En eski Kastamonulu

Yine sıradan bir gündü; Balıkçı Şef, günlük bilgi dozlarını serpiyordu dostlarına, geçtiğimiz gün de aynısı oldu. Telefonuma yine bildirim geldi açtım merakla;

Özlü bir söz dedim, değildi.

Kıssadan hisse bir hikaye dedim, değildi.

Enfes manzaralı bir fotoğraf dedim, değildi.

Bir baktım ki; en eski Kastamonulunun fotoğrafı atmış bana. Devrekani'de bulunan dinozor fosilinin tarihinden bahsetmiş ve şöyle yazmış;

''Denizlerin Dinozoru adı verilen fosilin Türkiye'deki ilk örneğinin ilimizde Devrekani'de bulunduğunu biliyor musunuz?  “Kastamonu'nun Devrekâni ilçesinde, Beyler Barajı çevresinde, günümüzden 65–70 milyon yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen ve 'denizlerin dinozoru' veya 'dinozorların kuzeni' olarak da bilinen, 'Mosasaur Grubu'na ait bir deniz amfibiyası fosil kalıntılarına rastlandı. Jeoloji Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Anabilim Dalı öğretim üyelerinden (Devrekanili hemşerimiz) Prof. Dr. Cemal Tunoğlu tarafından bulunan fosil kalıntılarının, 'Tebeşir Devri' olarak da bilinen, ikinci zaman (Mesozoyik) sonlarına (Üst Kretase/Maastrihtiyen/65–75 milyon yıl öncesi) ait olduğu belirlendi.”

Bak sen...

2002 yılında bulunan en eski Kastamonulu, gurbette sıla hasretiyle yanıyor. Yine iyi yanından bakmak lazım, mazot olmaktan kurtulmuş, kendini koruyor.

Ama şuan Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Bölümü'nde sergilenen Kastamonulu fosil; 'bülbülü altın kafese koymuşlar ah vatanım demiş' sözünü hatırlatıyor.

Hal böyleyken;

En eski Kastamonuluyu, Kastamonu'ya getirsek mi?

Koyduğumuz standın önüne 'En Eski Kastamonulu' yazsak mı?

Bununla birlikte müzemize olan ilgiyi arttırsak mı?

Şehrin en merkezi yerinde olan müzemizin varlığını bir kez daha hatırlatsak mı?

Bunu yaparken de bir zamanlar Devrekani'nin ovalarında dolanan bu arkadaşı, merkeze tayin etsek mi?

SILA HASRETİ

Balıkçı Şef, hatırlattı bu garibana

Döndürelim en eski Kastamonuluyu vatanına

Müzemiz şenlenir bu atamayla

Bir seferde bunun için gidelim Ankara'ya...

YORUM EKLE