Müzik indir

25 Şubat 2021 Perşembe

'AK icraatlarımız tüm hızıyla devam ediyor'

FATMA NİNE

26 Ocak 2021, 10:13
FATMA NİNE
Mehmet SAYAN
 

Fatma Nine, İnebolu'dan Kastamonu'ya cephane nakli yapılacağını duyunca Hat Kumandanlığının çarşıdaki depo¬suna geldi. Elindeki üvendiresine dayanarak depo memuru yüzbaşının gelmesini beklemeye başladı.
Kocası Osman Onbaşı, Çanakkale'de şehit düşmüştü. Ha¬yattaki tek dayanağı oğlu Hasan'dı. Onun üzerine titrerdi. Onu en iyi şekilde yetiştirmek için uğraştı. Osman Onbaşı da böyle istemez miydi? Hasan'ı evlendirdi. İki torun sahibi oldu. İstiklâl Savaşı başlayınca oğlunu gururla asker ocağına uğurladı. O, eskiden bir şehit hanımıydı. Şimdi ise hem şehit hanımı, hem de bir asker annesi olmuştu. Artık onlar için zor günler başladı. Yaşamak için büyük sıkıntılara katlanmak zorunda kaldılar. Gelininin ve iki torununun sorumluluğunu da üstlenmişti.
Depo memuru yüzbaşının gelmesiyle Fatma Nine üven¬diresine dayanarak depoya girdi. Yüzbaşı: "Buyur anne, hoş geldin." dedi. Fatma Nine: "Hoş bulduk evlâdım. Benim oğ¬lum cephede. Ben, hem onun çoluk çocuğuna bakıyorum hem de cepheye cephane taşıyorum. Kocam da Çanakka¬le'de şehit." diyebildi. Bunları söylerken gözlerinden yaşlar yuvarlanmaya başladı. Gözyaşlarını başındaki çara silerken yüzbaşı da bir tuhaf oldu. Yumuşak bir sesle. "Anneciğim niçin ağlıyorsun? Benden bir şey mi istiyorsun?” dedi. Fatma Nine, çekine çekine: "Ay oğul, arabanın yarı yükünü cephane, yarı yükünü de tüccar eşyası yüklesem. Böylece hem cephedeki askerlerimize, hem de aileme karşı vazifemi yapsam. Ne olur buna müsade etseniz !" diye cevap verdi.
Yüzbaşı sorumluluğundan çekinerek durakladı, bir şey söyleyemedi. Oradan tesadüfen geçmekte olan Rauf Bey ve Cevat Paşa konuşmaları duymuşlar ve çok duygulanmışlar¬dı. Rauf Bey sorumluluğundan çekinen fakat yüreğinin bu¬rukluğunu hissettiği yüzbaşıya kahraman Türk anasının iste¬ğini yerine getirmesi için cesaret verdi. Bunun üzerine yüz¬başı, Fatma Nine'nin isteğini kabul etti.
Fatma Nine, üvendiresine dayana dayana ve dua ederek ayrılırken orada bulunanlar hem duygulanarak, hem de gu¬rurla Fatma Nine'nin arkasından baktılar...
Rauf Bey yanında bulunanlara: "Bu örnekleri gördükten sonra Türk Milletinin bu savaşı kazanacağına ve düşmanı en kısa zamanda denize dökeceğine yürekten inanıyorum." dedi. (1)

(1) Siz Hiç Kastamonu’yu Gördünüz mü? / Mehmet Sayan
Kastamonu Belediye Başkanlığı Yayını

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV