Müzik indir

04 Mart 2021 Perşembe

'Milletin cebinde para yok'

Uzaktan Eğitim kararına tepki

EĞİTİM-İŞ Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Tevfik Bal, son kabine toplantısında alınan kısıtlama kararları ile ilgili basın açıklaması yaptı

19 Kasım 2020 Perşembe 10:47
Uzaktan Eğitim kararına tepki
 EĞİTİM-İŞ Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Tevfik Bal, son kabine toplantısında alınan kısıtlama kararları ile ilgili
basın açıklaması yaptı. 31 Ağustos 2020’de başlayan süreçte Milli Eğitim Bakanlığı’nın yüz yüze eğitimde olduğu gibi uzaktan eğitimde de başarılı bir sınav veremediğini savunan Şube Başkanı Bal, eğitimin okullarda yüz yüze yürütülmesinin şuan ki süreçte en doğru karar olduğunu belitti.

Uzaktan eğitim uygulamasına geçilmesinin sağlıklı bir adım olmadığına dikkati çeken Ahmet Tevfik Bal; “Yüz yüze eğitim sürecinde, tüm uyarılara rağmen, Bakanlık tarafından yeterli ve gerekli tedbirler alınmamış, personel, temizlik malzemesi sağlanması gibi olmazsa olmaz ihtiyaçlar Bakanlıkça karşılanamamıştır. Öğrencilere ücretsiz maske dağıtılması vaatleri de lafta kalmıştır. Tüm bu vurdumduymaz tavırlar ve tedbirsizlikler öğrenci, öğretmen ve aileleri arasında vaka artışına, sağlık sorunları ve hayatların kaybedilmesine yol açmıştır. Gelinen noktada yeniden yüz yüze eğitime ara verilerek uzaktan eğitime geçiş kararı alınmıştır. Tabi ki eğitim de sağlık kadar önemlidir, fakat eğitimin yapılabilmesi sağlıklı koşullarda ve sağlıklı bireylerle mümkündür. Bakanlığı aynı hataları yapmaması için uyarıyoruz. 31 Ağustos 2020’de başlayan süreçte Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitimde olduğu gibi uzaktan eğitimde de başarılı bir sınav verememiştir. Eksiklikler ve çözüm yolları konusunda hazırladığımız raporlar Bakanlığa ulaştırıldığı halde dikkate alınmamış, her şey yolundaymış gibi iyimser açıklamalarla kamuoyu aldatılmıştır” dedi.

“UZAKTAN EĞİTİMDE ÜCRETSİZ VE SINIRSIZ İNTERNET ERİŞİMİ SAĞLANMALI”

Uzaktan eğitim süreci yönetilirken her kesimin eşit bir şekilde olanaklardan yararlanması gerektiğine işaret eden Ahmet Tevfik Bal; “Öncelikle tüm öğrenci ve öğretmenlerin uzaktan eğitimin temel aracı olan bilgisayar/tablet gibi cihaz ihtiyaçları karşılanmalıdır. Bir ailede birden fazla öğrenci ve öğretmen olabileceği dikkate alınmalıdır. Vergilerin sıfırlanması gibi yöntemlerle teşvikler uygulanarak öğretmen ve öğrencilerin cihaz edinmeleri kolaylaştırılmalıdır. Olanağı olmayan tüm öğrencilere ücretsiz tablet dağıtımı hızla gerçekleştirilmelidir. Öğrencilere sağlanan ve EBA dışında kullanılamayan ücretsiz internetin kotasının yetersiz kaldığı açıktır.  Öğretmen ve öğrencilere uzaktan eğitim amacına yönelik olarak ücretsiz ve sınırsız internet erişimi sağlanmalıdır. Öğrenci ve öğretmenlerin uzun süreler boyunca, gece geç saatlere kadar bilgisayar başında bulunmalarının pedagojik bakımdan uygun olmadığı, hatta sağlık açısından da sakıncalı olduğu ortadadır. Bu nedenle uzaktan eğitimde yapılacak ders sayıları azaltılmalı, müfredat seyreltilmeli, ders saatleri mesai saatleri ve günleri dışına taşmamalıdır” diye konuştu.

“MEB, SÜRECİ DAHA SAĞLIKLI ORTAMLARDA SÜRDÜRMELERİNE OLANAK TANIMALI”

Yeterli siber güvenlik sorunu olan EBA dışındaki platformlardan eğitim verilmemesini savunan Ahmet Bal, devletin daha güvenli platformlar oluşturması gerektiğini aktardı. Şube Başkanı Ahmet Bal, şu şekilde devam etti; “EBA dışı platformlardan yapılan derslerin yarattığı internet maliyetinin öğrenci ve öğretmenler tarafından karşılanmak zorunda kalındığı da unutulmamalıdır. MEB, öğretmenden hatta öğrenciden de kaynaklanmayan nedenlerle yapılamayan derslerin sorumluluğunu öğretmenlere yükleyecek şekilde mali kayıplara yol açan uygulamalara son vermelidir. Öğretmenlere istekleri dışında eğitim öğretim faaliyetleri haricindeki görevler verilmemesi için Bakanlığın diğer bakanlıklarla temas kurması ve sorunu çözmesi gerekmektedir. Bakanlık, öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde kendilerine verilecek görevlerini yerine getirmeleri koşuluyla, görev yaptığı il ya da ilçe dışına çıkışlarına (özellikle aile bütünlüğünün olmadığı durumlarda) izin vererek, süreci bedenen ve ruhen daha sağlıklı ortamlarda sürdürmelerine olanak tanımalıdır.”

“SORUNLARIN AŞILMASI İÇİN EL ELE VERİLMELİ”

Eğitim-İş sendikası olarak bir kez daha uyarıda bulunduklarını hatırlatan Eğitim-İş Kastamonu Şubesi Başkanı Bal; “Salgın sürecinin sorumlusu öğretmen ya da öğrenciler değildir. Dünyayı etkileyen pandemi sürecinde eğitimde karşılaşılan sorunların aşılması tüm tarafların el ele vermesi ile mümkün olacaktır. Bunun için tüm çocuklarımıza eşit, eğitim odaklı bir yaklaşım ve uygulama bekliyoruz. Uygulama için pedagojik yaklaşımlar ön planda tutularak planlamalar yapılmalı, ekonomik olarak zor durumda olan öğretmenlerin özlük haklarına dokunulmamalıdır” ifadelerini kullandı. (Bülten)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV