'Okullar dışarıdan daha güvenli'

2021-2022 eğitim öğretim yılı İlköğretim Haftası dolayısıyla Kuzyaka İlk ve Ortaokulu’nda kutlama etkinlikleri gerçekleştirildi

2021-2022 eğitim öğretim yılı İlköğretim Haftası dolayısıyla Kuzyaka İlk ve Ortaokulu’nda kutlama etkinlikleri gerçekleştirildi.

Programa Vali Avni Çakır, Garnizon Komutanı Personel Albay Yücel Ercan, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, İdare Mahkemesi Başkanı Mahmut Taşçı, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, MHP İl Başkanı Emin Çınar, kurum amirleri, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

 “LGS’DE İLK 10 ŞEHİR ARASINDAYIZ”

Programdaki konuşmasında öğrencilerin çok daha iyi şartlarda, çok daha üst seviyede eğitim alması gerektiğini vurgulayan Vali Avni Çakır, “Bunları bu aşamada yapmıyor muyuz, yapıyoruz ama bunu daha da ilerletmemiz lazım. Buradaki gençlerin hepsi yarın öbürsü gün inşallah, benzer törenlerde bu sıralarda yer alacaklar. Buralarda yer alamayanlar da hastanelerde, fabrikalarda, teknoloji merkezlerinde, iş merkezlerinde; ülkenin kendilerine ihtiyaç duyduğu, kendilerinin çalışmayı en çok istediği yerlerde görev alacaklar. Çocuklarımızın en iyi şartlarda eğitim alması noktasında en iyi çabayı gösteriyoruz. Liselere Geçiş Sınavı’nda Türkiye’de en iyi ilk 10 vilayet arasındayız. Bu resmi rakam gerçekleşse, daha yüksek rakamlara da çıktığını göreceksiniz ama bu konuda ilk başta milli eğitim müdürümüz olmak üzere emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Kastamonu’nun eğitim öğretime verdiği değeri biliyoruz. Çünkü burası güçlü bir sanayi memleketi değil, o yüzden yavrularımızın, çocuklarımızın en iyi eğitimi alarak meslek sahibi olmaları, kendi ayakları üzerinde durmaları en büyük hedefimiz. Dolayısıyla öğrencilerimiz, sınıflarında derslerini en iyi şekilde dinleyecek, ödevlerini en iyi şekilde yapacak. Biz veliler de, onların en iyi şartlarda eğitimlerini sürdürebilmesi için her türlü fedakarlığı yapacağız, en iyi şartları, en iyi ortamı sağlayacağız. Öğretmenlerimiz de, onlara emanet ettiğimiz yavrularımızın hem abisi hem ablası hem babası hem büyüğü olarak çağın gerektirdiği en üst seviyede bilgi ile donatacaklar ve yarınlara hazırlayacaklar” ifadelerini kullandı.

OKULLAR DIŞARIDAN DAHA GÜVENLİ

Yüz yüze eğitimin öğrenci ve velilerin özeniyle kesintisiz olarak devam etmesi gerektiğini dile getiren Avni Çakır, “Bu kesinlikle bizim elimizde. Öğrencilerimiz evlerinden çıktığı andan okula girecekleri ana kadar, nispeten yoğun bir ortamda olacakları için çok daha fazla dikkatli olması gerekiyor ve öğretmenlerimizin de bu süreci kontrol etmesi gerekiyor. Ama şunu bütün samimiyetimle söyleyebilirim ki; okullarımız, öğrencilerimizin toplu olarak bulunduğu bu mekanlar, dışarıda vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu alanların tamamından daha güvenli. Sağlıkla huzurla kesintisiz, başarılı bir eğitim dönemi diliyorum” diye kaydetti.

ÇAKIR: “BİR AYDA SEL AFETİNİN İZLERİNİ SİLDİK”

Vali Avni Çakır, Bozkurt’un ülke tarihinin en büyük afetlerinden birini yaşadığını ifade etti. Afetin gölgesinde eğitim öğretim sezonunun açıldığını aktaran Vali Çakır, şunları söyledi: “Ama çok şükür ki 11 Ağustos’ta meydana gelen bu sel afetinden sonra devletimiz ve aziz devletimiz tüm imkanlarıyla yardıma koştu. Tüm kamu kurum ve kuruluşları, STK’lar; ‘bu hizmette ben de varım, Bozkurt için ben de varım’ diyen gönüllülerle beraber Allah’a şükür ki bir ay gibi kısa bir sürede sel afetinin izlerini sildik. Geçen hafta itibariyle temizlik çalışmalarını tamamladık. İnşallah Bozkurt’un yeniden inşası sürecine güçlü bir şekilde başladık. Orada 1-2 haftalık bir gecikme ile çocuklarımız eğitime başlayacak ama onun dışında tüm köy okullarımızda Merkezde eğitimlerimiz eğitim öğretim süreci yurdumuzun diğer kesimlerinde olduğu gibi biz de başladık. Bugün de böylesine güzel öğrencilerin karşısında çocuklarımızın neşesine heyecanına ilköğretim haftası etkinlikleri kapsamında şahit oluyoruz. Dünyaya baktığımız zaman; ticarette, ekonomide, sanayide, askeriyede güçlü olan devletlerin eğitim öğretim alanında da en güçlü devletler olduğunu görüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de özellikle son dönemde hem fiziki anlamda eğitim binaları yatırımları hem de öğretmen kalitesinin artırılması noktasındaki yapmış olduğu çalışmalarla bu sahnede güçlü bir şekilde ben de varım diyor. Bunu özellikle son 5 yılda savunma sanayimizde, bu aziz milletin evlatlarının gençlerinin ortaya koyduğu destansı başarıdan anlıyoruz. Daha düne kadar yabancıların lütfuna muhtaçken bugün Allah’a şükürler olsun yakın bölgemizden uzak coğrafyalara kadar herkese bu anlamda teknoloji satan destek veren en iyi ülkeler konumuna gelmiş durumdayız. Bu sadece savunma sanayinde değil, tıp alanında da bu şekilde. Türkiye’de herhangi bir şey olduğunda yurt dışına gitme eğiliminde olurdu ama günümüzde tıp alanında Türk gençleri Türk bilim insanları bu anlamda dünyadaki meslektaşlarına göre oldukça iyi seviyede hizmet sunuyor. Bunu diğer her alana yayabilirsiniz. Bunların temelinde güçlü bir eğitim sistemi güçlü bir öğretim sistemi atıyor. Ama yeter mi, yetmez. Daha bu konuda aşacağımız çok mesafe var.”

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından halk oyunları gösterileri gerçekleştirildi. Ardından İlköğretim Haftası programı sona erdi.   (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2021, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER