ÖZLEM SONA ERDİ

Pandemi döneminde çoğunlukla evlerinde kalan hem okullarından hem de arkadaşlarından uzak kalan öğrenciler Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yaz aylarında başlatılan Yaz Kur'an Kurslarında bir araya geldi

ÖZLEM SONA ERDİ
banner72

Pandemi döneminde çoğunlukla evlerinde kalan hem okullarından hem de arkadaşlarından uzak kalan öğrenciler Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yaz aylarında başlatılan Yaz Kur'an Kurslarında bir araya geldi.  Türkiye, Suriye, Irak, İran, Afganistan, Özbekistan ve Tacikistan uyruklu aynı zamanda altı milletten (Türk, Kürt, Arap, Özbek, Tacik ve Farisi) Müslüman çocuklar, Rab'lerinin kelamını okuyup ve öğreniyorlar.

Öğrenciler bir yandan camiyi tanıyor, bir yandan dini eğitim alıyor. Camide sadece Kur'an-ı Kerim ve dini bilgiler öğretilmiyor. Teneffüslerde 6 ayrı milletten çocuğun birbirleriyle kaynaştırılması amacıyla mendil kapmaca, yakan top, ebelemece, saklambaç gibi unutulmaya yüz tutmuş geleneksel çocuk oyunları da oynanıyor.

Merkez Okmeydanı Cami İmam Hatibi Orhan Salcı, modern çağın oyunları çocukları yeterince meşgul ettiğini belirterek, çocuklara internet, atari, bilgisayar oyunlarına bulaşmadan mendil kapmaca, yakan top, ebelemece, saklambaç gibi unutulmaya yüz tutmuş oyunlar da oynatılıyor. Camide ayrıca öğrenciler kendi ülkelerinin kültürlerini de birbirlerine anlatıyor.7 farklı ülke ve 7 ayrı milletten 35öğrenci, durumlarından bir hayli memnun bulunuyor. Cami İmamı Orhan Salcı, kurs sonrasında çocuklara kek ve meyve suyu ikram ediyor.

SALCI: ''7 MİLLETTEN ÖĞRENCİLERİMİZ VAR''

Cami İmamı Orhan Salcı ayrıca farklı milletlerden öğrencilerden oluşan milletle korosu oluşturmayı amaçlıyor.  1 yıllık aradan sonra çocuklarla camide Kuran eğitimlerine başladıklarını ifade edenCami İmamı Salcı, kendilerinin çocuklarla, çocukların da camilerle buluştuğunu söyledi.

Tekrardan camide çocuklarla buluşmanın çok değerli, çok özel heyecan verici bir durum olduğunu ifade eden Orhan Salcı: “Camimizde Ortadoğu’da ve dünyanın pek çok ülkesinde yaşanan sıkıntılardan sonra ülkemize sığınan mültecilerle birlikte mahallemiz çok renkli, çok milletli ve kültürlü bir mahalle haline geldi. Camimizde 4 ülkeden 7 milletten öğrencilerimiz var. Türk, Kürt Iraklı, Suriyeli, Afgan, Özbek, Tacik ve Türkmen olmak üzere çok farklı öğrencilerimiz var. Yıllardan beri buradalar. Camimizi boş bırakmıyorlar. Biz onları boş bırakmıyoruz” dedi.

‘Bizi huzurlu ve mutlu kılan en öneli şey camiler ve Kuran eğitimidir’ diyen Salcı: “Burada aynı Kuranı okuyup aynı selamı veriyoruz. Aynı şeyleri söylüyoruz. Bu çocukları farklı hissettirmiyoruz. Çocuklarımız arasında sorun yaşanmıyor. Çocuk her millette çocuktur. İnsan melek değil. Dünya da cennet değil. Çocuklarımız birbirleriyle çok uyumlular. Beraber oyun oynayıp kaynaşıyorlar. Bazen aralarında tatlı rekabetler de oluyor. Onlarla beraber biz de eğitiliyoruz.Çocuklarımız buraya elbette dini eğitim için geliyor. Ama hayat her şeyi ile bir eğitimdir. Çocuklarımız oyun oynarken de eğitiliyorlar. Beraber oyun oynuyorlar. Kaynaşıyorlar. Kültür alışverişinde bulunuyorlar. Burada oynadıkları oyun sayesinde belki de evde yaşadıkları sıkıntıları camide atıyorlar. Mutlu oluyorlar, gelişiyorlar” ifadelerini kullandı.

Camiye Kuran eğitimi için gelen Irak uyruklu öğrenci camiye geldiklerini, arkadaşlarıyla sure ezberleyip Kuran okuduklarını ve beraber çok eğlendiklerini söyledi. Bir başka öğrenci ise camide arkadaşlarıyla birlikte eğitim aldıklarını, aralarında arkadaşlık bağlarını güçlendirdiklerini, oyunlar oynadıklarını ifade ederek: “Hep beraber mutluyuz.Normalde başka Kuran kurslarında da gittim ama burada daha iyi vakitler geçirdik. Kurs bittikten sonra oyunlar oynuyoruz. Çok eğleniyoruz. Ben burada Kuran eğitimimi geliştirdim. Burada çok mutluyuz. Yılsonlarında da gösteriler düzenliyoruz. Kuran öğrenenler Kuranlarını okuyor.  Burada zaman güzel geçiyor. Burada ırk ayrımı olmuyor. Elimizden geldiği kadar onlara yardım ediyoruz. Kendi kültürümüzü onlarla paylaşıyoruz. Onlar da bize anlatıyorlar. Beraber anlaşmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER