYORUZ”

Orman Genel Müdürlüğü bize her yıl bir program veriyor. Her ağaç türüyle ilgili miktar belli. Bizde fidan üretiyoruz. Üretilen fidanlar ise Türkiye’nin her yerine gönderiliyor. Bir kısmını piyasa süs bitkileri olarak kullanıyor. Belediyelere ve diğer kuruluşlara veriyoruz. İhraç ettiğimiz fidanlarda var. Kastamonu Bölge Müdürlüğü’nde 4 adet fidanlığımız var. En büyüğü Daday’dadır. Daday’da 1 milyon fidan dikiyoruz. Taşköprü, Kastamonu-Merkez ve Sinop’ta fidanlığımız var. Toplamda ise 2 buçuk milyonun üstünde fidan üretiyoruz. Kapasitemiz daha da büyük, daha da fazla üretebiliriz. Bu tamamen ülkenin fidan ihtiyacıyla ilgili durumdur. Bize verilen talimatlar doğrultusunda bu üretimi yapıyoruz. 2 buçuk milyon fidanının, 1 milyonunu Türkiye’nin başka bölgelerine veriyoruz. 1 buçuk milyonunu ise buralarda ağaçlandıracağımız yerlerde, yeşillendirmek istediğimiz şehirlerde kullanıyoruz. Yetiştirdiğimiz karaçamlarının bir bölümünü boylu ve formlu olanları, yurt dışına da ihraç ediyoruz. Özellikle Azerbaycan’a gönderiyoruz” dedi.

KARADENİZ: VATANDAŞLARIMIZI BEKLİYORUM

Vali Yaşar Karadeniz ise, şöyle konuştu: “11 Kasım’da 11 milyon fidan toprakla kavuşturulacak. Bugün bu fidanların yetiştirildiği Orman Genel Müdürlüğü fidanlıklarından biri olan Daday Orman Fidanlığındayız. Sayın Bölge Müdürümüz buradaki çalışma arkadaşları fidanlıktaki fidan üretimi ile ilgili tohum elde etme, tohumun dikime hazırlanması ve dikim süreci, yetiştirilen fidanların buranda sökülerek dikim alanına gönderilmesi ile ilgili bilgilendirmelerde bulundular. Burası oldukça da geniş bir alan ve bir milyon fidan kapasitesi olan bir tesisteyiz. Bu tesiste bir milyon fidan üretiliyor, burada üretilen, yetiştirilen fidanlar ihtiyacı olan yerlere de buradan gönderiliyor. Ülkemizin doğal güzelliğinin geliştirilmesi, iyileştirilmesine katkıda bulunan önemli kurumlarımızdan birisi buradaki fidanlık. Burada emeği geçen tüm arkadaşlarımıza, başta Orman Bölge Müdürümüz ve buradaki fidanlık şefimiz ile tüm görevli arkadaşlarımıza gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. 11 Kasım’da yapılacak olan etkinliğimize de tüm vatandaşlarımızı bekliyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri Daday Fidanlık Şefliğini gezdi. Ardından fidanlar toprakla buluştu.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV