Müzik indir

15 Ocak 2021 Cuma

‘Halk perişan halde’

Orman yangınları ve ortaya atılan iddialarla ilgili konuşan Dinçer: “İspatlansın istifa ederim”

Kastamonu Orman Bölge Müdürü Hüseyin Dinçer, özellikle Eğe ve Akdeniz’de meydana gelen yangınların ardından ortaya atılan ‘Yanan bölgeye otel yapacaklar’ söylentileriyle ilgili açıklama yaptı. Orman teşkilatının ciddi bir teşkilat olduğunun altını çizen Dinçer, “Böyle bir şeyi ispatlasınlar bugün ben istifa ederim” dedi.

12 Şubat 2016 Cuma 11:42
Orman yangınları ve ortaya atılan iddialarla ilgili konuşan Dinçer: “İspatlansın istifa ederim”
 

Kastamonu Orman Bölge Müdürü Hüseyin Dinçer, özellikle Eğe ve Akdeniz’de meydana gelen yangınların ardından ortaya atılan ‘Yanan bölgeye otel yapacaklar’ söylentileriyle ilgili açıklama yaptı. Orman teşkilatının ciddi bir teşkilat olduğunun altını çizen Dinçer, “Böyle bir şeyi ispatlasınlar bugün ben istifa ederim” dedi.  Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde 2015 yılında 57 orman yangınının meydana geldiğini ifade eden Dinçer, yangınların hepsinin örtü yangını olduğunu ve 1 hektarlık dahi orman varlığının zarar görmediğini dile getirdi. 
2016 içerisinde bir yangın gözetleme kulesini insansız kule haline getireceklerini de ifade eden Dinçer, konuşmasında şunları söyledi: 
“Orman yangınları konusunda Ege veya Akdeniz bölgesi kadar riskli değiliz. Ama bu tabi yangın çıkmayacak anlamına gelmiyor. Geçmişte büyük yangınlarımız var. Kastamonu’da 25 arazöz, 7 su ikmal aracı, 7 ilk müdahale aracı, 144 su tankeri, 7 dozer, 14 greyder ve 25 gözetleme kulesiyle olası yangınları büyümeden söndürmek için hazır durumda bulunuyoruz. 
2015 yılı içerisinde bölge sınırları içerisinde 57 yangın oldu. Bunların hemen hepsi örtü yangınıydı ve bir hektar dahi orman kaybımız olmadı. Ben yangınlar veya ormandaki olumsuzluklar noktasında vatandaşımızın da büyük desteğini bekliyorum. Alo 177 hattına ormandaki her hangi bir olumsuzluğu bizlere bildirebilirler. Bizlerde anında müdahale ederiz.  Bu sene bir kulemizi insansız kule haline dönüştüreceğiz. Duman sensörlü kamera sistemlerini kuracağız. Hangi kulede yapacağımız önümüzdeki günlerde netlik kazanacak. Bu uygulama dört bölge müdürlüğünde pilot olarak uygulanacak. 

“İSTİFA EDERİM”

Zaman zaman basında duyarız. Otel yapmak için veya imara açmak için orman yakıldı diye. Ben 30 senedir bu teşkilattayım. Çanakkale’den İskenderun’a kadar olan o sahil bandında orman alanı yandıktan sonra imara açılan, bina yapılan, otel yapılan bir metre karelik yer göstersinler ben istifa ederim. Bu derece iddialıyım. Orman teşkilatı bir metre kare yeri dahi bu şekilde izin vermez. Bunlar doğru değildir. Orman teşkilatı çok hassastır. Bir yıl içerisinde yanan yerlerde ağaçlandırılır.”

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV