banner38

banner46

banner47

02 Haziran 2020 Salı

100 metrekarelik dükkanda işlediği KENDİRİ DÜNYAYA SATIYOR

Kastamonu’da geleneksel usullerle kenevir (kendir) hasadı devam ederken, bir üretici 100 metrekarelik dükkanında işlediği keneviri Amerika, Kanada ve Avrupa ülkelerine ihraç ediyor.

28 Ekim 2019 Pazartesi 10:35
 100 metrekarelik dükkanda işlediği  KENDİRİ DÜNYAYA SATIYOR
 


Kastamonu’da geleneksel usullerle kenevir (kendir) hasadı devam ederken, bir üretici 100 metrekarelik dükkanında işlediği keneviri Amerika, Kanada ve Avrupa ülkelerine ihraç ediyor. 

Gittiği fuarlarda kendirle yapılan ürünlere büyük merak duyan Erdoğan Topuz, yaşadığı Hanönü ilçemizde 100 metrekare alana sahip küçük bir dükkanda ürettiği kenevirden ürün yapmaya karar verdi. İlk olarak Samsun’un Vezirköprü ilçesinde kenevir ektiren Erdoğan Topuz, buradan elde ettiği tohumla ilçesinde 70 dekar alanda kenevir ekmeye başladı. Daha sonra ekim alanlarını genişleten Topuz, elde ettiği ürünü kurduğu küçük atölyede işleyerek iç ve dış piyasaya pazarlamaya başladı. Topuz, 100 metrekarelik alanda kenevirden elde ettiği ürünleri Amerika ve Kanada başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediyor. Bu yıl da kenevir ekimi gerçekleştiren Erdoğan Topuz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kenevirle ilgili açıklamaları üzerine geçtiğimiz yıl 40 dekar olan ekim alanını bu yıl 70 dekara çıkardı. 70 dekar alanda imece usulüyle tek tek kenevirleri söken Topuz, söktüğü bu kenevirleri tohum olarak kullanmayı düşündüğünü söyledi. 

“GELENEKSEL YÖNTEMLERLE EKTİĞİMİZ 
KENEVİRİN HASADINI YAPIYORUZ”

Hanönü ilçemizde 4 yıldır kenevir ekimi yaptığını söyleyen Erdoğan Topuz, “Geçtiğimiz yıl 40 dönüm kenevir bitkisi ektik. Bu yıl ise 70 dönüm alanda kenevir ektik. Bu seneki ekimimiz tamamen tohumluktu, yöremizin ihtiyacını karşılamak için kenevir ektik. Kullandığımız tohum yöremize ait olan has tohumumuzdur” dedi. 
Hasadını yaptıkları keneviri birkaç gün hava şartlarına bağlı olarak tarlada beklettiklerini söyleyen Topuz, “Hasadını yaptığımız keneviri topladıktan sonra birkaç gün kurumasını bekliyoruz. Kuruduktan sonra çırpılacak, çırpıldıktan sonra ıslanacak, ıslandıktan sonra soyulup taranacak, taranma işleminin gerçekleştirilmesinin ardından ip halini alıyor. İpten de çeşitli ürünler yapacağız. Keneviri Mart ayında ekiyoruz, lif olursa Ağustos ayında sökümüne başlıyoruz. Ama tohum olursa Eylül ayında söküyoruz. Şu an 70 dönüm ektiğimiz için işçilerimizin sayısı da az olduğundan dolayı işlerimizi biraz sıkıştırdık. Bu işlemler hala ilkel yöntemlerle yapılıyor. Yurt dışında bu işlem makineleşmiş ama hala Türkiye’de bu işlem için makine teknolojisi ve fabrikası da yoktur. Kenevir hasadını kendi imkanlarımızla ilkel yöntemlerle yapıyoruz. İp, urgan, halat, sicim gibi ürünleri bizler hala el ile yapıyoruz. Cumhurbaşkanımızın da talimatları doğrultusunda bu sene 70 dönüme çıkarttık ekim işlemimizi” dedi. 

“BÖLGEMİZİN TOHUM İHTİYACINI KARŞILAMAK İSTİYORUZ” 


Kastamonu’da kenevir tohumu için kararlılıkla çalıştıklarını belirten Topuz, “Kastamonu’nun ve bölgemizin tohum ihtiyacını karşılamak istiyoruz. Dışarıdan tohum girmesini istemiyoruz. Cumhurbaşkanımız talimat verdikten sonra bizler, bu işi daha da geliştirmeye çalıştık. Bir şeyler yapacağız inşallah” diye konuştu. 


“MAKİNELEŞEBİLİRSEK AVRUPA ÜLKELERİYLE YARIŞIRIZ” 


Türkiye’nin büyük bir kısmının Kastamonu ve Samsun bölgesinde ekildiği kenevirin geleneksel yöntemlerle hasadını yaptıklarını anlatan Topuz, “Makineleşerek Avrupa ülkeleriyle yarışabilir hale geliriz. Ektiğimiz kenevirlerden elde ettiğimiz ipleri atölyeye getiriyoruz, daha sonra da çiçeklerden elde ettiğimiz kök boyası ile boyuyoruz. İplerden kilim, file, çanta, paspas gibi çok çeşitli ev tekstili hayvansal ürünler yapıyoruz. Burada yaptığımız ürünleri Avrupa ülkelerinden sonra Amerika ve Kanada’ya gönderip, oradaki pazarlarda satışa sunuyoruz. Bu ürünlerin maliyeti çok fazla. Avrupa ülkelerinde olan üretimler makineleşmiş hale gelmiş, teknolojileri çok geniş ama bizde ise onların sahip olduğu teknolojilerden hiçbiri yok. Devletimizin bize desteği olursa Avrupa ülkeleri ile de yarışabilir, hatta Avrupa’yı geçebiliriz” şeklinde konuştu. 


“KENEVİRDEN İNCE İP ELDE EDEBİLMEK İÇİN FABRİKA KURACAK” 


Türkiye’de şu anda ince ip elde edilebilmesi için bir fabrikanın bulunmadığını belirten Topuz, şunları kaydetti: “Daha önce 100 metrekarelik bir dükkanda çalışmaya başladık. Fakat zamanla bu dükkan bize yetersiz gelmeye başladı. Kapasitemizde arttı, işlerimizde arttı. Bizde Hanönü ilçemizde 7 bin metrekarelik bir yer aldık. Burasının bin 500 metrekarelik kısmına kapalı alan yapacağız. Maddi sıkıntılarımız nedeniyle henüz bu projeye başlayamadık.” 


“KENEVİR TOHUM FİYATININ YÜKSELMESİNİ İSTİYORUZ”


Samsun’dan Hanönü ilçesine kenevir hasadına gelen işçilerden Osman Gökhan ise, “Burada kenevirin kabuğunu almıyorlar, sadece kenevirin tohumunu merak edip onu alıyorlar. Kenevir tohumu merak edildiği için alınıyor. Devlet kenevirin tohumunu kilosu 40 liradan alıyor. Kenevir tohumu merak ediliyor. Bu yüzden kenevir tohumunun kilo fiyatının 100 lira olmasını istiyoruz. Çünkü tohum için işçilik çok fazla, uğraş veriyoruz. Cumhurbaşkanımızdan bu konu hakkında yardım bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 
(iha)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV