Müzik indir

26 Şubat 2021 Cuma

'Milletin cebinde para yok'

Altay Tankı için çalışmalar başladı

“Kültür Başkenti Kastamonu’da Söyleşiler” kapsamında İlim Yayma Cemiyeti (İYC) tarafından gerçekleşen söyleşinin konuğu Endüstri Yüksek Mühendisi Yasin Taha Kalay oldu.

09 Şubat 2018 Cuma 11:04
Altay Tankı için  çalışmalar başladı
 
    “Kültür Başkenti Kastamonu’da Söyleşiler” kapsamında İlim Yayma Cemiyeti (İYC) tarafından gerçekleşen söyleşinin konuğu Endüstri Yüksek Mühendisi Yasin Taha Kalay oldu. Kalay, Milli Savunma Sanayisi, Osmanlı’da sanayi ve günümüze kadar olan gelişmeleri aktarırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Altay Tankı’ndan da söz etti.  Altay Tankı’nın Türkiye açısından önemine değinen Kalay, “Altay Tankını yapabilirsek iyi olacak. Tank motoru çok önemli bir motordur. Altay Tankı üretimiyle ilgili yola girildi ve çalışmalar başladı. Altay Tankı’nı yapmak kolay iş değil. Kolay olsa Güney Kore yapardı” dedi. 
İlim Yayma Cemiyeti’nin (İYC) organize ettiği “Kültür Başkenti Kastamonu’da Söyleşiler” konsepti hakkında bilgiler vererek söyleşinin açılış konuşmasını yapan İYC Kastamonu Şube Başkanı Fatih Köse, “İlim Yayma Cemiyetimizin şube binasında etkinliğimizi yapıyoruz. Yurdumuz halen yurt olarak hizmet vermeye devam ediyor. Aynı zamanda Marifet Okulu ile örgün eğitime destek oluyoruz” dedi.

“ÜCRETSİZ HİZMET 
VEREN PROJE”

Köse, Marifet Okulu ile öğrencilere değerler eğitimi verdiklerini ifade etti. Köse, “Hafta sonu öğrencilerimizle kaliteli vakit geçiriyoruz. Belediyelerin, hayırseverlerin ve sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek yaptığı ve ücretsiz olarak hizmet veren bir projedir. 15 tatilde kız ve erkek çocuklarımıza ayrı ayrı kamp yaptık. Kız çocuklarımız kek yapmayı, yemek yapmayı öğrendiler. Erkek öğrencilerimiz cep telefonu kılıfı dikti. Değerler eğitimi ile öğrencilerimize eğitim verdik” diye konuştu.

KALAY: ALTAY TANKI’NI 
YAPMAK KOLAY İŞ DEĞİL

Milli Savunma Sanayi’nin geçmişini anlatarak konuşmasına başlayan Endüstri Yüksek Mühendisi Yasin Taha Kalay, sanayi devriminden de bahsetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Altay Tankları da yolda. İhale süreci tamamlanmak üzere. Altay’ın üretiminin başlamasıyla, Leopard tanklarının tamir ve bakımlarıyla, çok güçlü bir kara harekatını takviye edebilecek konuma gelmiş olacağız” açıklaması üzerine Altay Tankı projesini anlatan Kalay, “Türkiye daha bu konuda yeni. Dünyadaki üreticilere rakip olacak kadar iyi bir ürün olacak. Cumhurbaşkanımızın ‘geç olsun ama kendimiz yapalım’ şeklinde açıklaması da var. Geçte olsa 2 ya da 3 sene içinde Türkiye olarak Altay Tankını yapabilirsek iyi olacak. Tank motoru çok önemli bir motordur. Türkiye fason olarak motor üretiyor ama teknolojik olarak üretim yok. Motor konusunda dünyanın gelişmiş ülkelerinde en iyisi Almanya’dır. Motor teknolojisinin belirleyeceği firmasıdır. Ardından Fransız grubu gelir. Altay Tankı üretimiyle ilgili yola girildi ve çalışmalar başladı. Altay Tankı’nı yapmak kolay iş değil. Kolay olsa Güney Kore yapardı. Güney Kore sanayi ülkesidir. Ama tankı yapamadılar” şeklinde konuştu.   Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV