Ekim’de konut satışları yüzde 7,3 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) verilen bilgilere göre, Ekim ayında Kastamonu genelinde 560 adet konut satıldı. Konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,3 oranında arttığı görülürken, Ekim ayında Kastamonu, konut satış sayısı bakımından 52'nci il oldu.

Ekim’de konut satışları yüzde 7,3 arttı

Kastamonu’da ipotekli konut satışları ise 107 adet olarak gerçekleşirken, diğer satış türleri sonucu 453 konut el değiştirdi. Ekim ayında Kastamonu genelinde ipotekli konut satışları ise 107 adet olarak açıklandı. İpotekli konut satışlarının önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 arttığı görüldü. İpotekli satılan konutların toplam konut satışları içinde payı yüzde 19,1 olarak gerçekleşti. İpotekli satılan konutların 58 tanesi ilk defa satılan konutlardan oluşurken 49 tanesinin ise ikinci el satış olduğu görüldü.

Diğer konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,9 oranında artarak 453 adet oldu. Ekim ayında diğer satışların toplam konut satışları içindeki payı yüzde 80,9 olarak hesaplandı. Kastamonu genelinde ilk defa satılan konut sayısı önceki yılın aynı ayına göre yüzde 39,4 oranında artarak 290 adet oldu. İlk kez satılan konutların toplam konut satışları içindeki payı yüzde 51,8 olarak açıklandı.  

Kastamonu genelinde ikinci el konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,0 azalarak 270 adet olarak gerçekleşti. Toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 48,2 olarak açıklandı. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER