banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
21 Ocak 2019 Pazartesi

TKDK Kastamonu İl Koordinatörü Eniz Gökçek: “40 milyon lira hibe vereceğiz”

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kastamonu İl Koordinatörlüğü 12 Ocak ile 10 Şubat 2015 tarihleri arasında projelerin kabul edileceği 13. Çağrı Dönemi öncesinde bilgilendirme toplantısı düzenledi.

18 Aralık 2014 Perşembe 11:13
TKDK Kastamonu İl Koordinatörü Eniz Gökçek: “40 milyon lira hibe vereceğiz”


 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kastamonu İl Koordinatörlüğü 12 Ocak ile 10 Şubat 2015 tarihleri arasında projelerin kabul edileceği 13. Çağrı Dönemi öncesinde bilgilendirme toplantısı düzenledi. 
Toplantıda açıklama yapan TKDK Kastamonu İl Koordinatörü Eniz Gökçek, TKDK’nın büyük yatırımcı ve küçük yatırımcı ayrımı gözetmeksizin tüm müteşebbislerle yakından ilgilendiklerini ve desteklediklerini söyledi. Gökçek, "Biz kurum olarak 2013 ve 2014 yılında aktif olarak çalıştık. 2 yılda aldığımız projelere 40 milyon lirayı aşan tutarda hibe vereceğiz. Projelerin toplam yatırım tutarı da 110 milyon lirayı aşacak. Toplam 209 projeye hibe destek vermiş olacağız” dedi.
Kastamonu İl Koordinatörü Eniz Gökçek Başkanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, KUZKA, KOSGEB, KATSO, Ziraat Mühendisleri Odası ile Turizm ve Otelciler Derneği de katıldı.
13. Çağrı Dönemi’nin kapsamı hakkında bilgi veren TKDK Kastamonu İl Koordinatörü Eniz Gökçek, yeni çağrı döneminde kırsal turizm yatırımcıları için büyük fırsatlar olduğunu söyledi. TKDK’nın geçtiğimiz iki yıl içerisinde yaptığı çalışmaları anlatan Gökçek, iki yıllık faaliyet süresi kapsamında Kastamonu'ya 40 milyonu aşan hibe desteği ile toplamı 110 milyonu bulan 209 proje ve yatırım kazandırdıklarını kaydetti.
İl Koordinatörü Gökçek, TKDK’nın Kastamonu’da faaliyete geçmesiyle birlikte özellikle tarımsal tesisleşme anlamında büyük aşama kaydedildiğini ifade ederek, kurum olarak yaşanılan gelişmelerin haklı gururunu yaşadıklarını ifade etti.
TKDK’nın desteğiyle yapılan tesislerin Kastamonu için çok önemli olduğunu, bu tesisleri yapan yatırımcılar arasında evini, arabasını, tarlasını satan ve bu işe soyunan çiftçilerin ağırlıkta yer aldığını vurgulayan Gökçek, “Özellikle köylerimizde yaşayıp geleneksel şartlarda sarımsak, bal, kuşburnu, tıbbi ve aromatik bitki üretimi yapan üreticilerimizin makine ekipmanlarını modernize ederek 143 traktörün yanında, 5 bin 142 adet makine ve ekipmanı da KDV ve gelir vergisinden muaf tutarak yatırımcıya ulaştırdık. TKDK sayesinde kırsal alanda birbirlerinden özgün projelerde hayata geçirilmiştir. Abana'da belki de ülkemizin ilk ve tek tamamen ahşaptan olan Koyun Ağılı tamamlanmıştır. Taşköprü'de organik tarım yaparak kırmızı et üretmeyi amaçlayan modern 240 büyükbaş besi tesisi kurulmuştur. Ayrıca ilk kez Kastamonu'da Tavuk çiftliği faaliyete geçmiş ilk üretimini yapıp, Aytaç'a ilk satışını gerçekleştirmiştir. Biz Kastamonu'da sadece büyük tesisleri de değil 10, 20 ve 30 başlık hayvan tesislerini de destekledik. Bu yatırımcılarımızda çok memnunlar ve ikinci projeyi vermeyi düşünüyorlar. Hayvancılığa ayrılan bütçe bittiği için 2016'yı bekleyecekler" diye konuştu.

“TURİZM ALTYAPISINA BÜYÜK DESTEK SAĞLAYACAĞIZ”

TKDK'nın 13. Çağrı Programı’nın turizm açısından büyük bir fırsat olduğunu kaydeden Gökçek, “Başarının beraberinde yatırımcılarımızda kurumumuza karşı güven ve sahiplenme duygusu oluşturmuştur. Kırsal turizm başlığında birçok projeyi hayata geçiren Kastamonu için, 13. Çağrı Programı turizm açısından önemli bir fırsattır. Bu dönem içerisinde hazırlanmakta olan 10 yatırım projesiyle Kastamonu turizm yatırım alt yapısına büyük destek sağlayacağımız inancındayız" şeklinde konuştu. 
 Müjdat Hülür


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV