Tema Koleji'nde yeni dönem heyecanı

TEMA Koleji Kastamonu Kampüsü yeni eğitim-öğretim dönemine tüm hazırlıklarını tamamlamış olarak başlıyor

Tema Koleji'nde yeni dönem heyecanı

TEMA Koleji Kastamonu Kampüsü yeni eğitim-öğretim dönemine tüm hazırlıklarını tamamlamış olarak başlıyor. Kastamonu’da özel okul statüsünde eğitim veren TEMA Koleji Kastamonu Kampüsü, velilerden ve öğrencilerden yoğun bir talep görüyor. Kastamonu’da yaklaşık 3 yıldır faaliyet gösteren Tema Koleji, öğrencilerini hem akademik eğitim hem sosyal gelişim hem de sanat ve sporla yetiştiriyor. Bu sene, akademik derslerin yanı sıra, spor ve sanatla ilgili olarak jimnastik, yüzme, dans seramik, piyano ve yan flüt derslerinin de olacağını aktaran yetkililer çocukların hem akademik ve sosyal gelişimine yardımcı olurken aynı zamanda sanat ve spor becerilerini de geliştirmeyi amaç edindiklerini vurguladı.

“PANDEMİYİ BEKLENENDEN ÇOK DAHA İYİ BİR SÜREÇLE ATLATTIK”

Tema Koleji Yönetimi, pandemi döneminde nasıl bir süreçten geçtiklerini dile getirerek, şunları aktardı; Tema koleji yaklaşık 3 yıldırfaaliyetlerini sürdürüyor. Bunun bir buçuk yılını pandemiye kurban etmemize rağmen kayda değer başarılı işler yaptık. 16 Mart itibarıyla okulda tüm kampüslerimiz üzerindeonline eğitime başladık. Öğrencilerimiz 16 Mart tarihinden itibaren kesintisiz bir şekilde eğitim-öğretim sürecini tamamladılar. Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Malik Erdoğan’ın bir çocuk doktoru olması nedeniyle, hassasiyetle uygulanan tedbirlerin 2-3 katını uyguladık. TEMA okullarının tamamında okul hemşiresi çalıştırırız. Öğrencilerimiz güvenlikle beraber ateş ölçümleri yapılana kadar okul hemşiremize ulaştırdık. Arkasından çeşitli ölçümler, HES kodları, değerlendirme yapıldıktan sonra öğrencilerimiz sınıflarına alındı. Pandemiyi beklenenden çok daha iyi bir süreçle atlattık. Devamında akademik olarak da ciddi başarılar ortaya koyduk.”

“BOĞAZİÇİ, ODTÜ KOLEJİNE GİDEN ÖĞRENCİLERİMİZ OLDU”

İlk mezunlarımızıseneye vereceklerini kaydeden yetkililer, okul başarılarından şöyle bahsetti;“Şuan için verdiğimiz mezunlar, bizim eğitim kalitemize güvenip bize dışarıdan dâhil olan arkadaşlar. Geçtiğimiz senelerde Türkiye 136’ncısı Kastamonu birincisi öğrencimiz. 1958’nci, 3 bin 227’nci gibi kayda değer skorlarımız oldu. Boğaziçi, ODTÜKolejine giden öğrencilerimiz oldu. Yine bu seneki sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği, Hukuk Fakültesi, Eczacılık, Mühendislik gibi bölümlere özellikle lise kademesinde öğrencilerimizi yerleştirdik. Aslında Pandemiyi çok iyi değerlendiren okullardan biri olarak adlandık diyebiliriz. LGS başarımız da az değil. LGS’de de bize güvenip gelen öğrencilerimiz var. Özellikle İstanbul’a,çevre illerdeki Fen Liseleri ile Kastamonu’daki Fen Lisesi’ne öğrencilerimizi yerleştirdik. Öğrencilerimizin büyük bir kısmı aldıkları burslarla beraber lise hayatlarına kendi okullarımızda devam ediyorlar.”

“DİL KONUSUNDA ÖĞRENCİLERİMİZ, 4 SENEDE YURT DIŞINDA KENDİ İŞLERİNİ HALLEDEBİLİR DURUMA GELİYORLAR”

TEMA Koleji Kastamonu Kampüsü’nün 10’ncu yılını çalışan bir zincir okulun Anadolu’daki ilk parçası olduğunu ve bir şeyleri farklı yapmak için buralarda olduklarını belirten okul yönetimi;  “ ‘Neden diğer okullar varken biz TEMA Koleji’ni tercih edelim?’ diye soranlar olabilir. Tema Kolejimisyonu ve sloganına bakıldığında “Öğrenen okul” olarak karşımıza çıkar. Yardımcı personelimizden kurum müdürlerimize, idari kadromuzdan öğretmenlerimize kadar herkes, her geçen yıl bilgi birikimine bir şeyler katarak öğrenir ve öğretirler. TEMA Koleji’nde mutlu çocuk ve mutlu öğrenci yetişir. TEMA Koleji anaokulundan itibaren zorunlu olarak 14 saat İngilizce dersiyle eğitimine başlar. 2 farklı öğretmen tarafından 2 farklı şekilde; biri yazma ve gramer diğeri konuşma üzerine gerçekleştirilir. TEMA kolejine giren her İngilizce öğretmeni hem öğrencilerle hem birbirleriyle hem de diğer arkadaşlarıyla İngilizce konuşmak zorundadır. Öğrenci dile maruz kalmadan dil gelişimi tamamlanmıyor. Ankara’daki okullarımızda anaokulundan başlayıp 4’ncü sınıfa kadar devam eden öğrencilerimiz yurt dışında kendi işlerini kendileri yapabilir halde İngilizce öğrenmiş olarak okulumuzdan ayrılmış oluyorlar. Tabi ki dil özel bir yetenek ama bu yeteneği mümkün olduğu kadar zorlayıp açabiliyoruz. Hâlihazırdaki kendi öğrencilerimizde görebiliyoruz. ''

“KASTAMONU’DA ÖZEL OKULCULUK YAPABİLECEK YEGÂNE OKULUZ DİYEBİLİRİZ”

Bu sene birinci sınıflarda çok yoğun bir ilgi ile karşılaştıklarını aktaran okul yönetimi; “Kayıtları hala devam eden birinci sınıf öğrencilerimiz var. TEMA’da sınıf sayıları mümkün olduğu kadar 18’i geçmez. Çok istisnai durumlarda 19-20 ye geliriz ama genel itibariyle 18’de kalırız. Burada 2 durum söz konusu. Biri öğrencinin öğretmenle yaşayabileceği birim saati arttırmak. Hâlbuki fiziki şartları bakımından Kastamonu’da özel okulculuk yapabilecek yegâne okuluz diyebiliriz. Toplamda 4 kat üzerine inşa edilen okulumuzun birinci katında ilköğretim, ikinci katında ortaokul, üçüncü katında lise var. Dördüncü katında ise yaklaşık bin kişilik konferans salonumuz mevcut. Biz bu salonda, pandemiden önce Şehr-i Dilara topluluğunun birkaç defa konserlerini yapıp, eğitim üzerine de rahmetli Doğan Cüceloğlu hocamızı davet ederek hem öğrencilerimizle hem de velilerimizle buluşturmuş olduk.  Okul tam kampüs olarak çalışıyor. Sabah 08.15 itibariyle velilerimiz nöbetçi öğretmen ve nöbetçi idareci yardımıyla çocuklarını okula bıraktıktan sonra akşam 17.15’e kadar gönül rahatlığıyla burada çocuklarınızın eğitimini ve diğer sosyal aktivitelerini burada takip edebiliyoruz. Okul güvenliği 08.15 itibariyle velileri ve öğrencileri karşılamaya başlar akşam en son öğrenci ve veli okuldan ayrıldıktan sonra okul kontrolleri yapılarak okuldan ayrılır.İlköğretim kademesinde öğrenciler güne kahvaltı ile başlar. Derslerin hemen arkasından diğer gruplarla karşılaşmadan kendilerine ayrılan bölgede öğle yemeklerini yerler, bütün okul saat 3 buçuk 4 gibi ikindi atıştırmalıklarını yaptıktan sonra eğitim faaliyetlerine devam ederler. Tema kolejine gönderilen bir öğrenci hem sosyal yönden hem eğitim yönünden hem de diğer imkânlar yönünden asla bir mağduriyet yaşamaz” dedi. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER