04 Ağustos 2020 Salı

Maliye ev sahiplerinin peşinde...

Maliye ev sahiplerinin peşinde

07 Şubat 2013 Perşembe 13:36
Maliye ev sahiplerinin peşinde...
 Gelir Vergisi dönemi yaklaştı, Maliye harekete geçti Kira geliri olan 1 milyonu aşkın ev sahibine mektup gidecek, 'Vergini öde, yoksa cezası ağır' denilecek.

Maliye Bakanlığı, 2013 yılında vergi gelirlerini artırmak amacıyla, kira gelirini gizleyen veya eksik beyan edenlerin peşine düşecek. Bakanlık, kira geliri olan 1 milyon 50 bin ev sahibine mektup göndererek, 'Vergini öde' diyecek. Ev sahiplerinin kira gelirlerini doğru beyan etmeleri için SMS gönderimi de yapılacak. Mükellefler gazete ilanlarıyla da uyarılacak. Kira geliri elde edenler, 25 Mart'a kadar beyanda bulunmazlar veya eksik beyanda bulunurlarsa ağır cezalarla karşılaşacak. Kira geliri vergisinin ilk taksit ödemesinin son günü olan 1 Nisan tarihine kadar parayı yatırmayanlara da cezai yaptırımlar uygulanacak.
GEÇEN YIL 895 BİN BEYANNAME DOLDURULDU

Geçen yıl Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi ile 894 bin 991 Gayrimenkul Sermaye İradı (GMSİ) beyannamesi doldurulmuştu. Bu yıl yeni eklenecek 155 bin ev sahibi ile toplam 1 milyon 50 bin kira geliri elde eden mükellefe mektup gönderilecek. Lisanslı Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Karabet Hemengül, ilk kez geçen yıl uygulanan, sistemin çok başarılı olduğunu belirtti. Hemengül, "Vergi toplama yönünde çok doğru bir adım atıldı. Bu yıl da aynı başarının yakalanmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV