banner38

banner39

banner40

banner29
21 Haziran 2018 Perşembe

Mevsimlik işçiler Bakan Taner’den kadro istedi

Öz Orman-İş Sendikasına üye mevsimlik işçiler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a mektup yazdı. Yazılan mektupta yaşadıkları sıkıntıları ve isteklerini ileten mevsimlik işçiler 5 ay 29 çalıştıklarına dikkat çektiler.

11 Nisan 2013 Perşembe 11:11
Mevsimlik işçiler Bakan Taner’den kadro istedi
 Öz Orman-İş Sendikasına üye mevsimlik işçiler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a mektup yazdı. Yazılan mektupta yaşadıkları sıkıntıları ve isteklerini ileten mevsimlik işçiler 5 ay 29 çalıştıklarına dikkat çektiler.

Mevsimlik orman işçileri adına Öz Orman-İş Sendikası Kastamonu Bölge Başkanlığı’nın kaleme aldığı mektupta özetle şu ifadelere yer verildi: Sayın Bakanımız; Bizler, Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan, Öz Orman-İş Sendikasına üye mevsimlik işçileriz. Kadromuz bulunmadığından dolayı, her yıl en fazla 5 ay 29 gün çalışabilmekteyiz. Yılın diğer yarısında işsiz kalmakta, bundan dolayı evimize, çoluk-çocuğumuza ekmek götürmekten aciz düşmekteyiz.

Bu noktadaki sıkıntımızı, bir feryat halinde yazdığımız mektuplar, e-postalar ve telefonlarla, sendikamız Öz Orman-İş’e sık sık hatırlatmaktayız.

Muhterem Bakanımız; Hükümetimizin hazırlayıp yüce meclisimizin yasalaştırdığı ve 21 Nisan 2007 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 5620 sayılı Kanunla, Kamuda çalışan yaklaşık 220 bin Orman Genel Müdürlüğü’nde ise yaklaşık 14 bin işçiye kadro imkânı sağlanmıştı. Yasa yürürlüğe girdiğinde, 2006 yılında 6 ay ve daha fazla çalışan mevsimlik işçiler, daimi işçi statüsündeki kadrolara atanmıştı. Kamuda çalışan geçici işçilere kadro verilmesi, başta Orman Teşkilatımız olmak üzere, tüm kuruluşlarda büyük bir sevinç ve memnuniyet yaratmıştı. Yasa metninde, kamuda mevsimlik ve kampanya işleri için 1 takvim yılında, 6 aydan az olmak üzere mevsimlik ve kampanya işlerinde usulüne uygun vize edilmiş kadrolarda geçici işçi çalıştırılabilmesi imkânı da muhafaza edilmişti. Malumunuz olduğu üzere, 6831 sayılı Orman Kanunu, 1 Haziran ile 31 Ekim arasını orman yangınları yönünden riskli dönem olarak düzenlemiş, azami güvenlik tedbirlerinin alınmasını yasal zorunluluk olarak öngörmüştür. Yasada orman yangınlarıyla mücadele faaliyetleri de mevsimlik kampanya işi kabul edilerek, vizeli geçici/mevsimlik işçilerin çalıştırılmasına 6 ay üst sınır konulmuştur. Kanımızca yasadaki bu sınırlama, ormancılık faaliyetlerinin bütünü düşünülmeden, sadece yangın mevsimi dikkate alınarak getirilmiştir.

Sayın Bakanımız; Diğer taraftan, neredeyse üçte biri ormanlık alanlardan oluşan ülkemizin ormanlarını korumak üzere orman işletmelerinin, yangına daha etkin müdahale edebilmesi için, mücadele ekiplerinin sayısını artırması ve görev alanını daraltması gerekiyor. İşletmeler, bunun için yeni ekipler kurmaya çalışıyor. Bu da daha fazla kadrolu işçiyi gerektiriyor.

Türkiye, Orman ve Su İşleri Bakanlığımız ile Orman Teşkilatımızın aldığı etkin tedbirler ve biz işçilerin de özverili çalışmasıyla, orman yangınlarıyla mücadelede dikkate değer bir başarı elde etmiştir. Bu başarının elde edilmesinde, 2007’de 14.000 orman işçisine kadro verilmesinin de etkili olduğu, herhalde gözardı edilemez. Emekli olan kadrolu işçilerin yerine geçici işçi alınmasından dolayı, bugün kadrosuz işçi sayısı 7.602’ ye yükselmiştir.

Sayın Bakanımız; Ülke ormanlarının korunması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi, her şeyin ötesinde bir ‘gönül’ ve ‘sahiplenme’ meselesidir. Bu gönül bağı ve sahiplenme duygusunun gelişmesi, çalışan insanların, kendilerini yaptıkları işte ‘kalıcı’ olarak görmeleriyle yakından ilişkilidir. İşte ormancılık faaliyetlerinde ‘geçici’ statüyle hizmet veren bizlerin, daimi ve kadrolu olarak istihdam edilmemiz, ülkemiz ormanlarıyla daha sağlam bir ünsiyet kurmamıza ve ormanlarımızı çok daha fazla sahiplenmemize yardımcı olacaktır.

Saydığımız bu gerekçelerden dolayı, bizlere Orman Teşkilatımızda daimi işçi olarak çalışma fırsatını verecek yasal düzenlemenin yapılması için Hükümetimiz nezdinde gereken girişimleri başlatılmasına teşkilatımızda hizmet veren 7.602 mevsimlik işçi arkadaşımız adına arz ve talep etmekteyiz. Belediyeler ve özel idarelerdeki sözleşmeli memurlara kadro konusu çözülürken, biz orman işçilerinin de mağdur edilmeyeceğine inancımız tamdır. Tüm bu hususlarda, şahsınızın ve teşkilatınızın azami çaba ve gayreti göstereceğinizden eminiz. Selam ve saygılarımızla...”

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV