‘Öğretmenler, ek iş yaparak geçinebiliyor’

EĞİTİM-İŞ Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Tevfik Bal, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu

‘Öğretmenler, ek iş yaparak geçinebiliyor’

 

EĞİTİM-İŞ KASTAMONU ŞUBE BAŞKANI AHMET TEVFİK BAL:

‘Öğretmenler, ek iş yaparak geçinebiliyor’

EĞİTİM-İŞ Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Tevfik Bal, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Bal, yaptığı açıklamada; “Tüm olumsuzluklara rağmen Başöğretmen Atatürk'ün verdiği görevdeki gibi ‘Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller’ yetiştirmek için canla başla çalışan öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü kutluyor; öğretmenleri bir gün değil her gün gülebileceği günleri görmek için mücadelemize güç vermeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bal, son 20 yılda öğretmenlere saygısızlığın sıradan bir davranış haline geldiğini aktardı ve şu şekilde konuştu; “Her 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde en parlak övgüleri dizmeyi kimseye bırakmasa da, biz eğitim emekçileri için gelinen acı nokta şöyledir: Ülkemizdeki eğitim ve bilim emekçileri, OECD ülkeleri arasında ekonomik, sosyal ve özlük haklar açısından son sıralardadır. Geçtiğimiz yıllar içinde eğitim ve bilim emekçilerinin aldıkları maaşlar, rakamsal olarak artmış gibi görünse de enflasyon nedeniyle insanca yaşam seviyesinden daha da uzaklaşmıştır. Satın alma gücü düşen öğretmenlerimizin yarısından fazlası ancak ek işler yaparak geçinebilir hale gelmiştir. Gelir-gider arasındaki bu uçurumu, ülkenin içine girdiği ekonomik kriz daha da derinleştirmiştir. Pandemi sürecinde neredeyse sabah akşam bilgisayar başında, mesai kavramından yoksun bırakılarak çalışan öğretmenlerimiz, ek ders ücreti gibi hak edişlerinden de olmuştur. Seçim boyunca hükümetin dilinden düşmeyen 3600 ek gösterge konusunda da hiçbir adım atılmamıştır.”

“EMEK SÖMÜRÜSÜ ARTMIŞTIR”

Öğretmen atamaları konusunda eleştirilerde bulunan Şube Başkanı Bal; “Yeni nesillerin ve dolayısıyla geleceğin mimarlığı olan öğretmenliği yapmak için üniversite sıralarında dirsek çürüten yarım milyona yakın gencimiz, atanmadığı için mesleğine kavuşamamanın hayal kırıklığı içinde yaşama tutunmaya çalışmaktadırlar.  Kamuda mesleğini icra eden öğretmenlerimiz, keyfi disiplin cezaları, sürgün niteliğinde görevlendirmeler ve liyakatsiz atanan yöneticilerin mobbingine maruz kalırken, özel okullardaki meslektaşlarımızdan AVM'lerde okul tanıtımı yapmaları bile istenir hale gelmiştir. Öğretmenlerin sözleşmeli, ücretli, kadrolu diye kategorilere ayrılması, emek sömürüsünü artırmış, modern çağın kölelik sistemini yaratmıştır. Öğretmenleri kendi aralarında bölerek sömürenler, kadro isteyen öğretmenleri azarlayacak cürete ulaşmıştır” dedi. (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER