Müzik indir

27 Ocak 2021 Çarşamba

Taziye ziyareti ortalığı karıştırdı

FARKLI BİR BAYRAM KUTLAYACAĞIZ

22 Mayıs 2020, 12:31
FARKLI BİR BAYRAM  KUTLAYACAĞIZ
Mehmet SAYAN

Coronavirüs problemi ile birlikte alınan tedbirler çerçevesinde konulan 65 yaş ve üstü insanların sokağa çıkma yasağında bugün 63. güne gelindi. Arife gününden itibaren bayram süresince yurt genelinde dört gün sokağa çıkma yasağı ilân edildi. Hepimiz Ramazan Bayramı’nı evimizde geçireceğiz. Büyüklerimizin, eşin, dostun bayramını kutlamaya gitmek hem kendimizin, hem de ziyaret etmek isteğinde olduğumuz insanların sağlığı açısından mümkün olmayacak. Bayram namazı bu bayramda camilerin ibadete kapalı olması sebebiyle kılınamayacak. Kabir ziyaretleri yapılamayacak. Anlayacağınız bu Ramazan Bayramını farklı bir şekilde kutlayacağız.

Milletçe bu yıl Ramazan ayını, 23 Nisan’ı, 19 Mayıs’ı, kandilleri, Kadir Gecesi’ni alınan tedbirler çerçevesinde evlerimizde geçirdik. Balkonlardan İstiklâl Marşımızı söyledik. İbadetlerimizi evlerimizde yaptık. Sevdiğimiz, saydığımız insanlar hasta olduklarında ziyaretlerine; vefat edenler olduğunda cenazelerine gidemedik. Çocuklarımızı, torunlarımızı özledik. Yürüyüş yapmanın, oksijeni ciğerlerimize çekmenin, bir parkta oturmanın, bir dostumuzla sohbet edebilmenin ne kadar önemli şeyler olduğunu anladık.

Coronavirüs yasakları sebebiyle bazı faydalı alışkanlıklar da kazandık. İsrafın ne kadar kötü bir şey olduğunu anladık. Kendi ekmeğimizi kendimiz yapmaya başladık. Genelde dışarıya yemek sipariş etme alışkanlığından vazgeçtik. Okuma alışkanlığımızı geliştirdik. Kendi ailemize vakit ayırmanın onlarla birlikte olmanın zevkini yeniden tattık. Eşi, dostu, yıllardır görmediğimiz, sesini duymadığımız dostları hatırlayıp onlarla yeniden telefonla da olsa bağ kurduk. Evlerimizde kendi imkânlarımızla kendi tıraşlarımızı yaptık. İhtiyacı olan insanların olduğunu hatırlayıp hayır yapmanın hazzını tattık.  Zorda kalan insanların veresiye defterlerini kapattık, faturalarını ödedik, dayanışmanın önemini öğrendik.

Anlaşılan o ki bayram sonu yasaklar kalkacak, yumuşama başlayacak. Camiler ibadete açılacak, dükkânlar kepenklerini açacak, futbol maçları kaldığı yerden yeniden başlayacak. Ama yasaklı günlerin ekonomiye verdiği hasar bir süre daha kendini hissettirecek. Yasaklar kalksa da tedirginliğimiz devam edecek.  Meselâ alışveriş merkezlerinde yasak kalkmış olmasına rağmen günlük ziyaret eden insan sayısında hastalık öncesi normal hayattaki günlere göre büyük düşüş yaşanmış. Eskiden alışveriş merkezlerini günde 6 milyon insan ziyaret ederken yasak sonrasındaki ziyaretçi sayısı 1 milyona düşmüş. Yasaklı günlerde internetten satışlar patlamış, kargo şirketleri ihtiyaca cevap veremeyecek hale gelmişler. Bu alışkanlığın daha uzun bir süre devam edeceği söyleniyor. Bu da mutlaka bazı işyerlerinin kapanmasına, insanların işsiz kalmalarına sebep olacak. Anlaşılan artık dünya, eski dünya olmayacak…

Okuyucularımın bu yıl farklı bir şekilde idrak edecekleri Ramazan Bayramlarını kutlar; ülkemizin bir an önce coronavirüs probleminden ve ekonomik sıkıntılardan kurtularak insanlarımızın sağlıklı ve mutlu  bir şekilde eski normal hayatlarına dönmelerini diler, saygı ve sevgilerimi sunarım.


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV