banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
17 Şubat 2019 Pazar

10 MİLYON TL’LİK TESİS AÇILDI

5. Teşvik bölgesi desteklerinden faydalanan ve Azdavaylı, Selçuk ve Serdar Kedi’ye ait, Saray Cam Fabrikası tesisinin açılışı Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz’in katılımı ile Kastamonu Organize Sanayi Bölgesinde gerçekleştirildi. Tesisin açılışına, Vali Yaşar Karadeniz’in yanı sıra AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkan Vekili Eşref Can, iş adamları, çalışanlar ve aileleri katıldı.

14 Mayıs 2018 Pazartesi 09:28
10 MİLYON TL’LİK TESİS AÇILDI
 

5. Teşvik bölgesi desteklerinden faydalanan ve  Azdavaylı, Selçuk ve Serdar Kedi’ye ait, Saray Cam Fabrikası tesisinin açılışı Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz’in katılımı ile Kastamonu Organize Sanayi Bölgesinde gerçekleştirildi. Tesisin açılışına, Vali Yaşar Karadeniz’in yanı sıra AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkan Vekili Eşref Can, iş adamları, çalışanlar ve aileleri katıldı.

600 bin metrekarede cam işlenecek fabrikanın açılışında konuşan Vali Yaşar Karadeniz; “İlimiz ekonomik gelişme anlamında diğer illerin birçoğuna göre biraz daha geriden başlamış ama o yarışa birçok yönden şu anda katılmış. Birçok yönden kastettiğim birincisi turizm. Turizmde oldukça iddialı bir kent konumundayız. Kastamonu’da 2 bin 30 adet tescilli yapı var bunların yarısı bile turizme kazandırılsa bu konuda şu anda Türkiye’de önde giden İllerin önüne geçecek kapasiteye sahip bir İl. Tarih Turizmi de Kastamonu Turizminin sadece bir boyutu Kış Turizmi var Deniz Turizmi var, İnanç Turizmimiz var turizmin birçok dallarında potansiyele sahip bir İliz. Tarıma baktığımızda belki arazi yönünden fakir bir iliz çünkü 13 bin metre km’lik bir alana sahip olan ilimizin üçte ikisi ormanlarla kaplı, üçte biri de diğer bütün faaliyetlerin yürütüldüğü alan, ama burada da girişimci çiftçilerimiz gerçekten güzel projeler oluşturuyorlar. Bu projeleri Tarım Bakanlığına Kırsal Kalkınmaya ve diğer destek verecek kurumlara sunuyorlar. Tarım Bakanlığının bu yıl açmış olduğu 3 ayrı programda Kastamonu yapmış olduğu hem proje sayısı açısından, hem desteklenen proje sayısı açısından Türkiye’de ilk 10 il arasına girmiş durumda. Damla sulama da 7. sırada bu da Kastamonu’nun tarımda da en azından elindeki kıt toprakları daha verimli kullanmak adına önemli bir atak yapmaya hazırlandığının bana göre göstergesi olduğunu düşünüyorum. Büyükbaş hayvancılıkta Kastamonu Türkiye’de söz sahibi bir İl, Sanayi de de son yıllarda gerçekten güzel gelişmeler var. Tosya Organize Sanayi Bölgesi ile Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi alan olarak dolmuştur diyebileceğimiz bir noktaya geldi. Taşköprü Organize Sanayi bölgesi artık parsel satış ve tahsis sürecine başlamak üzere o aşamaya geldi. Seydiler Organize Sanayi Bölgesi zaten kısmen üretimde özellikle 4 adet Organize Sanayi Bölgemiz şuanda faaliyette ve bu konuda da sanayi de de Kastamonu gerçekten önemli bir gelecek vadediyor. Yatırım yapacaklar içinde fırsatlar sunduğunu düşünmekteyim. Bütün bunları yanyana getirdiğimizde sonuç Kastamonu işsizlik oranı olarak Türkiye’de işsizlik oranının en düşük il durumunda. İşsizlik sorununu en az yaşayan bir iliz buda bizim için önemli bir fırsatı daha aralıyor. Bundan sonra yapacağımız yeni yatırımlara çok fazla işsizliğimiz olmadığı için dışarıya gitmiş hemşerilerimizi geri çağırma fırsatı yaratıyor bundan dolayı da her yapılan yatırım Kastamonu’ya oldukça kıymetli olduğunu düşünüyorum ve tesisimizin ilimize ve sahiplerine, Organize Sanayi Bölgemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

 Saray Cam Fabrikası’nın ayda 50 bin metrekare cam işlemesi planlanıyor. Kastamonu Organize Sanayi Bölgesinde kurulan cam fabrikası Karabük, Sinop, Çorum ve Çankırı’ya da hizmet verecek olup 50 kişilik ve daha sonra 100 kişilik bir istihdam sağlayacak. (Haber Merkezi)


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV