1 milyar dolar yıllık ciro

DALGAKIRAN’IN 2030 HEDEFİ:

1 milyar dolar yıllık ciro

50 yılı aşkın süredir makine sektöründe faaliyet gösteren Dalgakıran Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kastamonulu hemşehrimiz Adnan Dalgakıran, ‘Vizyon 2030’ stratejisini açıkladı.

1 milyar dolarlık ciroya ulaşmayı hedefleyen grup, ana üretim alanı dışında sanayi ürünleri ve mobilite çözümlerini de odaklanacak. Yükselen pazarlar Asya ve Afrika’yı da radarına alan grup, işbirlikleri ve satın almalara da yoğunlaşacak. Adnan Dalgakıran, şirketin büyümesini anlattı. Dalgakıran; “Şirketin 2030 vizyonu kapsamında söz konusu yıla gelindiğinde 1 milyar dolarlık ciroya ulaşacağız. Dünyada ilk beş şirket arasında yer alacağız” dedi.

“HAYAL BİR YOLCULUK, YOLCULUK BİR KEYİFLİ OLMALI”

Youtube'da yayın yapan StoryBox'a konuk olan Adnan Dalga Kıran, kendi hayatından, hayal felsefesinden ve Dalgakıran Grup'un gelecek planlarından şöyle bahsetti; “1962 Kasım ayında İstanbul'da doğdum, üç kardeşten biriyim. Kimya mühendisiyim. 13-14 yaşlarında babamın torna tezgahında çalışabiliyordum. 30 metre kare bir iş yerimiz vardı. 4-5 kişi çalışırdı ve bize imtiyaz vermezdi. Ben üniversitedeyken de değişik denemelerde bulundum, daha sonra askere gittim. Askerden geldikten sonra yurt dışına gitme planlarım vardı. Hayallerim bambaşkaydı. O kuşağın kendi çektiği çileler vardı. Bir köy çocuğusunuz 13 yaşında yol yok, bir vapurun güvertesinde İstanbul'a geliyorsunuz, günde 16-17 saat çalışıyorsunuz. Bu çileleri çeken insanların gelecek kaygıları başka. Babam ‘gel beraber’ çalışalım dedi.  Ben de 'benim hayallerim başka, çalışırım ama direksiyonu bana vereceksin' dedim. Bütün hayatını buna ayırmış bir insan için bu zordu. Kabul etmedi, ben de teşekkür ettim. Annem de araya girdi orta yolu bulduk. Hedefler çok önemli ama yolculuk keyifli değilse hedefin çok bir anlamı yok. Perşembe pazarında farklı kültürlerle bir araya gelip bir şeyler öğreniyorsunuz. Hayal bir yolculuk, yolculuk bir keyifli olmalı.”

“BABAMA OLAN GÜVENİ SERMAYEYE ÇEVİRDİM”

“Babam atölyede küçük kompresörler yapıyordu. Ben, hazır olan bir şeyi ticari bir hamleye dönüştürdüm. Bir anda 10 katı bir üretim yapabileceğimi gördüm, tedarikçilerimiz var o zaman; kendilerini topladım. Bugün bana yaptığınızın on katını yapmak istiyorsanız ürün verin, üç ay sonra paranızı verelim dedik, hepsi kabul ettiler. Güven en büyük sermaye, küçük bir alanın babama olan güvenini sermayeye çevirdim. İş dünyasındaki yolculuk, sizin karşınıza fırsatlar çeviriyor. İnsanların geneli kolay olanı tercih ediyor. Benim hayat felsefemde 'kolay zordur, zor kolaydır'. Kolayın önünde ağır kuyruk var.”

“NASIL YAPTIĞIN VE ONU NASIL MARKALAŞTIRDIĞIN ÖNEMLİ”

“Dalgakıran kompresör olarak kardeşim içeride ben dışarıda hareket etmeye başladım. Şunu gördük, yapmak her şey demek değil. Artık dünyada çok şey değişiyor. Nasıl yaptığın ve onu nasıl markalaştırdığın önemli. Kendimize birden büyük hedefler koymadık, basamak basamak gittik. O zaman bir Irak Savaşı patladı. Türkiye bir paniğe girdi. Şirketler adam çıkardı, hızla küçülmeye gittiler. Ben de 'Amerika'nın Irak'la 5 sene savaşacak hali yok' diye düşündüm. Rakiplerimin çıkardığı en nitelikli adamları işe aldım ve ful stoklara çalıştım. Savaş üç ay içerisinde duruldu ve birden pazar yeniden patlayınca diğerlerinin yerine girmeye başladım.”

“2030 YILINDA 1 MİLYAR DOLAR CİRO HEDEFLEDİK”

“Bir senede 3-4 katı büyüme yakaladık. Ondan sonra yeni teknoloji ürünlere baktık. Bir rakibimiz büyük bir Alman firmasıyla lisans anlaşması yaptı. Ben tercih etmedim. Üretim özgürlüğümü bir kalıbın içine sokmak istemedim. Nitekim, ilk iki yıl benim aleyhime işledi çünkü bir yerde alman lisanslıyla üretim yapan bir firma var ve çok ciddi para kazandılar. Ama üçüncü yıldan itibaren avantajlarımı kullanmaya başladım, fiyatlarım ve ürünlerim başarılıydı. Servis fiyatları ve hızımız da çok daha iyiydi ve öbür marka söndü. Biz, pazarda lider konuma geldiğimizde bir sunum yaptılar. Ben de haftaya size bir sunum yapacağım dedim. Dalgakıran dünyada nerede dedim? Bizim ihracatımız o zaman nokta kadardı. 2030 yılında 1 milyar dolar ciro hedefledik ve bu marka bütün kıtalarda ayak izi olan güçlü bir marka ve ilk sıralarda olacak bir markadan biri hale gelsin dedik. Daha iyisini yapacağız.” (CNGHaber.com)

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2021, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER