'Üreteni taşlama zihniyeti'

Yeniden Refah Partisi (YRP) Kastamonu İl Başkanı Abdullah Aktaş, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Su Ürünleri Fakültesinin kapatılma kararına tepki gösterdi

'Üreteni taşlama zihniyeti'

Yeniden Refah Partisi (YRP) Kastamonu İl Başkanı Abdullah Aktaş, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Su Ürünleri Fakültesinin kapatılma kararına tepki gösterdi.                      

YRP olarak il ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak 7 adet proje üzerinde çalıştıklarını hatırlatan İl Başkanı Aktaş, bu projelerden ilkinin su ürünleri ve balıkçılık konusunda çalışmaların olduğunu söyledi. 170 km denize kıyısı olan Kastamonu’da somon balıkçılığının yapılabileceğini kaydeden Abdullah Aktaş, ilimizde işsizlik sorununa büyük bir oranda çözüm bulunabileceğini de ifade etti.

Ülke ekonomisine yılda 10 milyar dolarlık katkı sağlayacak projelerini de açıkladıklarını belirten YRP İl Başkanı Aktaş, “Hatta Kastamonu üniversitemizin Su Ürünleri Fakültesi’nde bu konunun uzmanı çok değerli hocalarımızın olduğu ve bu fakültemizden ve hocalarımızdan istifade edilmesi gerektiğini çok açıkça ifade etmiştik. Hatta daha sonraki çalışmalarımızda öğrendiğimiz bir habere göre Birleşik Arap Emirliklerinin deniz suyunu soğutarak somon balığı ürettiğini de öğrendiğimizi burada belirtmek yerinde olacaktır.   Bütün bu proje ve bilgiler bu kadar aşikar iken ve üniversitemizden bu konuda çalışmalar beklerken gelinen süreçte tam tersine Su Ürünleri Fakültesinin kapatılma kararı alındığını öğrendik. Fakülteler üniversitelerde sadece lisans eğitimi veren değil aynı zamanda Master-Doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapan, bilimsel araştırmalar yapıp yenilikler ortaya çıkarmaya çalışan en önemlisi bilgi üretmeye ki dünyanın ek kıymetli metaı olan, akademik kurumlardır” dedi.

“SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİ ÜNİVERSİTENİN YÜZ AKI OLMUŞTUR”

Kastamonu Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nin doktora öğretimini ve özellikle uluslararası lisansüstü öğrenci eğitimlerini en etkin yapan kurumlardan biri olduğunu aktaran Aktaş, şunları söyledi: “Üniversite içerisinde kişi başına en yüksek yayın sayısına sahip olup yine en çok patent üreten kurumdur. Ayrıca bu patentlerini ticarileşme olasılığı da son derece yüksektir.  Su Ürünleri Fakültesi düzenlediği ulusal ve uluslararası etkinlikler ve sempozyumlar ve yine yaptıkları uluslararası projeler ve işbirlikleri ile üniversitenin yüz akı olmuştur. Gelişimine katkı verdiği kültür balıkçılığı ile şehrin ekonomisine katkı veren fakültedir ve resmi kayıtlara köre 280 ton işletme kapasitesi olan gerçekte 180 ton olan yıllık üretim kapasitesi resmiyette bin 400 ton civarında ruhsat kapasitesi olup gerçekleşen üretim yaklaşık olarak 800-900 ton civarında seyretmiştir. Tüm bunlar vaki iken sadece lisan öğrencisi yok diye Su Ürünleri Fakültesi’nin kapatılması kararı alınması (4'e karşı 5 oyla) ülkemizde mevcut tüketim zihniyetini, üreteni taşlama zihniyetini ortaya koymaktadır. Eğer lisans öğrencisi yok diye bir fakülte kapatılıyorsa üniversitede 19 bölüm öğrenci alamadı. Kamu zararı olarak ifade ediliyorsa bunlar da kapatılmalıdır.”

“SORUMLULARIN BU KARARI GÖZDEN GEÇİRMELERİNİ İSTİYORUZ”

Japonya’daki eğitim kurumlarından örnek veren YRP İl Başkanı Abdullah Aktaş, “Japonya’da sadece devlete ait 750 adet üniversite vardır. Vakıf ve özel üniversiteler hariç. Bu üniversiteler tam donanımlı olup çoğunun öğrencisi yoktur veya elin parmaklarını geçmez. Üniversitelerin ana işi, eğitim yanında dünyanın en kıymetli metaı olan bilgiyi üretmektir. Yeni teknolojiler geliştirmektir. Su Ürünleri Fakültesi bu alanda kendi payına düşeni hakkı ile yerine getirmektedir. Netice itibarı ile başta sayın rektörümüz olmak üzere bu kararı alan sorumluları, bu kararlarını gözden geçirmelerini, dünyadaki başarılı üniversiteleri örnek almalarını, oturarak görev yapmayı değil, koşarak milletimize hizmet etmelerini, maaşlarını aldıkları Üniversiteye ve Kastamonulu vatandaşlarımıza zararları değil faydaları dokunması gerektiğini temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.  (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER