banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
19 Ocak 2019 Cumartesi

11 HANELİ KÖYDE 7 EV 3 SAMANLIK KÜL OLDU

İhsangazi ilçemizde gece geç saatlerde çıkan yangında 7 ev ve 3 samanlık kullanılamaz hale geldi.

04 Mayıs 2018 Cuma 10:39
11 HANELİ KÖYDE 7 EV 3 SAMANLIK KÜL OLDU
 


  İhsangazi ilçemizde gece geç saatlerde çıkan yangında 7 ev ve 3 samanlık kullanılamaz hale geldi. 

Edinilen bilgiye göre, İhsangazi ilçemize bağlı 11 haneli Akkirpi Köyü’nde Halis Akkirpi’nin evinde çıktığı tahmin edilen yangın, kısa sürede büyüdü. Henüz neden çıktığı belirlenemeyen yangın, diğer evlere de sıçradı. Gece geç saatlerde çıkan yangını köyün imamı fark etti. Köylülerin haber vermesi üzerine İhsangazi, Kastamonu, Araç ve Daday Belediyesi itfaiye ekipleri ile Orman İşletme Müdürlüklerine ait arazözler yangına müdahale etti. Uzun uğraşlar sonucunda kontrol altına alınabilen yangında alt katlarında ahır bulunan 7 ev ve 3 samanlık tamamen yanarak kullanılamaz hale geldi. 

YANGINI İMAM FARK ETTİ

Yangında Halis, Mustafa, Sadık, Abdurrahman ve Hasan Akkirpi ile Abidin ve Numan Çölez'e ait evler tamamen yandı.  Yangını ilk olarak mahalledeki camide görev yapan imam İsmail Sağlıklı'nın gördüğü, vatandaşları haberdar ederek can kaybının önüne geçtiği öğrenildi. Sağlıklı, yaptığı açıklamada, mahallede 11 hanenin bulunduğunu söyledi. 

Bunlardan 7'sinin yandığını bildiren Sağlıklı, şunları kaydetti: “Gece kardeşimi Bartın'a gönderdim. Saat 3'te köye geri döndüm. Arabamı garaja park ettim. Bir ışık gördüm. Aynı zamanda duman da vardı. Köyün o tarafına doğru koştum. Bir bayanın sesini de duydum. O da uyanmış. Baktım yangın önüne geçilebilecek gibi değil, hayvanları kurtarmaya çalıştım. Uyuyanlar vardı, onları uyandırmaya çalıştım. Yaşlılarımızı çıkardık. Traktörleri daha müsait yerlere çektik. Daha sonra itfaiyeyi bekledik. Bağırdım, sesimi duyan biri silah atmış. Onun sayesinde diğerleri de uyandı. Yirmi dakika içinde yangın her yeri kapladı." 

“İMAM GÖRMESE CAN KAYBI OLURDU”

Köy muhtarı Tevfik Pelgi de kendisinin köyün farklı bir mahallesinde oturduğunu dile getirerek, “Ben geldiğimde yangın büyümüştü. İtfaiye geldi, müdahale etti. 7 ev ve samanlıklar yandı. İmam görmese can kaybı olurdu. Duyunca hayvanları filan hemen çıkarttılar” dedi.

“SIĞINACAK BİR EVİMİZ VARDI ŞİMDİ YOK”

Yangında evleri yanan lise öğrencisi Fatih Akkirpi ise evlerinin yanması nedeniyle hiçbir şeyleri kalmadığını söyledi. Sadece traktör ve hayvanlarını kurtarabildiklerini belirten Akkirpi, “Her şeyimiz yandı. Hiçbir şey kalmadı. Sığınacak bir evimiz vardı, şimdi oda yok. Evde anne ve babamla yaşıyorduk. Evler ahşap olduğu için yangın aldı başını gitti. Sabaha karşı zor söndürdüler" ifadesini kullandı.

Halis Akkirpi de kış aylarında Kastamonu merkezde ikamet ettiğini anlatarak, “Köye yaz aylarında geliyorum. Gece haberim olunca geldim. Evde kimse yok, şalter kapalı. Nasıl oldu, nasıl çıktı bilemiyoruz. Evimizde her şey vardı. Bir ailenin ihtiyacı olan her şey yandı" diye konuştu. 

İhsangazi Belediye Başkanı Zühtü Danacı’da köye giderek yangın söndürme çalışmalarını bizzat takip etti. (aa)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV