EVLİLİĞİN DÖNEMLERİ

Sanal Dönem

Kişilerin kendilerini gizledikleri, sorunları görmezden geldikleri, birçok şeye evet dedikleri ve kendi gerçeklerini göstermedikleri bir dönemdir. Evliliğin ilk zamanlarını oluşturan bu dönemde tarafların isteği kavga çıkmamasını, romantizmin sürmesini sağlamak ve dışarıya karşı mutlu bir evlilik tablosu oluşturmaktır. Çiftler bu dönemde birbirlerine kendilerini tam olarak açmadıkları gibi, aile ve arkadaşlar konusunda da olumsuz fikirlerini paylaşmazlar. Bazı çiftler bu dönemi kısa, bazıları da yıllarca yaşayabilir.

Gerçekçi Dönem

Çiftlerin 'ben' demeye başladıkları dönem. (Ben böyle düşünüyorum, böyle istiyorum vb) Bu dönem fikir ayrılıklarının, duyguların ve beklentilerin ortaya çıktığı dönemdir. Çatışmaların baş gösterdiği bu dönemin süresi değişebilir. Dönemin sorunsuz atlatılması mümkün ama tartışma kültürümüzün gelişmemiş olması, karşı tarafı olduğu gibi kabul etmekten kaçınmamız ve değiştirmeye çalışmamız bu dönemden başarıyla çıkmayı zorlaştırıyor. Gerçekçi dönemde, çiftler birbirlerinin aile üyeleri ya da arkadaşları hakkında olumsuz fikirlerini de dile getirmeye başlıyor. 'evlenince değişti' sözünü sık duyduğumuz bu dönemde aslında değişen kimse yok. Sanal dönemde gösterilmeyenler ya da görmek istemediklerimiz bu dönemde ortaya çıkıyor.

Suskunluk ya da Uzmanlık Dönemi

Gerçekçi Dönemi başarılı bir şekilde atlatıp uzmanlık dönemine giren çiftler maalesef azınlık kalıyor. Genellikle çiftler kendilerini suskunluk döneminde buluyor. Suskunluk döneminde önceki dönemin konuları bir süre askıya alınıyor, sessizlik dönemi başlıyor ve bir gün daha şiddetli olarak yeniden tartışmalar başlıyor. Her çatışma bir öncekinden daha şiddetli oluyor. Birbirlerine güvenlerini kaybetmeye başlayan çiftler 'onunla bu konu konuşulmaz' diyerek iletişim kurmaktan kaçınıyor. Bu sessizlikler maalesef yavaş yavaş boşanmaya zemin hazırlıyor. İki tarafta tek başına hayatını idame ettirecek durumdaysa boşanma gerçekleşiyor eğer çocuk/çocuklar varsa boşanma ertelenebiliyor. Aldatmaların en çok yaşandığı dönem de suskunluk dönemleri oluyor. Kişiler duygusal arayışlara girerek ve bu açlığını başkaları ile gidermeye başlayabiliyor. Bu arayışlar iş çevresinden, arkadaş çevresinden ya da sosyal medyadan olabiliyor. Son zamanlarda sosyal ağlarda eski sevgililerini arayıp bulanların sayısı azımsanmayacak kadar fazla.

Uzmanlık dönemine ulaşan çiftler, kriz yönetimini başarıyla gerçekleştirebiliyor. Duygu ve mantık yönünden gelişmiş bu ilişkilerde problemler suskunluğa gitmeden hallediliyor.

Partnerinize saygı duyun.

Ona zaman ayırın.

Maddi boyutunu esas almadan, onu mutlu edecek ufak sürprizler hazırlayın, özel anlar yaratın.

Onun sizin için farklı olduğunu hissettirin.

Dinliyor gözükmeyin, gerçekten dinleyin.

Onu olduğu gibi kabul edin, eleştirmeyin.

Doğru tartışmayı öğrenin.

Her şeyi her zaman karşı taraftan beklemeyin, önce siz yapın ki karşılığını alın...

YORUM EKLE