Müzik indir

04 Mart 2021 Perşembe

'Milletin cebinde para yok'

Türk Eğitim-Sen’den ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu' talebi

TÜRK EĞİTİM-SEN Şube Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Nedim Afacan, iki yıl önce çıkarılması kararlaştırılan Öğretmenlik Meslek Kanunu için herhangi bir somut adımın olmamasına tepki gösterdi

16 Kasım 2020 Pazartesi 10:06
Türk Eğitim-Sen’den ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu' talebi
 

Türk Eğitim-Sen’den ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu' talebi

TÜRK EĞİTİM-SEN Şube Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Nedim Afacan, iki yıl önce çıkarılması kararlaştırılan Öğretmenlik Meslek Kanunu için herhangi bir somut adımın olmamasına tepki gösterdi. Afacan, imza kampanyası düzenlediklerini söyleyerek, “Öğretmenlik mesleğinin saygınlığını artıracak ve statümüzü sağlam bir zemine kavuşturacak bir meslek kanununu yıllardır talep ediyoruz” dedi.

23 Ekim 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde çıkarılması kararlaştırılan Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında geride kalan süreçte bir uygulama yapılmadığını hatırlatan Afacan, “Türk Eğitim-Sen olarak, 657 sayılı DMK’dan kaynaklanan kazanılmış haklarımızı geriye götürmeyecek, öğretmenlik mesleğinin saygınlığını artıracak ve statümüzü sağlam bir zemine kavuşturacak bir meslek kanununu yıllardır talep ediyoruz. Bunun, hem öğretmenlik mesleğinin hem de eğitimimizin geleceği açısından büyük öneme sahip olduğuna inanıyoruz. Verilen sözlerin üzerinden iki yıl geçmiş olmasına rağmen hala TBMM nezdinde bir girişimde bulunulmamış olması kabul edilemez Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde kamuoyuna ilan edilen 2023 Eğitim Vizyon Belgesi’ndeki en önemli taahhütlerden bir tanesi olan Öğretmenlik Meslek Kanunu bir an önce TBMM gündemine getirilmelidir. Bu süreçte, başta sendikalar olmak üzere tüm paydaşların ve çalışanların kanaatleri dikkate alınmalıdır” dedi.

Öğretmenlerin beklenti ve taleplerine yönelik yasal düzenlemenin kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekleyen Afacan, şunları kaydetti; “Ayrıca öğretmenlere yönelik şiddet hadiselerinin neredeyse sıradan adli vakalar haline geldiği günümüzde, eğitim çalışanlarına karşı şiddeti önleyecek düzenlemeler de çıkarılacak yasal düzenleme kapsamında yerini bulmalıdır. Bu minvalde, öğretmenlere yüklenen görevler ve sorumluluklar ile öğretmenlerin hakları arasında hassas bir denge kuran Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bir an önce Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirilmelidir. Türk Eğitim-Sen olarak, yasal düzenlemenin bir an önce hayata geçirilmesi için 12-26 Kasım tarihleri arasında imza kampanyası başlatıyoruz. Bütün meslektaşlarımızı, Türk Eğitim-Sen'in düzenlediği imza kampanyasına destek vermeye davet ediyoruz.” (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV