Yöresel ürünler aracısız satılacak

Kastamonu Tarımsal ve Hayvansal Ürünler Üretim ve İşletme Kooperatifi kuruldu

Yöresel ürünler aracısız satılacak

Kastamonu Tarımsal ve Hayvansal Ürünler Üretim ve İşletme Kooperatifi kuruldu.Kastamonu’nun coğrafi işaretli ürünleri başta olmak üzere tüm yöresel mamullerinin satışı ve dağıtımı yeni kurulan kooperatif aracılığı ile gerçekleştirilecek.

 Merkezi Kastamonu’da bulunan kooperatif yıl sonuna kadar faaliyetlerini aktifleştirerek ilk etapta tüm Türkiye’ye erişim sağlayacak. Kısa sürede online satış ve yurt dışı ağı da oluşturularak pazar ağı genişletilecek.

ÜRETİM TESİSİ KURULACAK

Kastamonu yöresel ürünlerine tüketicinin güvenli adresten ulaşmasını sağlarken, yerel üreticinin kalkınmasını hedeflediklerini bildiren kooperatif başkanı Kubilay Salihvatandaş, üretim tesisleri kurarak istihdamı artıracak sürdürülebilir kalkınma politikaları izleyeceklerini vurguladı.

TÜM YEREL ÜRÜNLER KOOPERATİF ÇATISINDA

Yöresel ürünlerin temini için üreticiler, yerel yönetimler ve kadın kooperatifleriyle kurdukları temasın devam edeceğini kaydeden Kubilay Salihvatandaş, Kastamonu’nun tüm ilçelerinin yerel mamullerinin kooperatif bünyesinde olacağını söyleyerek, “Kastamonu Tarımsal ve Hayvansal Ürünler Üretim ve İşletme Kooperatifinin merkezinin bulunduğu Kastamonu’da aynı zamanda dağıtım için bir çiftliğimiz yer alıyor. İlk anlaşmamız Taşköprü ile oldu; 10 ton Taşköprü sarımsağını tüketiciye ulaştıracağız. Sonbaharda pastırma ve sucuk üretimine başlayacağız. Araç ve İhsangazi yöresel ürünleri ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Tarımsal ve hayvansal ürünlerin dışında kooperatif çatısında el sanatları da olacak. Kooperatifimiz önümüzdeki günlerde Kastamonu merkez ve tüm ilçelerde tarımsal, hayvansal ve el sanatları ürünleriyle ile ilgili görüşmelerine devam edecek. Yıl sonunda tüm anlaşmaları bitirerek, aktif faaliyete başlayacağız” dedi.

ARACILAR ORTADAN KALKACAK, ÜRETİCİ KAZANACAK

Kooperatif ile üretici ve tüketicinin memnuniyetinin artacağına işaret eden Kubilay Salihvatandaş şunları söyledi: “Kastamonu’muzun benzersiz coğrafyasında üretilen yöresel ürünleri maalesef beklediği karşılığı bir türlü alamadı. Tarladan aracılara ve aracılardan nihai tüketiciye kadar geçen süreçte her daim kaybeden Kastamonu ve yöre insanı oldu. Ekonomik kazancı bir yöne bırakın, birçok ürünümüzün Kastamonu yöresine ait olduğu daha yeni yeni bilinmeye başladı. Kastamonu’nun coğrafi işaretli ürünleri başta olmak üzere tüm yöresel mamullerini nihai tüketici ile güvenli adresten ulaştırırken, üreticimize hak ettiği katkıyı sunmayı istiyoruz. Yerel ekonomik kalkınmanın başarısı için yerel dinamiklerin, potansiyelleri ortaya çıkarılması hedefi ile yola çıktık. Kooperatif yerel halk, yerel diğer kooperatifler, yerel yönetimlerle ve devlet destekleri ile birlikte topyekûn bir kalkınma amacı doğrultusunda hareket edecek.” (İstamonu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER