Galip hoca 'üfleyin' diyor

 

Geçtiğimiz hafta, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, korona virüs aşısı hakkında hiç kimsenin beklemediği, pek de alışık olunmadık bir açıklama yaptı. Aşıya karşı mesafeli olduğunu söyleyen Başkan Vidinlioğlu, tıp fakültesi bitirmiş hekim sıfatını da kullanarak; “Henüz daha düşünme aşamasındayım. Şimdiki niyetim beklemek” diyerek bir aşının patent alabilmesi için sürenin en az 1,5 yıl olduğunu hatırlattı ve; “Onun için ben bu süreçte çok net ifadeler kullananların da çok net olduğunu düşünmüyorum. Herkesin kafasında bir muğlaklık var. Birazcık yoğurdu üfleyerek yemek gerekir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Bırakın Türkiye'yi, tüm dünyada aşı hakkında kamuoyu çalışmaları yapılırken, devlet büyükleri aşının yararını anlatırken, kulaktan dolma bilgilerle aşının mükemmeliyetinden bahsedilirken, Kastamonu Belediye Başkanının, 'kendi fikrini' açıklaması çok olumlu bir davranış. Galip Başkan’ı bilmem ama Galip hoca, beklenmeyeni yaptı, beklediğini açıkladı.

Aşı hakkında hiçbir bilgimiz yok. Anlatılanlarla kafa sallamaktan öte geçemiyoruz. Ne tıp bilgimiz var, ne aşının yapım süreci. Bilgimiz yok ama fikrimiz var. Ama Başkan, bunları bence cesaretle açıklayarak riskli bir demeç verdi. Biz, siyasetçilerin; genel merkezlerinden aldığı kağıtları göz kaçırmadan okumasına alışmışken, yarı siyasetçi sayılabilecek bir idarecinin, doğru veya yanlış, kendi fikirlerini açıklaması, fikir özgürlüğü açısından oldukça önemli bir adım.

 

İL BAŞKANLARI CANLI YAYIN YARIŞINDA

Kastamonu'nun en aktif siyasi partilerinde il başkanları, canlı yayınlar yaparak veya katılarak fikirlerini yarıştırıyorlar. Kastamonu'da tartışma ortamının gelişmesine oldukça katkı vereceğini düşündüğüm bu yayınlar en çok benim işime yaradı. Ben uyku problemi olan bir insanım ve bir şeyler izlemeden uyuyamam. Ama uykumu getirecek içerik bulmakta çok zorlanıyorum. Ama sağolsunlar, il başkanlarımız yıllardır aynı cümlelerle siyaset yaptığından dolayı; kulağıma giren sesler; bilinçaltımdaki bilgilerle eşleşirken, çoktan ben rüyamda 'Memleket sevdalısı siyasetçileri' görmeye başlıyorum. Rüya da olsa hayal değil. Belki yarın, belki yarından da yakın.

 

GICIK KAPIYORUM ARKADAŞ!

Bir abimiz, 'Herkese gıcık kapma' demişti. Lakin, mesleki olarak düşündüğümde, benim işimin gıcık kapmak olduğunu gördüm. Herkesi seven bir gazetecinin pek başarılı ve yararlı olmayacağını düşünüyorum. Ben şehrin bürokratlarına gıcık kapacağım ki, onların hatalarını korkmadan kamuoyuyla paylaşayım, ben bütün siyasi partilere gıcık kapayım ki; hatalarına göz yummayayım.

Yıllar önce bir belgeselde 'Bir gazetecinin kalitesi, telefon rehberi kadardır' ifadelerini görmüştüm. Lakin, telefon rehberi dolan gazetecilerin de 'hatır' işlerinden dolayı, kimsenin eksikliklerini paylaşamadığını gördüm ve o günden buyana 'sosyal mesafe'mizi koruyoruz.

 

LÜTFEN!

Kastamonu'da kamu kurum kuruluşları, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının sosyal medya hesapları kime emanet? Bu kadar amatör olunmaması gerekiyor. İmla kurallarının yüzdesel olarak çoğunluğuna bile hakim olamayanlara, şu hesapları teslim etmeyiz. Kastamonu'da kimse 'rezil' olmaz; farkındayım ama marka imajınızı biraz arttırın. İşi bilene verin, sosyal medyanızı güzel yönetin. Pek severiz kendimizi pazarlamayı ama iş ustalığa gelince…

 

YORUM EKLE