banner38

banner46

banner47

02 Haziran 2020 Salı

EVİNDE KAL TÜRKİYE

27 Mart 2020, 10:51
EVİNDE KAL TÜRKİYE
Mehmet SAYAN
             Çin’de başlayıp bütün dünyaya yayılan koronavirüs belâsının Türkiye’de de görünmesi üzerine alınan tedbirler çerçevesinde ilân edilen 65 yaş ve üstü insanlar için uygulanmaya başlayan ülke genelindeki  karantina uygulanmasında  beşinci gün sonunda vaka sayısı 3629, can kaybı 75 olarak ilân edildi.

            Eşim ve ben yaş itibariyle karantinaya tabi olduğumuz için evimizdeyiz. Böylece “ EVİNDE KAL TÜRKİYE” sloganıyla başlatılan kurala harfiyle uyuyoruz. Böyle kritik günlerde kapımızı çalıp : “ Bir ihtiyacınız varsa çarşıya gidiyorum. Alıvereyim.” diyen komşumuzun gönül alması; telefon edip: “ Bir isteğiniz var mı? “ diyen dostumuzun nazik jesti  bizi  mutlu ediyor. Bu arada 50 yıl önceki  bir başka şehirde yaşayan okul arkadaşımızın  telefon etmesi, bizim  de aynı şekilde eski dost ve arkadaşları aramamızı herhalde karantinaya borçluyuz.  Karantina, okuma alışkanlığımızı artırmamıza da vesile oluyor.

            Alınan tedbirler çerçevesinde birçok işyeri kapalı. İnsanlar işyeri kirasını ve çalışanlarının ücretlerini ödemek zorundalar. İşten çıkarmalar başladı. İnşallah ülkemiz kısa zamanda bu hastalığın üstesinden gelir de  hayat normale döner. Aksi halde zaten sıkıntıda ola ülke ekonomisi daha da zora girecek.

            Karantinada olan yalnız  hemşehrilerimiz, ihtiyaçlarının tedariki için  Valilikçe açılan    “ 112- 155 – 156 “  numaralı Vefa Destek Grubu’nun  telefonları  ile Belediye Başkanlığının “ 153 “   nolu Hilâl Masa   telefonuna başvurabilirler.Kapıcısı olan apartmanlar ve site yöneticileri de özellikle karantina kapsamında olan komşuları için belirli saatlerde servis uygulamasını başlatmalılardır. Şurasını unutmayalım ki karantina kapsamındaki 65 yaş ve üstü insanlar hasta oldukları için değil, risk taşıdıkları için karantinadadırlar. Bu sebeple onlara sanki hastalarmış gibi tavır takınmak yanlıştır.

            Sevgili öğrencim İsmail Süklüm, günün aktüalitesine uygun güzel bir şiir yazmış.  Bu şiiri sizlere aşağıda  sunarken İsmail  Süklüm’ü tebrik ediyor ve bütün okuyucularıma, Kastamonulu  hemşehrilerime, Yüce milletimize sağlıklı günler diliyor ve bu  kritik günlerde bizler için yoğun mesai sarfeden fedakâr sağlık çalışanlarına teşekkür ediyor ve onları alkışlıyorum:

EVİNDE KAL TÜRKİYE

“ Tedbir hayat kurtarır!.. insanlarla temasla

Hastalanmamak için; “ EVİNDE KAL TÜRKİYE!”

Tam sırtını dönünce, virüs denen bıçakla

Sustalanmamak için, “ EVİNDE KAL TÜRKİYE”

            Sokağa fırlayarak kuralları devirip

            Üstelik öz yaşını, sinsicenez evirip

            Polis ikaz edince, geveleyip çevirip

            Üstelenmemek için, “ EVİNDE KAL TÜRKİYE”

Ölüm gerçek vakıa, hayatın kotasında

Belki şifa bulursun, hekimin otasında

Belki de bir nostalji, şarkıcı notasında

Bestelenmemek için, “ EVİNDE KAL TÜRKİYE”

            İsmail ince ince, zamanını dilimle

            Kabuğuna çekilip, hemhal eyle ilimle

            İhtimal poşette, yıkanmadan zulümle

            Postalanmamak için, “ EVİNDE KAL TÜRKİYE”

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV